Planet ICA-HM830 – widzi wszystko…

Zamiast kilku kamer w rogach pomieszczenia, jedna umieszczona na suficie.

Kierunkowe kamery przemysłowe mają ściśle określony kąt widzenia. Aby objąć monitoringiem większą przestrzeń, niezbędny jest montaż kilku takich urządzeń lub zaopatrzenia ich w silniczki. W obydwu przypadkach wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Rozwiązaniem, które pozwoli na monitoring całego pomieszczenia jest podsufitowa kamera Planet ICA-HM830 wyposażona w obiektyw typu „rybie oko”.

Kąt widzenia kamery to pełne 360°, jeśli zatem zawiesimy ją pod sufitem, będziemy mogli obejrzeć co się dzieje w całym pomieszczeniu. Urządzenie wyposażono w dwumegapikselowy sensor, co pozwala na uzyskanie dość wyraźnego obrazu. Jest to jednak widok zamknięty w okręgu, który po „spłaszczeniu” traci na jakości. Nie przeszkadza to jednak w rozpoznaniu postaci.

Urządzenie komunikuje się ze światem poprzez złącze Ethernet wspierające PoE, dzięki czemu może być zamontowane nawet tam gdzie nie ma dostępu do gniazda elektrycznego. Obok gniazda RJ45 znajdziemy wejście dla mikrofonu i wyjście głośnikowe. Ponadto dostępny jest panel z wyzwalanymi portami we/wy do wykorzystania w połączeniu z systemami nadzoru. Innymi słowy, kamera może być wyzwalana sygnałem np. z czujki PIR, a sama może uruchamiać syrenę alarmową. Wbudowany slot pozwala na montaż karty MicroSD. Na niej mogą być zapisywane nagrania monitoringu.

Zainstalowane oprogramowanie pozwala na wywoływanie zdefiniowanych akcji po zaistnieniu określonych zdarzeń. Jeśli np. w polu widzenia kamery znajdzie się ruchomy obiekt, na adres email, serwer FTP czy kartę pamięci zostanie przesłana odpowiednia fotografia. Dodatkowo, powiadomienie może zostać wysłane przez http lub usługą „Messenger”.

Do obsługi kamery służy dołączone oprogramowanie Cam Viewer 3 w wersji Lite lub Pro, które prócz podglądu, umożliwia ustalenie harmonogramu pracy, parametrów obrazu czy zarządzanie wieloma kamerami jednocześnie. Niestety, nie najlepiej działa ono pod kontrolą Windows 7. W tym systemie nie widać bowiem podpisów na przyciskach czy też treści jakichkolwiek komunikatów programu. W systemie XP takich niedogodności nie ma.

Choć Planet ICA-HM830 jest dość rozbudowanym urządzeniem, to jego cena wiele osób może skutecznie odstraszyć. W dniu publikacji jego sugerowana cena detaliczna wynosiła 2031 zł. Użytkownicy domowi wybiorą raczej tańsze rozwiązania.

Planet ICA-HM830

Kodeki wideo: H.264, M-JPEG
Kąt widzenia: 360°
Wymiary (Ø×W): 180 × 55 mm
Złącze kart pamięci: 1 × MicroSD
Wyzwalane porty wejścia/wyjścia: tak/tak
Gwarancja: 24 miesięcy

PLUSY:

Wyzwalane porty we/wy
Wbudowany slot na kartę MicroSD

MINUSY:
Przeciętna jakość obrazu
Wysoka cena

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News