Sony Ericsson Xperia mini

Telefon Sony Ericsson Xperia mini z aparatem-kamerą HD, Androidem 2.3, 1-gigahercowym procesorem ma za zadanie stanowić alternatywę dla droższego modelu Xperia mini pro. Na wielu polach udaje się to całkowicie.

Sony Ericsson Xperia mini: mały, szybki smartfon.
Sony Ericsson Xperia mini: mały, szybki smartfon.

Sony Ericsson pozostaje wierny sobie. Następca popularnego telefonu Sony Ericsson X10 mini jest lekko odchudzoną wersją opisywanego niedawno modelu „pro”. Oprócz pełnej klawiatury Xperia mini nie ma także aparatu z przodu do prowadzenia rozmów wideo. Reszta wyposażenia jest identyczna jak w Xperii mini pro.

Przyjemny dotykowy ekran, błyskawiczne tempo pracy

Xperia mini zaskoczyła nas zaraz po uruchomieniu swoim szybkim i płynnym tempem pracy. Nic dziwnego, bo wewnątrz pracuje ten sam procesor, co w starszych modelach neo i arc. Następny plus: mały, 3-calowy dotykowy ekran reaguje szybko i dokładnie na ruchy palcami; w tym przedziale cenowym jest jednym z najlepszych.

Również w Sieci ten mini telefon porusza się ze wzorową szybkością, zwłaszcza przez WLAN: strona testowa CHIP-a (600 KB) została w całości wyświetlona w mniej niż cztery sekundy. Przez sieć mobilną (UMTS z HSDPA) trwało to niecałe osiem sekund, co i tak jest jeszcze akceptowalne. Nawigacja i zoomowanie w przeglądarce również są płynne przez cały czas. Jest to istotne, ponieważ wyświetlacz jest mały i zoomu trzeba często używać.

Android i Multimedia

W telefonie tym zainstalowano system Android 2.3, a interfejs użytkownika to Sony Ericsson UI. Rogi ekranów startowych można wykorzystać do umieszczenia w nich większej ilości aplikacji, które potem są widoczne na palecie zajmującej jedną czwartą powierzchni wyświetlacza. Oprócz tego dostępne są widgety i odtwarzacz multimediów. Telefon obsługuje się łatwo, ale przyciski wirtualnej klawiatury QWERTY w formacie horyzontalnym są trochę małe. Za to w układzie pionowym można używać tylko T9, na pełną klawiaturę QWERTY najwyraźniej zabrakło miejsca.

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Wyświetlacz nie pobił w naszych testach laboratoryjnych żadnych rekordów. Współczynnik kontrastu, odbicie światła i zakres kolorów są przeciętne. Bardzo niska, nawet w odniesieniu do modelu mini pro, jest jasność: nie więcej niż 69 cd/m2 – to najgorszy wynik spośród wszystkich przetestowanych przez nas jak dotąd telefonów! Następny minus: powierzchnia ekranu szybko się brudzi.

5-megapikselowy aparat nie zwalił nas z nóg: obrazy wychodzą nieostre, a kolory są rozmyte. Lampa błyskowa LED zapewnia jednak bardzo jasny obraz nawet w całkowitej ciemności. Materiały wideo nagrane za pomocą smartfona HD są nieostre i zaszumione. Odtwarzacz muzyki z wieloma predefiniowanymi ustawieniami, które wprowadzają wiele słyszalnych zmian, brzmi bardzo porządnie. Dźwięk robi się znacznie lepszy, jeśli używa się dobrych słuchawek, na przykład dousznych.

Akumulator i telefon: nieproporcjonalna wydajność

Czas rozmowy na pełnej mocy GSM, wynoszący niecałe cztery godziny, jest jedynie przeciętny. Ale czas pracy w Sieci na maksymalnej jasności wyświetlacza wyniósł ponad osiem godzin – to jest to! Ten maluch poza tym szybko się ładuje – minęło niecałe 100 minut, kiedy całkiem wyczerpana bateria była znowu w pełni naładowana.

Niejednoznaczna jest ocena testu akustycznego. Wprawdzie czystość dźwięku i głośność były podczas telefonowania na dobrym poziomie, ale przeszkadzały lekkie szumy otoczenia zbierane przez telefon. W sieci stałej rozmówca był trochę przytłumiony. Nie słychać było wprawdzie szumu, lecz denerwujące echa. Głośnika nie możemy pochwalić, ponieważ brzmi głucho, skraca sylaby a podczas rozmowy często się zawiesza.

Podsumowanie: potężny mini-telefon z Androidem

Ten mały, czarny telefon Sony Ericssona dobrze wykonuje swoją robotę. Dzięki intuicyjnej obsłudze, dobrze reagującemu dotykowemu ekranowi i ponadprzeciętnej w tym przedziale cenowym wydajności wskakuje do pierwszej dwudziestki naszego rankingu smartfonów. Jego wyraźne braki tkwią w aparacie i akustyce telefonu oraz jasności wyświetlacza. Jako nieprofesjonalny telefon z Androidem, Xperia mini jest warta rekomendacji, ponieważ za przyzwoitą cenę oferuje naprawdę dużo, a firmowy interfejs sprawia, że jest przyjazna w obsłudze. W sklepach internetowych kosztuje obecnie 1250 zł (bez umowy, stan z 4 października 2011).

Alternatywa

Jak na razie mało który telefon oferuje lepszy współczynnik wydajności i ceny niż Xperia mini. Jeżeli należycie do osób dużo piszących na klawiaturze, opłaca Wam się dołożyć jeszcze około 200 zł i kupić telefon Sony Ericsson Xperia mini pro, który jest wyposażony w wygodną klawiaturę QWERTY i trochę jaśniejszy wyświetlacz (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Sony Ericsson Xperia mini

Mini telefon z Androidem, sprzedawany po atrakcyjnej cenie, zapewniający wysoką szybkość działania i pracy w Sieci, a także prostą obsługę. Jego słabe strony to: wyświetlacz, aparat i jakość rozmowy.

PLUSY:

Mocny procesor, szybki Internet
Wytrzymała bateria
Przyjemny dotykowy ekran

MINUSY:
Bardzo mała wirtualna klawiatura
Słaby aparat, ujęcia HD są takie sobie
Kiepski głośnik
Ciemny wyświetlacz