Sony S Tablet (SGP-T111DE/S)

Sony jako jeden z ostatnich „wielkich graczy” wkracza na rynek tabletów wypuszczając na swój Tablet S, który pokonuje w teście wiele konkurencyjnych urządzeń z Androidem 3, ponieważ jest wyposażony w Androida 3.2, wsparcie dla PlayStation, fajny wyświetlacz, a poza tym jest elegancki.

Sony Tablet S: Android 3.2 i niezwykły design.

Sony Tablet S: Android 3.2 i niezwykły design.

Od razu rzuca się w oczy przypominający klin kształt tabletu Sony S. Urządzenie sprawia wrażenie, że trzymamy w rękach otwartą gazetę. To dobry pomysł, bo dzięki temu można go łatwiej trzymać. Poza tym waży on 590 g, czyli jest odrobinę lżejszy niż iPad 2 (600 g). Niezwykła jest też przekątna: podczas gdy przekątna większości tabletów z Androidem 3 wynosi 10,1 cala, ten tablet dysponuje wyświetlaczem o wielkości ponad 9,4 cala, którego rozdzielczość wynosi 1280 x 800 pikseli w formacie 16:10. W praktyce nie dostrzega się jednak większej różnicy w porównaniu z trochę większymi modelami.

Android 3.2 jako aktualizacja, płynna obsługa

Fabrycznie urządzenie wyposażone jest w system operacyjny Android 3.1, jednak już przy pierwszym uruchomieniu użytkownik otrzymuje komunikat, że jest już dostępna wersja 3.2. Cały system działa znacznie sprawniej niż inne tablety z Androidem 3. Wprawdzie czasem zdarzają się jeszcze przeskoki przy menu, ale ogólna wydajność wypada mimo wszystko znacznie lepiej przy bezpośrednim porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami wyposażonymi w system Google’a. Do tego Tablet S dzięki firmowemu odtwarzaczowi multimediów obsługuje więcej formatów wideo niż konkurencja.

Wyposażenie jest bardzo podobne do tego co oferują inne tablety: platforma Tegra 2 Nvidii, przedni i tylny aparat do robienia zdjęć i wideotelefonii. Jakość zdjęć jest porównywalna z innymi urządzeniami: przy dobrych warunkach oświetleniowych kolory są bardzo mocne, w dobrym kontraście, a w sztucznym świetle na zdjęciach pojawiają bardzo mocne szumy.

Sony Tablet S: Dobrze leży w ręku.

Sony Tablet S: Dobrze leży w ręku.

Do zapisywania danych dostępne jest 16 GB pamięci. Jeżeli to za mało, można ją rozszerzyć za pomocą karty SD. Bogaty zestaw czujników zawiera: żyroskop oraz czujniki położenia, ruchu i jasności. GPS i kompas uzupełniają tę część wyposażenia. Z Internetem można się łączyć za pomocą WLAN. Wersję 3G tabletu Sony udostępni już wkrótce.

Dobre wyposażenie, przeciętny czas pracy

Sony Tablet S oferuje kilka fajnych dodatków, które wyróżniają go spośród innych tabletów z Androidem 3: oprócz zwykłych aplikacji dostępnych dla Androida na rynku tablet ten ma również dostęp do firmowego sklepu Sony z aplikacjami, w którym są również filmy i stare klasyki PlayStation uruchomiane na tablecie za pomocą specjalnej aplikacji Sony. Obsługa odbywa się przy użyciu krzyżyka do sterowania umieszczonego na wyświetlaczu. Ale jak na razie topowe gry nie są dostępne.

Fajnym dodatkiem jest złącze podczerwieni, za pomocą którego można używać tabletu jako pilota do prywatnego kina domowego. Dzięki obszernej bazie danych obsługiwanych urządzeń tablet jest w stanie pracować jako pilot telewizorów praktycznie każdego producenta. Jeżeli podczas przeglądania Internetu chcecie zmienić kanał siedząc na kanapie, nie musicie odkładać tabletu na bok.

Sony Tablet S: bardzo dobry wyświetlacz, który odbija mało światła.

Sony Tablet S: bardzo dobry wyświetlacz, który odbija mało światła.

Przy pomiarze czasu pracy na baterii okazało się, że wyniki tego tabletu Sony są najwyżej przeciętne. Podczas pracy w Internecie bateria wystarczyła na 4 godziny i 32 minuty, podczas gdy inne tablety wytrzymują ponad 6 godzin. W trybie wideo energii starczyło na niecałe 4 godziny. Do użytku w domu jest to wprawdzie akceptowalne, ale nie podczas dłuższych podróży. iPad 2 od Apple’a wytrzymuje aż osiem godzin. Tablet Sony ładuje się za pomocą dużego, osobnego zasilacza.

Wyświetlacz: jasny, mało odbija światło

Sony dowodzi swoim produktem, że dobre tablety niekoniecznie muszą przypominać lustro. Wyświetlacz, chociaż jest pokryty szkłem, odbija światło mniej niż inne tablety, a poza tym generuje bardzo jasny obraz w dobrym kontraście i z wiernymi kolorami. Opcjonalnie można włączyć czujnik regulujący jasność. Kontrast szachownicy również wypada wysoko: prawie 162:1, a kąt widzenia jest odpowiednio szeroki: nawet gdy nie patrzy się na ekran z pozycji całkiem frontalnej, kolory są wiernie odwzorowywane.

Jedynym dużym minusem tego tabletu są materiały, z których został wykonany. Chociaż wszystko zrobione jest porządnie, to cały tablet jest „plastikowy”. Dzięki temu jest on wprawdzie lżejszy, ale za to traci na tym stylistyka.

Podsumowanie

Opłacało się czekać, bo Sony wpuściło na rynek tabletów prawdziwy hit. Tablet S nie zajmuje wprawdzie najwyższej pozycji w rankingu, ale w teście okazuje się być jak na razie jednym z najlepszych tabletów z Androidem 3. Działa, poza pewnymi drobnymi wyjątkami, płynnie i ma dobry wyświetlacz. Wsparcie dla PlayStation jest udane choć oferta gier jest jak na razie bardzo ograniczona. Gdyby ten elegancki tablet miał lepszą baterię, zapewne wylądowałby w naszym rankingu wyżej.

Alternatywa

Jeżeli szukacie przystępnego cenowo tabletu z Androidem 3 i nie przeszkadzają Wam jego znane już mankamenty (obsługa formatów wideo, czasami niska wydajność), kupcie Asusa Eee Pad Transformera za 1560 zł. Oferuje on porównywalne wyposażenie, ale można do niego podpiąć dodatkową klawiaturę. Jeżeli nie, to godnym polecenia jest oczywiście tablet-zwycięzca: iPad 2. Ma on w wersji 16-gigabajtowej i bez 3G niemal takie samo wyposażenie i kosztuje niemal dokładnie ile Sony Tablet S.

Sony S Tablet (SGP-T111DE/S)

Plusy Tabletu S to płynna obsługa, fajne dodatki jak na przykład sklep PlayStation i mało odbijający światło wyświetlacz – te cechy wyróżniają go spośród innych tabletów.

PLUSY:

Design i waga
Wyświetlacz mniej odbija światło niż inne tablety
Sklep PlayStation…

MINUSY:
… który jednak nie ma jeszcze zbyt dużo do zaoferowania
Cały tablet jest zrobiony wyłącznie z plastiku
Przeciętny czas pracy na baterii