Windows 8: Microsoft opowiada o nowych funkcjach ekranu startowego

Dyskusje na temat Menu Start w Windows 8 nie cichną i trudno się dziwić: to wywrócenie interfejsu Okienek do góry nogami. Co ciekawe, w dyskusji uczestniczy również Microsoft.

Microsoft odpowiada na swoim blogu na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego Menu Start a także tłumaczy się z niektórych pomysłów, a także pokazuje kolejne usprawnienia, które zdążył wprowadzić od czasu wersji Developer Preview.

Nowością jest zmiana widoku „Wszystkie programy”. W Developer Preview aplikacje są wypisywane alfabetycznie, bez żadnego dodatkowego kryterium. W wersji beta będą one grupowane na bazie folderu nadrzędnego lub przynależności do danego zestawu aplikacji. Podfoldery jednak, w myśl nowej filozofii Microsoftu, nie będą dostępne. Widok „Wszystkich programów” będzie również od razu widoczny. Zobaczcie, jak to wygląda:

Widok 'Wszystkich programów' w Windows 8

Widok 'Wszystkich programów' w Windows 8

Jednak co z prawem Fitta? Użytkownicy wytknęli firmie Microsoft, że kursor myszy musi pokonać dłuższy dystans na nowym ekranie startowym, niż w poprzednich wersjach Windows. Microsoft przyznaje rację sceptykom, jednak zaznacza, że prawo Fitta bierze również od uwagę rozmiar elementu docelowego. W myśl prawa Fitta, rozmiar kafelków rekompensuje duży dystans do pokonania. Dodatkowo, Microsoft liczy na to, że możliwość prezentowania przez kafelki informacji spowoduje, że wielu aplikacji, których kafelek dotyczy, nie trzeba będzie uruchamiać. Co więcej, dzięki specyfice uczenia się kształtów i kolorów przez nasz mózg, umiejscowienie poszczególnych kafelków ma być dużo łatwiejsze do zapamiętania, niż tekstowa lista z ikonami.

Poniższe schematy ilustrują wyniki badań Microsoftu, mierzące czas wymagany do uruchomienia ulubionych aplikacji użytkownika. Porównano uruchomienie Menu Start i wybranie ulubionego kafelka z uruchomieniem przypiętej aplikacji do tradycyjnego Menu Start. Zielone elementy to najkrótszy czas, zaś czerwone najdłuższy. Z badań wynika, że Metro pozwala na uruchomienie szybko większej ilości aplikacji.

A co z Jump Listami? Były nazwane jedną z najciekawszych funkcji Windows 7. Jak się okazuje, sprawdziły się w pasku zadań, ale nie w Menu Start. 20 procent badanych użytkowników korzystało z nich w Superbarze, jednak tylko 1,2 procent skorzystało z nich z Menu Start. Dlatego sam mechanizm pozostanie dostępny w Windows 8, jednak nie będzie możliwy dla ekranu startowego.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.