Zwycięzcy V edycji DialNet Masters wrócili z USA i Kanady

"American Dream" spełnił się Mistrzom Internetu.

W tegorocznej kosmicznej edycji olimpiady informatycznej DialNet Masters zwyciężyły dwie drużyny: „Overfl0w” z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu. Organizatorem naukowo-edukacyjnego projektu od pięciu lat jest DIALOG.

Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia, Cape Canaveral, Montreal, Ottawa i Toronto – to główne miasta, które zwiedzili tegoroczni zwycięzcy Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters. V edycję olimpiady zorganizowano pod hasłem: KOSMOS, bowiem udowadnia ona, że przestrzeń kosmiczna i mistrzowie sieci mają ze sobą wiele wspólnego.

Przede wszystkim olbrzymia odporność, chęć pokonywania barier i udowadnianie, że można pokonać swoje słabości – takimi cechami powinien wykazywać się zarówno kosmonauta, jak i Mistrz Internetu. Moi uczniowie odznaczają się kosmiczną wprost inteligencją, astronomiczną, w znaczeniu olbrzymią, wiedzą o systemach komputerowych i sieciach — mówi Małgorzata Partycka, opiekunka zespołu licealistów Overfl0w” z Gdyni.

W końcu to oni okazali się najlepsi wśród 40 tysięcy zawodników z całej Polski, dlatego w nagrodę mogli zobaczyć

ośrodek lotów kosmicznych im. Kennedy’ego i Stację Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie oraz wielkie metropolie w Kanadzie i USA — dodaje . Tytuł Mistrzów Internetu 2011 roku w kategorii gimnazjalnej zdobyła drużyna „ZNOWU_MAMY_LAGA” w składzie: Jakub Kramek, Patryk Piekarski, Aleksandra Kozakiewicz, Marcin Witkowski i Rafał Błędowski (nauczyciel) z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu. To wyjątkowi zwycięzcy, którym nie brakuje wiedzy i szczęścia. Drużyna do Wielkiego Finału dostała się dzięki „Dzikiej Karcie” zdobytej w konkursie magazynu komputerowego „CHIP”. W kategorii ponadgimnazjalnej najlepszym okazał się zespół „Overfl0w” w składzie: Konrad Kuźmiński, Michał Brzozowski, Antek Korczak-Komorowski i Adam Stec i Małgorzata Partycka (nauczycielka) z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Niektórzy z licealistów są już weteranami DialNet Masters. Adam, Antek i Michał startowali w olimpiadzie już po raz czwarty, a Konrad – po raz trzeci.

Wreszcie udało się wygrać tę olimpiadę. DialNet Masters pokazuje, że nie tylko wiedza, umiejętności, ale także determinacja, konsekwencja, upór i umiejętność pracy w grupie – są doceniane i nagradzane — mówi Konrad Kuźmiński, kapitan zespołu „Overfl0w” z Gdyni.

Weteranami DialNet Masters są również nauczyciele – opiekunowie obu zespołów, którzy swoje drużyny Mastersów przygotowują do olimpiady począwszy od II edycji.

Kółko informatyczne przed finałem, kilka książek do przeanalizowania, po 800–1000 stron każda, podział materiałów wśród członków, zajęcia pozalekcyjne trwające prze 7–8 godzin i pytania żony: czy wrócę dzisiaj na kolację – to codzienność przed czerwcowym Wielkim Finałem V edycji DialNet Masters — mówi Rafał Błędowski, nauczyciel informatyki i opiekun drużyny „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Radomia. –

Ale trud włożony w przygotowania opłacił się i to właśnie nam spełnił się „American Dream” — podsumowuje.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili w Kanadzie m.in. centrum olimpijskie w Montrealu, parlament w Ottawie, w Toronto zaś: parlament prowincji Ontario i polską dzielnicę, wjechali w na CN Tower i podziwiali Skydome z lotu ptaka. Tuż przy granicy USA i Kanady zobaczyli jeden z cudów świata, czyli wodospad Niagara. W USA natomiast: spędzili 3 dni w Nowym Jorku, dzień w Filadelfii (odwiedzili Independence Hall, w którym podpisano Deklarację Niepodległości i Konstytucję USA oraz Muzeum Kościuszki). W Waszyngtonie zwiedzili m.in. Kongres i Bibliotekę Kongresu oraz przespacerowali się pod Białym Domem. Cześć rozrywkową stanowił trzydniowy pobyt w Orlando na Florydzie, gdzie uczestnicy bawili się w parkach rozrywki.

Tysiące kilometrów pokonanych samolotem, autobusem Greyhound, koleją (z Niagara Falls do Penn Station w Nowym Jorku), podczas których toczyły się rozmowy nie tylko o wadach i zaletach Ameryki. Młodzi internauci godzinami potrafią dyskutować o systemach komputerowych. Są uzależnieni od internetu, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a ich fascynacja nowymi technologiami budzi podziw i uznanie — mówi Anna Kwolek z DIALOGu, koordynator DialNet Masters. –

Netbook czy laptop są wręcz przedłużeniem ich rąk, rozstają się z nimi tylko wtedy, gdy muszą — dodaje.

Mistrzowie Internetu są inteligentni i niesamowici w swoich pasjach i różnorodnych zainteresowaniach. Cały zespół „Overfl0w” przyszłości zamierza studiować informatykę na Politechnice Gdańskiej. A młodsi laureaci, członkowie zespołu „ZNOWU_MAMY_LAGA”, marzą o międzynarodowej karierze lekarza czy informatyka.

Obecnie DIALOG, organizator olimpiady, przygotowuje się do kolejnej, VI edycji DialNet Masters.

Jak co roku, nasi młodzi mistrzowie internetu mogą spodziewać się, że poziom olimpiady będzie niezwykle wysoki.

Ich wiedzę i zaangażowanie nagrodzimy nie tylko tytułem Mistrza, ale także nagrodami rzeczowymi i niezwykłą podróżą w ciekawą część świata — zapowiada Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu DIALOGu. –

Już dziś zapraszamy do udziału i rywalizacji fair play — dodaje.

Patronat nad V edycją DialNet Masters pełnił, między innymi, Magazyn CHIP i portal CHIP.pl.