Apple iPhone 4S (64 GB)

Za pomocą nowego iPhone’s 4S możecie rozmawiać, a także częściowo czatować. Jednak nowe funkcje iPhone’a 4S nie są w porównaniu z jego poprzednikiem czymś całkowicie nowym. Powstaje pytanie, czy nie jest za wcześnie na potencjalną aktualizację sprzętu Apple’a?
Apple iPhone 4S (64 GB)

Apple iPhone 4S: Stare opakowanie, nowy rdzeń.

Apple iPhone 4S: Stare opakowanie, nowy rdzeń.

Kupować, czy czekać na iPhone’a 5? To pytanie związane z iPhone’em 4S zadaje sobie pewnie większość fanów Apple’a, bo zmiany, w porównaniu z poprzednikiem, są bardzo umiarkowane. Podobnie jak ma to miejsce z przesiadką z modelu iPhone 3G na 3GS, nowości ograniczają się do kilku szczegółów sprzętu i oprogramowania.

Procesor A5 stawia iPhone’a 4S na nogi

W nowym modelu pracują dwa rdzenie procesora, każdy taktowany z częstotliwością 800 MHz, co w praktyce zapewnia widoczne przyśpieszenie podczas przeglądania Sieci i uruchamiania aplikacji. Testowa strona, zajmująca 600 KB, jest w połączeniu WLAN ładowana całkowicie w zaledwie 2,4 sekundy. Pozytywny wpływ procesora A5, który jest również wykorzystywany iPad-zie 2, daje się zauważyć podczas grania i uruchamiania programów. Wszystko chodzi szybko i płynnie, jednak w przypadku “starego” iPhone’a 4 nie mieliśmy jak dotąd okazji, aby uskarżać się na wolne tempo pracy.

Krótszy czas pracy na baterii niż w iPhone’ie 4

Jeśli chodzi o czas pracy akumulatora, iPhone 4S ustępuje pola iPhone’owi 4, chociaż oba urządzenia dysponują akumulatorami o takiej samej pojemności (1400 mAh). Mocniejszy, dwurdzeniowy procesor zużywa wyraźnie więcej energii niż jednordzeniowa jednostka iPhone’a 4. To daje się zauważyć podczas długich rozmów, których maksymalny czas wypada średnio (4 godziny 50 minut vs. 6:33 na iPhone 4), tak samo jak czas pracy w Internecie, który wynosi 6 godzin i 17 minut (tu iPhone 4 był słabszy – 5:42). Wszystkie wyniki pomiarów, wraz z porównaniem z iPhone’em 4 i aktualnym zwycięzcą testów Samsungiem Galaxy S2, dostępne są TUTAJ.

8-megapikselowy aparat robiący ostre zdjęcia

Aparat iPhone’a 4S o rozdzielczości 3264×2448 piksela oferuje nie tylko więcej pikseli niż aparat z iPhone’a 4, ale także dodatkowo większą przysłonę (f/2,4) dla padającego światła, od tyłu podświetlany czujnik, który umożliwia krótsze czasy naświetlania oraz dodatkowe funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy czy HDR. Nasze testowe ujęcia zrobione w laboratorium fotograficznym zdobyły punkty szczególnie dzięki doskonałej ostrości i wierności kolorów, zarówno w świetle dziennym jak i sztucznym. W słabym świetle pubu i w całkowitej ciemności podświetlenie z i bez lampy błyskowej jest wprawdzie do przyjęcia, ale za to zdjęcia wychodzą bardzo zaszumione. Nowy, zintegrowany stabilizator obrazu ma za zadanie wygładzać rozmyte ujęcia zrobione za pomocą kamery Full HD (1080p). Nie zapobiega to jednak występowaniu mocnego tearingu (efektu smużenia).

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

iOS 5: bardziej komfortowy dzięki Chmurze i spółce (Cloud & Co.)
iPhone wraz z nowym systemem operacyjnym iOS 5 otrzymał również oprogramowanie z nowymi funkcjami, takimi jak iCloud – osobista chmura dla użytkowników iPhone’a. Można w niej umieścić między innymi dokumenty, kontakty i swoje pamiątki. Synchronizacja przez kabel za pomocą iTunes należy już do przeszłości. Również kopie zapasowe tworzy się w locie. Poza tym posiadacze większej ilości urządzeń z iOS mogą swoje aplikacje przenosić automatycznie na wszystkie te urządzenia. Chmura do pojemności 5 GB jest całkowicie darmowa, a za roczną opłatę w wysokości 100 dolarów otrzymacie w chmurze 50 GB.

Inną fajną funkcją jest iMessenger, za pomocą którego można bezpłatnie wysyłać przez Internet wiadomości do innych użytkowników systemu iOS. Wy, jako użytkownicy, nie musicie się o nic martwić, podczas testu nasz iPhone 4S rozpoznał automatycznie, czy odbiorca używa urządzenia z iOS 5 i czy może otrzymać wiadomość iMessage, czy też trzeba wysłać do niego wiadomość SMS.

iMessenger: wysyłanie bezpłatnych wiadomości do innych użytkowników iOS.

iMessenger: wysyłanie bezpłatnych wiadomości do innych użytkowników iOS.

Kiepska akustyka, brak prawdziwej wielozadaniowości, brak Flash-a
Apple również w iPhone’ie 4S nie usunął starych, denerwujących usterek. Tak ja poprzednio, także i ten iPhone nie obsługuje ani Flash-a ani radia na falach ultrakrótkich. Akumulator jest wbudowany na stałe, pamięci nie można rozszerzyć, a o wielozadaniowości z prawdziwego zdarzenia można zapomnieć. Również jeśli chodzi o jakość rozmowy ten telefon z Jabłkiem wcale nie powala. Naszym testerom dokuczały podczas rozmowy wyraźnie słyszalne szumy otoczenia. W sieci stałej rozmówca brzmiał nosowo i głucho. Podczas rozmowy na głośniku przesterowanie występowało już na średniej głośności.

Podsumowanie: krok do przodu – tak, strzał w dziesiątkę – nie
iPhone 4S jest udaną aktualizacją iPhone’a 4 z lepszym aparatem, szybszym procesorem i kilkoma innymi fajnymi funkcjami. Dużym plusem jest na pewno to, że Apple najwyraźniej usunął mankamenty iPhone’a 4 związane z antenami. Również w “chwycie śmierci”, w którym iPhone 4 gubił zasięg nasz testowy 4S utrzymywał stabilne połączenie z siecią mobilną.

Przy obiektywnym podejściu nowy iPhone 4s nie jest jednak niczym odkrywczym. Przekątna wyświetlacza wynosi tak jak poprzednio tylko 3,5 cala, a znane niedociągnięcia Apple’a nie zostały poprawione.

Również ceny z górnej półki są typowe dla Apple’a. W zależności od pojemności wbudowanej pamięci flash nowe telefony kosztują w tej chwili (5 listopada 2011) w przedsprzedaży od 2700 zł za wersję z 16 GB pamięci do nawet 3700 zł za wersję z 64 GB pamięci. Najlepsze modele w naszym rankingu smartfonów kosztują nawet o 1000 zł mniej niż najtańszy iPhone 4S. Nowy telefon Apple’a musi zadowolić się dziesiątym miejscem za mocną konkurencją z Androidem na pokładzie od Samsunga, HTC czy Sony. Być może dopiero nadchodzącą generacja iPhone’a zasłuży na miano idealnego smartfonu. Tak bardzo oczekiwany przez fanów Apple’a iPhone 5 z odświeżonym designem i innowacyjnymi, nowymi rozwiązaniami leży na razie w szufladzie firmy Apple i być może dopiero w połowie roku 2012 ujrzy światło dzienne.

Alternatywa
Niedaleko trzeba szukać alternatywy dla iPhone’a 4S – jest nią iPhone 4. Poprzedni model wygląda tak samo jak iPhone 4S lecz oferuje gorszy aparat, wolniejszy procesor, prawie takie samo wyposażenie. Starszego iPhone’a można dziś kupić bez umowy za 2200 zł (wersja 16 GB) a iPhone 4S za 500 zł więcej. Poza tym nowy iOS 5 ze swoją świeżą funkcjonalnością daje się zainstalować również na modelu iPhone 4.

Apple iPhone 4S (64 GB)

Udane rozwinięcie iPhone’a 4 z lepszym aparatem i szybszym procesorem, ale z minusami między innymi w zakresie baterii i akustyki.

PLUSY:

Olbrzymia szybkość pracy
Fajny, 8-megapikselowy aparat
iOS 5 z iCloud
Wysokiej jakości wykonanie

MINUSY:
Przeciętne czasy pracy na baterii
Brak prawdziwej wielozadaniowości
Wysoka cena (zwłaszcza wersji 32 i 64-gigabajtowej)