Asus Sabertooth 990FX

archiwum
Seria płyt głównych TUF tum razem poszerzyła się o kolejny produkty – tym razem wyposażony w chipset AMD 990FX. Na jej laminacie znajdziemy ceramiczne radiatory TUF CeraM!X, cztery złącza dla kart graficznych (2 x16, 1 x8 1 x4) oraz wszystkie nowinki techniczne z USB 3.0 oraz Power eSATA włącznie.

Pierwsze płyty ze złączami AM3+ przeznaczone dla procesorów AMD FX (szerzej znanym jako Bulldozer) na rynku pojawiły się na długo przed samymi CPU. Przez AMD ich premiera nie była szczególnie nagłaśniana, a i producenci niekoniecznie się nimi chwalili…

O najbardziej wszechstronnym z trzech chipsetów wykorzystywanych w nowych płytach AM3+ – AMD 990FX pisałem przy okazji prezentacji ośmiordzeniowego procesora AMD FX-8150. W porównaniu do mniej rozbudowanych AMD 990X oraz AMD 970 wspomniany wcześniej AMD 990FX różni się jedynie ilością złączy przeznaczonych dla kart graficznych (cztery w 990FX, dwa w 990X oraz jedno w 970). Wszystkie nowe chipsety, w odróżnieniu od poprzedniej serii AMD 800 obsługują technologię Nvidia SLI co zapewne ucieszy fanów najnowszych gier 3D. Cały czas brak natomiast natywnej obsługi USB 3.0 co nie wpływa pozytywnie na popularyzowanie nowego standardu.

Pod względem prędkości wysyłania danych przez zintegrowany interfejs LAN najszybsze okazały się Asus Sabertooth oraz MSI GD65.

Pod względem prędkości wysyłania danych przez zintegrowany interfejs LAN najszybsze okazały się Asus Sabertooth oraz MSI GD65.

Testowany przez nas Asus Sabertooth 990FX to płyta główna należąca do serii TUF (The Ultimate Force). W odróżnieniu od dobrze znanych ROG (Republic of Gamers) seria TUF ma trafić do mniej zamożnego klienta, niekoniecznie czerpiącego przyjemność z ekstremalnego podkręcania czy wykorzystywania znacznej liczby kart graficznych. Charakterystyczne cechy całej serii to przede wszystkim zastosowanie najwyższej jakości komponentów, a także użycie wydajnego ceramicznego chłodzenia CeraM!X. Potwierdzeniem wysokiej jakości płyty ma być dostarczany wraz z nią certyfikat oraz aż 5-letnia gwarancja.

Pod względem DNR najlepiej wypadła płyta z serii ROG wyposażona w układ dzwiękowy SupremeFX X-Fi 2.

Pod względem DNR najlepiej wypadła płyta z serii ROG wyposażona w układ dzwiękowy SupremeFX X-Fi 2.

W testowanym modelu Sabertooth 990FX wykorzystano 10-fazowy system zasilania procesora. Za chłodzenie sekcji zasilania oraz obu mostków odpowiedzialny jest wspomniany wyżej ceramiczny radiator CeraM!X. W stosunku do konkurencyjnych rozwiązań charakteryzuje się on o 50% większą powierzchnią oddawania ciepła, dzięki czemu zapewnia niższa temperaturę komponentów co przekłada się bezpośrednio na poprawę stabilności pracy. Na laminacie Sabertooth’a 990FX znajdziemy również liczne diody monitorujące pracę najważniejszych komponentów płyty (TUF Thermal Radar). Monitoring temperatur odbywa się poprzez oprogramowanie AI Suite II.

Na tylnym panelu znajdziemy ilość złączy w pełni wystarczającą normalnemu użytkownikowi. Umieszczone tam zostało dziesięć portów USB 2.0, dwa nowsze USB 3.0, jedno FireWire, jedno eSATA, a także Power eSATA – oba o przepustowości 3 Gb/s. Znajdujący się na laminacie układ dźwiękowy Realtek ALC 892 (7.1) ma komplet wyjść analogowych oraz optyczne cyfrowe.

Najwyższą sumaryczną wydajność zapewniają obie płyty Asusa.

Najwyższą sumaryczną wydajność zapewniają obie płyty Asusa.

Na laminacie Asusa umieszczone zostały cztery gniazda pamięci DDR3. W każdym z nich możemy zamontować moduł o pojemności do 8 GB, co daje maksymalnie 32 GB obsługiwanej pamięci RAM. Oficjalnie najszybsze obsługiwane zestawy mogą pracować z częstotliwością 1866 MHz w przypadku procesorów FX oraz 1333 MHz w przypadku starszych Phenom-ów i Athlon-ów II.

Na laminacie Asusa Sabertooth 990FX znajdziemy cztery złącza dla kart graficznych. Trzy z nich pracują w trybie x16, natomiast wyróżnione czarnym kolorem czwarte złącze – x4. Złącza te umożliwiają połączenie zajmujących dwa sloty kart graficznych w tryb 3-way SLI oraz CrossFireX oferując pracę w trybie x16 dla dwóch kart oraz x16 x8 x8 dla 3-way SLI/CrossFire X. Dodatkowo jest tu również jedno starsze PCI oraz jedno PCI-Express x1.

Sabertooth 990FX jest najoszczędniejszą spośród płyt z AMD 990FX

Sabertooth 990FX jest najoszczędniejszą spośród płyt z AMD 990FX

Na laminacie na próżno szukać przycisków Power, Reset czy Clear CMOS znanych z innych konstrukcji. Nie znajdziecie tu również włączników linii PCI-E czy punktów pomiaru napięć – jest natomiast przycisk MemOK! ratujący nas w przypadku problemów z właściwą konfiguracją parametrów pracy pamięci DDR3.

Na lewo od złącza zasilania ATX umieszczone zostało podłużne, zielone gniazdo z pinami. Dzięki niemu możliwe staje się wyprowadzenie dwóch dodatkowych złączy USB 3.0 na przedni panel obudowy peceta.

Niestety w momencie gdy nic nie robimy, Sabertooth pobiera najwięcej energii choć różnice nie są znaczące.

Niestety w momencie gdy nic nie robimy, Sabertooth pobiera najwięcej energii choć różnice nie są znaczące.

Pod względem wydajności płyta dorównuje droższej konkurencji zajmując w chwili obecnej najwyższe miejsce w naszym zestawieniu.

Asus Sabertooth 990FX to płyta główna kosztująca około 585 zł. Nie jest to mało, ale w grupie produktów wykorzystujących chipset AMD 990FX to jedna z najniższych cen. Gdy pod uwagę weźmiemy dodatkowo aż pięcioletnią gwarancję, rozbudowany BIOS graficzny oraz najlepsze w chwili obecnej oprogramowanie do zarządzania płytą w systemie Windows – AI Suite II – to Sabertooth-a 990FX okaże się atrakcyjną propozycją.

Grzegorz Glonek

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.