Bill Gates zeznaje przeciwko Novellowi

Novell utrzymuje, że jego produkty były sabotowane przez Microsoft, by gorzej wypadły od jego własnych.
Bill Gates, były CEO Microsoftu

Bill Gates, były CEO Microsoftu

Zarzut opiera się na tym, że Microsoft, jak utrzymuje Novell, nie przekazał odpowiednich informacji, które pozwoliłyby zoptymalizować aplikacje WordPerfect i Quattro Pro. Dowodem na to ma być email od Gatesa z 1994 roku. Obie aplikacje nie należą już do Novella (zostały sprzedane Corelowi 12 lat temi), ale ten wciąż domaga się zadośćuczynienia za antykonkurencyjne praktyki, jakie zarzuca Microsoftowi.

Novell, za usunięcie przez Microsoft niektórych funkcji w Windows 95 i opóźnienie jego premiery, które doprowadziły do nieprawidłowego działania WordPerfekta i Quattro Pro, domaga się miliarda dolarów odszkodowania.

Gates utrzymuje, że z systemu usunięto funkcję, która działała niestabilnie i powodowała zawieszanie się systemu. Fakt, że WordPerfect nie mógł bez niej działać, jak utrzymuje Gates, nawet nie był brany pod rozwagę. –

Pracowaliśmy bardzo ciężko. To było wyjątkowe wyzwanie i największa rzecz, jakiej się podjęliśmy kiedykolwiek — zeznaje Gates na temat Windows 95. Dodał też, że jego firma nie musiała sabotować WordPerfekta, nawet gdyby hipotetycznie stosowała tego typu zagrywki, gdyż Microsoft Word zbierał i tak lepsze recenzje. Były CEO Microsoftu stwierdził też, że nie może odpowiadać za wadliwe działanie programu firm trzecich, a tylko za swoje własne, zwłaszcza, że pod Windows 95 bez problemu działają inne pakiety biurowe, w tym późniejsze wersje WordPerfect i system operacyjny w żaden sposób nie utrudnia życia konkurentom Microsoft Office.

Gates będzie ponownie przesłuchany.

0
Źródło: Associated Press
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.