Eric Schmidt punktuje Microsoft, docenia Amazona, Apple'a i Facebooka

Eric Schmidt: „Google to nie monopolista!”

- Nie zgodzę się z tym, że Google dominuje na rynku wyszukiwarek – stwierdził były CEO Google'a na przesłuchaniu przez amerykański Senat.

Eric Schmidt

Eric Schmidt

Eric Schmidt zeznał na przesłuchaniu przez amerykański Senat, że udziały rynkowe Google’a są niższe, niż te podawane przez analityków. –

Google ma wielu konkurentów, które nie są ogólnymi wyszukiwarkami, a wyspecjalizowanymi, a także trzeba wymienić sieci społecznościowe i aplikacje mobilne. Sugerowanie, że Google dominuje na rynku wyszukiwarek jest niepoprawne — stwierdził Schmidt, dodając, że Bing jest już tak potężny, jak Google w 2007 roku. –

Bing Microsoftu i Yahoo! obsługują dziś miliony więcej zapytań, niż Google w 2003 roku — zeznaje były CEO Google’a.

FairSearch.org, czyli grupa zrzeszonych dostawców wyszukiwania, z Microsoftem na czele, ma jednak zastrzeżenia. Twierdzi, że Schmidt niegrzecznie ignorował lub zbywał pytania na temat tego, czy i w jaki sposób Google wykorzystuje swoją władze jako ewentualny monopolista. Jako przykład podane jest pytanie o zbieranie danych przez Androida o użytkownikach. Odpowiedzią było tylko krótkie „Google szanuje prywatność naszych użytkowników” i odesłanie senatora do strony internetowej Google’a, na której podane są informacje jakie dane są zbierane.

Prośba o zaufanie nam nie wystarcza, przy tak ważnych pytaniach, jak te, czy Google wykorzystuje swój monopol by umocnić swoją dominację i szkodzić klientom, reklamodawcom i innym innowatorom. Wypieranie się bycia monopolistą jest nie tylko śmieszne, ale i dowodem na to, że Senat, i służby federalne, stanowe i międzynarodowe muszą dociekać prawdy o działaniu antykonkurencyjnym Google’a — czytamy w oświadczeniu FairSearch.org.

My, zamiast kolejnych pozwów, czekamy na inwestycje w poprawianiu jakości swoich usług. Polska wersja wyszukiwarki Bing by nas bardzo ucieszyła. Bardziej, niż pozew.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News