Facebook to encyklopedia na twój temat dla obcych ci osób

Zespół naukowców udowodnił, jak wiele informacji o sobie bezwiednie dzielimy z nieznajomymi.

Jeżeli nie chcesz się dzielić jakąś informacją, to jej... nie publikuj

Jeżeli nie chcesz się dzielić jakąś informacją, to jej… nie publikuj

Socialbot to botnet skierowany wyłącznie na sieci społecznościowe. Co ciekawe, socialboty są bardzo tanie. Różne podejrzane witryny oferują tego typu narzędzie za… 30 dolarów. Socialbot podszywa się za normalnego użytkownika Facebooka i za pomocą udostępnionego konta może publikować statusy czy wysyłać

Badanie zostało przeprowadzone przez czterech członków Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii. Wykorzystano 102 socialboty, które wyszukiwały i dodawały profile użytkowników. Przez osiem tygodni wysłano 8 570 zaproszeń do znajomych i uzyskano 3 055 potwierdzeń znajomości. Im więcej ktoś miał znajomych, tym chętniej przyjmował nowych. Z uwagi na zabezpieczenia Facebooka, socialboty mogły wysyłać tylko 25 zaproszeń dziennie.

Facebook broni się tym, że ma mechanizmy broniące użytkowników przed socialbotami. Jednak takie instytucje, jak uniwersytety (a konkretnie: ich pula adresów IP) są obarczone dużym kredytem zaufania. Władze portalu zapewniły, że gdyby „atak” został przeprowadzony z innego miejsca, z pewnością zostałby wykryty i powstrzymany.