HTC Sensation

Desire, Incredible, Legend – HTC nie przebiera w słowach nazywając swoje kolejne smartfony. Nie inaczej ma się sprawa z ich najnowszym telefonem z systemem Android – HTC Sensation. Test pokazuje jednak, że telefon ten w pełni zasługuje na swoją nazwę.
HTC Sensation

Dwurdzeniowy procesor, ogromny dotykowy wyświetlacz, najnowsza wersja Androida ze świeżym interfejsem użytkownika to cechy szczególne telefonu HTC Sensation – godnego konkurenta Samsunga Galaxy S2. Plan, aby zdetronizować nowiutkiego Samsunga był ambitny a czy się powiodł sprawdziliśmy w naszym teście porównawczym Galaxy S II kontra Sensation. Tymczasem jednak zajmijmy się tym drugim.

Centrum sterowania stanowi potężny, wykonany w technologii SLCD, dotykowy wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala w formacie 16:9. Jest on dobry, ale porównując go bezpośrednio z ekranami AMOLED wykazuje pewne niedociągnięcie, a mianowicie, niezbyt dopracowane odwzorowanie kolorów – czerń przypomina raczej szary, a biel wpada w żółć. Również pomiary wyświetlacza pokazują, że zakres kolorów jest mniejszy. Poza tym wyświetlacz ten odbija mocno światło. Ale to wada niemal wszystkich telefonów z dotykowymi wyświetlaczami.

Szybszy start aplikacji

Smartfon pracuje pod kontrolą najnowszej wersji operacyjnego systemu dla telefonów komórkowych, – Androida 2.3.3. HTC popracowało też nad swoim interfejsem użytkownika – Sense. Sensation jest pierwszym telefonem komórkowym z wersją 3.0. Jest to najbardziej rozbudowana i najlepsza na rynku nakładka systemowa na Androida. Jedno bardzo praktyczne rozwiązanie spodobało nam się szczególnie: kiedy uruchamia się telefon ze stanu wstrzymania, na dole pojawia się półkole służące do blokowania ekranu. Zamiast przeciągać je na górę, wystarczy przeciągnąć na nie bezpośrednio jedną z czterech ikonek aplikacji, która wówczas zostanie natychmiast uruchomiona. W ten sposób można na przykład przejść od razu do trybu telefonu, nie odblokowując ekranu. HTC popracowało też nad atrakcyjnością wyglądu swojego nowego interfejsu: aktualna pogoda jest teraz prezentowana z dźwiękiem i animacjami. Podsumowując, najnowsza wersja HTC Sense jest jeszcze ładniejsza i bardziej funkcjonalna niż poprzednie, zostawiając konkurencję daleko w tyle.

Rozdzielczość ekranu jest dużo większa, niż w innych topowych telefonach z Androidem i wynosi 960×540 pikseli. Ekran jest zabezpieczony przez powłokę Gorilla Glass, która uważana jest za szczególnie mocne szkło. Szybkość reakcji dotykowego wyświetlacza nie pozostawia nic do życzenia. Telefon reaguje bardzo sprawnie na polecenia wprowadzane palcami, migiem przełącza się pomiędzy pionowym i poziomym trybem wyświetlania oraz zoomuje bezstopniowo za pomocą techniki multitouch (dotyku więcej niż jednym palcem). Przełączanie pomiędzy ekranami startowymi i przewijanie menu palcami przebiega płynnie. To z całą pewnością zasługa mocnego procesora, w który jest wyposażony ten HTC. Producent wbudował bowiem w urządzenie dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1,2 GHz. Pod tym względem HTC Sensation i Galaxy S2 są sobie równe.

Żegnaj czerwony odcieniu!

Jeśli chodzi o multimedia, HTC okazało się dość hojne. Aparat robi zdjęcia w rozdzielczości 8 megapikseli i oferuje liczne dodatki, np. samowyzwalacz. Nie ma już strasznego, czerwonego odcienia, typowego dla aparatów HTC. Sensation pokazał w teście o wiele więcej niż tylko ładne, bardzo ostre zdjęcia w realistycznej kolorystce. Przy kiepskich warunkach oświetleniowych, np. w knajpie, należy bezwzględnie włączyć podwójny, bardzo jasny flesz LED. Kamera wideo również bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Tak samo jak w przypadku Galaxy S2, Sensation potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD (1080p).

Odtwarzacz MP3 i radio brzmią naprawdę dobrze. Jeśli zastąpi się firmowe słuchawki 08/15 HTC jakimiś lepszymi, można z telefonu wydobyć znacznie lepszy dźwięk. Do zapisu multimediów jest dostępna wewnętrzna pamięć o pojemności około 1 GB. Pliki można też zapisywać alternatywnie na dołączonej do opakowania karcie micro SDHC o pojemności 8 GB. Sensation posiada złącze USB, które jest kompatybilne z MHL i można przez nie uzyskać sygnał TV kompatybilny z HDMI. Kto ma odpowiednią przejściówkę, może oglądać na domowym telewizorze HD zdjęcia i filmy zrobione tym telefonem.

Zdjęcie testowe nr 1

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr 2

Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr 3

Zdjęcie testowe nr 3

Sensacyjnie szybki
Jest całkiem jasne, że od telefonu z Androidem z tej półki cenowej oczekuje się szybkiego surfowania w Internecie. Jednak wydajność HTC Sensation, którą popisał się w teście robi bardzo duże wrażenie – testowa strona ważąca 600 KB została załadowana w połączeniu WLAN-n w mniej niż cztery sekundy; tylko dwie sekundy dłużej trwało to przy użyciu połączenia HSDPA. Ta sama strona w wersji dla urządzeń mobilnych została otworzona w niecałe dwie sekundy, używając WLAN; w przypadku HSDPA zajęło to 4 – mistrzostwo!

Niepozorny wygląd
Jest coś, co w HTC Sensation budzi szczególną sympatię – to bardzo solidna, świetnie leżąca w dłoni obudowa. Inżynierowie z HTC naprawdę postarali się projektując tą obudowę! Telefon przypomina inne modele tego producenta – np. Incredible S czy Desire. Waży 148 gramów, a jego grubość wynosi 12 milimetrów, czyli jest znacznie cięższy i trochę grubszy od konkurencyjnego Samsunga. Obudowa jest wycięta z jednego bloku aluminium, nadając smartfonowi bardzo przyzwoity wygląd.

Telefon zawodzi jednak przy prowadzeniu rozmów, ponieważ naszym rozmówcom przeszkadzał wyraźnie słyszalny szum, a głosy rozmówców są przytłumione. Przy ostrym hałasie tła pojawia się też echo. Te wady daje się odczuć! O wiele lepsza jest akustyka po stronie sieci stacjonarnej. Podobnie jest w trybie głośnomówiącym: w telefonie słychać brzęczenie i przesterowania, a w sieci stałej jakość jest dobra.

A co z baterią? Jej wydajność w testach była przyzwoita, ale nic ponadto: 4,5 godziny rozmowy na pełnym obciążeniu i 6 godzin 47 minut surfowania w Necie na pełnej jasności wyświetlacza.

Podsumowanie: sensacyjnie dobry
HTC Sensation zasługuje w pełni na swoją nazwę i drugie miejsce w naszym rankingu smartfonów. Powodów dla których znalazł się tak wysoko jest wiele: nadzwyczaj szybka i stabilna wydajność, duża przeglądarka i wydajny aparat to najmocniejsze strony Sensation. Wyświetlacz jest duży i reaguje błyskawicznie, ale nie można go porównać bezpośrednio z Super-AMOLED-ami konkurencji. Nowy interfejs Sense wnosi nowe, praktyczne rozwiązanie i parę fajnych, wizualnych trików – ale nic ponadto. Akustyka telefonu i raczej monotonny design wymagają dopracowania.

Alternatywa
Jak mogłoby być inaczej? Alternatywą dla HTC Sensation jest nasz zwycięzca rankingu – Samsung Galaxy S2. Telefon ten za trochę niższą cenę – około 2000 zł bez umowy – oferuje kilka bajerów więcej, na przykład wyświetlacz Super AMOLED, wbudowaną pamięć o pojemności 16 GB, interfejs TouchWiz o zdecydowanie większych możliwościach optymalizacji. To wszystko umieszczone w super-szczupłej, choć niestety plastikowej obudowie. Więcej o tym, jak Sensastion wypada w porównaniu z Galaxy SII znajdziecie w naszym pojedynku tych dwóch telefonów.

HTC Sensation

HTC Sensation z Androidem, który wyróżnia się przede wszystkim tempem pracy i fajnym aparatem.

PLUSY:

Duży wyświetlacz o świetnej rozdzielczości
Bardzo dobra wydajność, dzięki dwurdzeniowemu procesorowi z częstotliwością 1,2 GHz
Super-sprawna przeglądarka
Doskonały aparat z możliwością nagrywania wideo w rozdzielczości 1080p

MINUSY:
Kiepska akustyka po stronie telefonu
Nieszczególny design
Wysoka cena

Więcej:HTCsmartfony