Kafelki w Windows 8 to większa wydajność i mniejsze zużycie prądu?

Kafelki, według Microsoftu, to nie tylko nowy interfejs. To też, jego zdaniem, sposób na zwiększenie wydajności systemu, uniknięcie brzydkich starodawnych tekstowych powiadomień, ułatwienie dla programistów i możliwość przekazywania użytkownikowi w czasie rzeczywistym.

Na szczęście Microsoft, poza górnolotnymi hasłami, uzasadnia swoje decyzje. Celem Windows 8, a konkretniej interfejsu Metro, ma być pozbycie się aplikacji działających w tle bez rezygnowania z dostarczania treści na ekran w czasie rzeczywistym. Po co? By system działał szybciej, a także by wydłużyć czas pracy na baterii komputera lub tabletu. Nacisk więc położony jest na dane, nie na aplikacje.

Jeżeli zajmujesz się programowaniem, warto zapoznać się z pełnym wpisem od Microsoftu, gdzie zademonstrowane jest w jaki sposób mogą z tego skorzystać twórcy aplikacji. Podanych jest też kilka przykładowych szablonów.

Microsoft w tym samym wpisie tłumaczy też, dlaczego woli wykorzystywać system push zamiast dotychczas stosowanego pollingu. W dużym skrócie i uproszczeniu, polling wymaga od systemu, by sam sprawdzał, czy jakieś nowe dane się nie pojawiły, które należy zaprezentować użytkownikowi. Mechanizm push daje takie same efekty, a oszczędza czas pracy na baterii i potrzebę korzystania z sieci w przypadku usług jej dotyczących.

Według modelu proponowanego przez Microsoft, serwery aplikacji będą przekazywały dane do usługi WNS (Windows Push Notification Services), która będzie je przekazywać do urządzenia z Windows 8. Wyjątkiem mają być obrazy.

By wykluczyć wykorzystanie tego mechanizmu przez złośliwe oprogramowanie, pojawi się mechanizm anonimowej autentyfikacji, który będzie tworzył unikalne odpowiedzi pomiędzy urządzeniem z Windows 8 i WNS. W ten sposób żadne złośliwe oprogramowanie nie powinno przejąć kontroli nad danym kafelkiem.

Microsoft zapewnił też o wydajności i niezawodności WNS. Już teraz owa usługa obsługuje 90 milionów powiadomień dziennie, a pamiętajmy, że Windows 8 obecnie jest dostępny tylko jako bardzo wczesna wersja rozwojowa, która ma służyć za materiał poglądowy dla twórców aplikacji. Usługę WNS współtworzyli twórcy Windows Live Messengera, który obecnie przekazuje 10 miliardów powiadomień dziennie.

Menadżer Zadań umożliwi też sprawdzenie, ile zasobów dane kafelki powiązane z aplikacjami zużywają. Teoretycznie możemy więc mieć zainstalowanych masę aplikacji bez wpływu na wydajność i czas pracy na baterii. Jednak jak będzie w praktyce, o tym się dopiero przekonamy.

0
Źródło: Microsoft
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.