Lubię poniedziałki: 10 najdroższych gadżetów z Gwiezdnych Wojen

Miłość niektórych fanów Jedynej Trylogii nie zna granic...

1. Miecz świetlny Qui-Gon Jinna z Mrocznego Widma

cena: 54’000$

Chociaż wielu fanów nigdy nie przyzna się do tego, że podobała im się „nowa trylogia”, to gadżety pochodzące z tych filmów są całkiem popularne w kolekcjonerskich kręgach. Miecz świetlny na charytatywną aukcję UNICEF-u wystawił sam Liam Neeson – aktor, który grał rolę Qui-Gona. Jak dotąd jest to najdroższy gadżet pochodzący z „nowej trylogii” i zarazem najtańszy na naszej dzisiejszej liście.

2. Kombinezon Luke’a Skywalkera z Nowej Nadziei i Imperium Kontratakuje

cena: 60’000$

Kombinezon Luke’a został sprzedany w 2005 roku, na aukcji Profiles in History, która odbyła się oczywiście w Beverly Hills. Gary Kurtz – producent IV i V części Trylogii wystawiał tam swoją kolekcję pochodzącą z obu epizodów. Kombinezon pilota, w którym Luke brał udział w bitwie na Hoth był jednym z najbardziej nerwowo licytowanych przedmiotów na aukcji…

Swoją drogą, gdyby ktoś nie wiedział to Hoth jest szóstą planetą w odległym układzie słonecznym o tej samej nazwie. Sama nazwa pochodzi od Lorda Sithów, a niektórzy fani sugerują, że Lord Hoth to z kolei odniesienie do Hermanna Hotha – niemieckiego generała wojsk pancernych podczas drugiej wojny światowej. Szanse na przeżycie na tej wiecznie skutej lodem planecie wynoszą 1:725. To by było na tyle, jeśli chodzi o bezużyteczne informacje, z których nie radzimy korzystać podczas rozmów z normalnymi ludźmi.

3. Hełm, maska i naramienniki Dartha Vadera z Imperium Kontratakuje

cena: 70’000$

Nie będzie to ostatnia aukcja dotycząca Dartha Vadera, która zagości na naszej liście. Wycenione na 70’000$ elementy stroju Anakina zostały użyte podczas kręcenia Imperium Kontratakuje – ta część trylogii uznawana jest przez wielu fanów za najlepszą część w historii Gwiezdnych Wojen (korzystając z okazji, chciałbym zaznaczyć, że osobiście nie mogę zdecydować pomiędzy Imperium Kontratakuje a Powrotem Jedi – zależy od dnia i nastroju…). Kostium został odrestaurowany w 1992 przez pracownika Lucasfilm – Dona Biesa i umieszczony w gablocie z plexi. Po otrzymaniu certyfikatu autentyczności (wydanego przez samego George’a Lucasa w 2003) kupiec znalazł się błyskawicznie…

4. Okrycie Obi Wana Kenobiego z Nowej Nadziei i Imperium Kontratakuje

cena: 95’900$

Ralph McQuarrie – artysta odpowiedzialny za szkice postaci (concept arty) występujących w Gwiezdnych Wojnach, wyobrażał sobie (przed)ostatniego żyjącego Jedi jako nomada, mnicha, pustelnika… Wiecie, tajemniczego mistrza dawno zapomnianej religii/sztuki walki. Prezentowany strój w pełni oddaje klimat tej postaci. Jest też jedyną rzeczą, która zostaje po Benie, po przegranym pojedynku z Vaderem (zazwyczaj jedyne co zostaje to buty, dziwne…).

Ciekawostka:

Gdybyście chcieli kupić szlafrok kąpielowy podobny do stroju Obi Wana, to wystarczy kliknąć tutaj.

5. Maska Chewbacci

cena: 100’000$

Peter Mayhew, który grał Chewie’ego został wybrany do tej roli głównie dzięki swoim 2 metrom i 21 centymetrom wzrostu. Na potrzeby tej roli stworzono aż 5 włochatych kostiumów, do produkcji których użyto sierści jaków i… moheru. Panie (pozdrawiam przypadkowe kobiety, które dobrnęły aż tak daleko) i Panowie: oto najdroższy moherowy beret na świecie, w dodatku nie jest on beretem, tylko maską najbardziej znanego przedstawiciela gatunku nieistniejącej rasy Wookiee. Nie wiem, co stało się z pozostałymi czterema maskami, a szkoda, bo szukam czapki na zimę…

6. Miecz świetlny Dartha Vadera z Imperium Kontratakuje

cena: 100’000$

Broń, która dawno temu, w odległej galaktyce budziła postrach nie mniejszy niż obie Gwiazdy Śmierci. Ten konkretny egzemplarz brał udział w scenie walki pomiędzy Vaderem i młodym Skywalkerem, w której Luke stracił rękę (i grunt pod stopami hehe). Oryginalne (czyli pochodzące z oryginalnej trylogii) miecze świetlne są najbardziej poszukiwanymi przez kolekcjonerów gadżetami, dlatego cena 100’000$ nie powinna nikogo dziwić.

7. Hełm Dartha Vadera z Imperium Kontratakuje

cena: 115’000$

Ten hełm z kolei brał udział w kultowej scenie, w której to Luke dowiaduje się, kto jest jego ojcem. Nie jest to jedna z wielu kopii – ten konkretny model został nieco zmodyfikowany, tak aby olimpijczyk Bob Anderson miał nieco więcej swobody podczas walki z Markiem Hamillem oraz większe pole widzenia – co, swoją drogą, zostało bardzo sprytnie zrealizowane i w tym konkretnym modelu „policzki” Vadera są przezroczyste na tyle, że człowiek może spokojnie wejść po schodach nie obawiając się o przyszłość swojego uzębienia.

8. Blaster Hana Solo z Powrotu Jedi

cena: 180’000$

Han strzelił pierwszy! Z tego blastera na dodatek. Sprzedano go na aukcji Stembridge Armory Collection, która odbyła się w 2007 roku w Los Angeles. Broń Hana Solo okazała się być droższa od takich kultowych „giwer” jak Winchester Johna Wayne’a z filmu „Dyliżans”, czy rewolwer Steve’a McQueena z „7 Wspaniałych”.

9. Miecz świetlny Luke’a Skywalkera z Nowej Nadziei

cena: 200’000$

To właśnie ten miecz inspiruje kolejne pokolenia nerdów do chwytania kija od mopa, tekturek po rolce papieru toaletowego, latarek, linijek i innego rodzaju kijków i imitowania (razem z odgłosami) walki na miecze świetlne. 200’000$ to jak dotąd najwyższa cena za miecz świetlny.

10. Model TIE Fightera – myśliwca Imperium z Nowej Nadziei

cena: 350’000$

I dochodzimy do najdroższego gadżetu z dzisiejszej listy. Nie jest to pierwszy lepszy model myśliwca. Ta konkretna jednostka, tracąc sterowność po trafieniu przez Sokoła Millenium udaremniła Vaderowi zestrzelenie Luke’a Skywalkera, dzięki czemu Nowa Nadzieja kończy się zniszczeniem Gwiazdy Śmierci i wielką fetą na koniec. Ponad milion zł… Niektórym to dobrze…