Najważniejsze superkomputery na procesorach AMD Interlagos

Procesory AMD napędzają najważniejsze superkomputery z instytutów badawczych

Cray Jaguar - jeszcze przed upgrade'em do Titana

Cray Jaguar – jeszcze przed upgrade’em do Titana

FirmaAMD poinformowała dziś, że kolejna seria superkomputerów z instytutów badawczych i uczelni będzie opierać się na rozwiązaniach AMD m.in. 16-rdzeniowych procesorach o nazwie kodowej „Interlagos”, układach APU z rodziny Fusion oraz Opteron Serii 6100. Wśród najnowszych wdrożeń wymienić należy zbudowane przez Cray Inc. superkomputery na Uniwersytecie w Edynburgu (HECToR), Oak Ridge National Laboratory (ORNL), University of Stuttgart (HLRS) oraz Swiss National Supercomputing Centre (CSCS).

ORNL jest obecnie w trakcie upgrade’u systemu „Jaguar” do superkomputera Cray XK6 nazywanego również Titanem. Napędzany procesorami „Interlagos” Titan może osiągnąć przedział od 10 do 20 petaflopów (kwadrylion operacji matematycznych na sekundę) mocy obliczeniowej.

Oprócz superkomputera Titan, Cray korzysta z wydajności, skalowalności procesorów „Interlagos” oraz architektury „Bulldozer” do stworzenia systemów HPC dla najważniejszych instytucji badawczych i naukowych:

  • NAMEM – Zlokalizowany w Ułan Bator w Mongolii – NAMEM wykorzystywany jest do tworzenia prognoz pogody oraz modeli klimatycznych;
  • CSCS – Znajdujący się w Manno CSCS pełni rolę centrum HPC w Szwajcarii;
  • HECToR – Działający na Uniwersytecie w Edynburgu, ufundowany przez Engineering and Physical Sciences Research Council, HECToR pełni rolę narodowego centrum HPC i służy wielu naukowcom w całej Europie;
  • HLRS – High Performance Computing Center na Uniwersytecie w Stuttgardzie w ramach Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) stanowi podstawowe narzędzie badawcze dla naukowców, badaczy i inżynierów w całej Europie.