openSUSE 12.1 już dostępny

Nowa wersja bezpłatnej, stabilnej, kompletnej i łatwej w użyciu dystrybucji Linuksa

openSUSE Linux w nowej wersji 12.1

openSUSE Linux w nowej wersji 12.1

Projekt openSUSE udostępnił openSUSE 12.1, nową wersję stabilnej, kompletnej i łatwej w użyciu dystrybucji uniwersalnego systemu operacyjnego Linux, pozwalającej użytkownikom i twórcom oprogramowania wykorzystywać bezpłatne oprogramowanie open source w środowiskach fizycznych i wirtualnych oraz w środowiskach typu cloud.

Nowa wersja systemu została stworzona z myślą o łatwym integrowaniu się w środowisku IT. Zawiera najnowsze jądro systemu Linux – 3.1, zapewniające wszechstronność i duże możliwości rozszerzania, przydatne w heterogenicznych środowiskach informatycznych, łącznie z publicznymi i prywatnymi środowiskami typu cloud. Korzystając z SUSE Studio, użytkownicy mogą tworzyć i wdrażać unikalne wersje openSUSE 12.1, obejmujące indywidualnie dobrane pakiety, grafikę, skrypty itd., które można bez problemu wdrażać w środowiskach Amazon EC2 lub szeregu innych platform typu cloud.

openSUSE jest pierwszą dystrybucją systemu Linux zgodną z ownCloud, korzystającą z własnych mechanizmów integracji Mirall dla komputerów osobistych. Oprócz tego, repozytorium openSUSE Virtualization & Cloud zawiera najnowsze wersje rozwiązań Eucalyptus, OpenNebula i OpenStack for openSUSE 12.1. Nowe wersje narzędzi virt-manager i open-vm-tools umożliwiają zarządzanie najnowszymi technologiami wirtualizacyjnymi, w tym Xen 4.1, KVM i VirtualBox.

openSUSE 12.1 zawiera unikalne, nowatorskie narzędzie Snapper, które dzięki wykorzystaniu zawartych w systemie plików btrfs mechanizmów kopii migawkowych umożliwia użytkownikom przeglądanie starszych wersji plików i cofanie zmian. Włączenie narzędzia Snapper do rozwiązania do zarządzania pakietami zypper pozwala cofać aktualizacje systemu i zmiany konfiguracji.

Nowy system jest również pierwszą z głównych dystrybucji, dostarczaną z otwartym językiem programowania Go opracowanym przez Google. Go to szybki, łatwy w użyciu i wyposażony w szereg udogodnień dla programistów język, stworzony pod kątem programowania działających w sieci maszyn z procesorami wielordzeniowymi.

Oparty na Gnome Shell 3.2 interfejs użytkownika openSUSE wyróżnia się pogłębioną integracją mechanizmów wspomagających pracę zespołową, takich jak powiadomienia o zdarzenia ch zdefiniowanych w kalendarzach, pogawędki i scentralizowana konfiguracja kont online. Elementy interfejsu użytkownika zostały przygotowane do obsługi ekranów dotykowych, małych wyświetlaczy, pracy wieloekranowej i automatycznego obracania z myślą o urządzeniach przenośnych.

Więcej informacji o nowościach zawartych w openSUSE 12.1 można znaleźć pod adresem opensuse.org/12.1

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News