Qualcomm traci monopol na Windows Phone, Nokia stawia na ST-Ericssona

Wszystkie oferowane do tej pory smartfony z systemem Windows Phone oparte są na układach Qualcomma. Nokia chce jednak chipów innej firmy.
Nowe Windows Phone'y od Nokii będą oparte na procesorze NovaThor

Nowe Windows Phone’y od Nokii będą oparte na procesorze NovaThor

Pierwsza fala smartfonów fińskiego producenta z platformą Windows Phone Mango będzie opierać się na procesorach Qualcomma. Także inne firmy, oferujące swoje urządzenia z systemem Microsoftu, opierają je na platformie producenta z San Diego. Na tym jednak koniec monopolu, bowiem w przyszłym roku Nokia chce skorzystać z dobrodziejstw dwurdzeniowego procesora NovaThor, dostarczanego przez szwajcarską firmę ST-Ericsson.

Nie oznacza to, że szwajcarski producent półprzewodników będzie jedynym dostawcą układów dla Nokii. Fińska firma z pewnością będzie czerpać garściami od wielu producentów, jeśli rzecz jasna popyt na jej rozwiązania będzie odpowiedni.

Procesory ST-Ericsson z linii NovaThor to potężne jednostki system-on-a-chip. Model o oznaczeniu U9500 odtworzy i nagra materiały Full HD, wykona zdjęcia w rozdzielczości 20 Megapikseli, obsłuży jednocześnie dwa ekrany 720p, a do tego wyświetli trójwymiarową grafikę. Układ opiera się na rdzeniu ARM Cortex-A9 oraz grafice Mali 400.

Źródło: ST-Ericsson
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.