Świąteczny Polak – rodzinny i nowoczesny

Polacy są rodzinni, jednak w nadchodzące święta Bożego Narodzenia ponad jedna trzecia z nas nie będzie w stanie się spotkać.

Co na Święta?

Co na Święta?

Zarówno w Polsce, jak i w większości ankietowanych krajów, wiadomości tekstowe wyprzedziły stary zwyczaj wysyłania świątecznej kartki, jako ulubiony sposób składania życzeń. W ten sposób swoje życzenia planuje przesłać aż 66% Polaków, co jest znacznie większym wynikiem niż średni dla wszystkich krajów (50%). Rozmowa telefoniczna będzie sposobem, w jakim 47% z nas życzy „wesołych świąt!”, a tradycyjną pocztówkę wyśle 44% Polaków, głównie starszych.

Forma w jakiej składamy życzenia różni się jednak od tej, w jakiej chcemy je otrzymywać. Większość Europejczyków, w tym Polacy, wciąż chciałoby otrzymywać kartki tradycyjną pocztą, zaraz po tej drodze otrzymania życzeń znajdują się życzenia przekazane w rozmowie telefonicznej, a na trzecim miejscu sms. Rosjanie są bardziej zgodni – nie tylko najbardziej lubią dzwonić, ale też chcą, by do nich dzwoniono.

Również starsze pokolenie Polaków przekonuje się do nowych technologii, aby pozostać w czasie świąt w kontakcie. Ludzie po 60 roku życia będą podczas nadchodzącej Gwiazdki w bardzo dużym stopniu korzystać z nowych technologii. Wśród nich preferowany sposób składania życzeń to oczywiście wciąż kartka pocztowa, jednak prawie połowa (49%) zamierza zadzwonić z życzeniami do bliskich, a 26% wyśle sms. Jeśli chodzi o formę w jakiej ludzie starsi lubią otrzymywać życzenia, po kartce i telefonie najchętniej otrzymujemy e-maile, bo lubimy otrzymywać dłuższe życzenia, niż 160 znaków.

Lubimy nowoczesne prezenty!

Spytani o to, co chcielibyśmy otrzymać pod choinkę, najczęściej (33%) wymieniamy gadżety i urządzenia technologicznie, w tym smartfony, komputery PC i tablety. Wyróżniamy się w tej kwestii nieco od innych europejskich krajów i Rosji, którzy najchętniej pod choinką ujrzeliby gotówkę lub vouchery na zakupy (aż 34% ankietowanych).

Wyniki badania pokazują wyraźną różnicę w prezentowych preferencjach Polek i Polaków. Niemal połowa (47%) mężczyzn pragnie dostać urządzenia i gadżety technologiczne, które na liście ich prezentów są zdecydowanym faworytem. Polki również lubią gadżety technologiczne. Jest to ich trzecia pod względem zapotrzebowania świąteczna zachcianka, podczas gdy w reszcie ankietowanych krajów kobiety bardziej niż z telefonu, czy komputera ucieszą się z pieniędzy, ubrań i biżuterii. 28% spośród naszych matek, żon, sióstr i córek najbardziej zadowolą pieniądze i vouchery na zakupy, a prawie jedną czwartą – biżuteria i zegarki.

Pomysł na trafiony prezent

Podążając za preferencjami prezentowymi Polaków, Microsoft przygotował świąteczną ofertę produktów, które – znalezione pod choinką – ucieszą najbardziej. Wśród nich znajdują się laptopy, netbooki, czy cienkie i lekkie ultrabooki z Windows 7, konsola Xbox 360 z Kinect oraz telefony Windows Phone. Kupując gadżet technologiczny masz największą szansę na to, że obdarowana osoba będzie z niego zadowolona, a co więcej, będzie to prezent praktyczny. Dodatkową zaletą pomysłów na prezent od Microsoft jest to, że pozwalają na coś, co jest w czasie świąt najważniejsze – pozostanie w kontakcie. Szczegółową ofertę, skomponowaną tak, by umożliwić wybór produktów w różnych cenach i sprofilowanych zależnie od wieku i upodobań, znajdziesz na stronie www.fajnarodzinka.pl.

Czy jesteśmy rodzinni?

Tak! Zdecydowana większość z nas (86%) deklaruje, że najmilszą formą spędzenia świąt jest wspólne jedzenie i picie. 29% Polaków chciałoby w te święta spędzić mniej czasu na oglądaniu telewizji. Co więcej, aż 65% ze wszystkich rodaków będzie miało możliwość spędzenia okresu świąt z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Nie jesteśmy w tym jednak najmocniejsi – Polska plasuje się dopiero na przedostatnim miejscu, co oznacza, że mimo dobrych chęci, w święta pozostaniemy rozproszeni i będziemy musieli szukać innych form kontaktu. Najsilniejsze więzi wykazują wśród ankietowanych Rosjanie, spośród których aż 82% planuje święta z najbliższymi, a aż 95% za preferowaną formę spędzania okresu Gwiazdki podaje rodzinne jedzenie i picie. Na drugim końcu listy jest Portugalia, gdzie rodziny są najbardziej rozproszone. Aż 57% ankietowanych w tym kraju przyznało, że w święta uda im się spędzić tylko z garstką najbliższej rodziny, z dala od dalszych krewnych i przyjaciół.