Szkoła Nowych Technologii

Nowy program Microsoft i WSiP dla szkół średnich. Szkolenia dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół - nowe technologie wkraczają do szkół, aby przygotować młodzież na coraz szerszą komputeryzację. A kto za tym stoi? Grupy .NET i ich członkowie, którzy przekazują zdobytą wiedzę młodszym kolegom.

17 października 2011 roku ruszył projekt Szkoła Nowych Technologii. Jest on częścią międzynarodowego programu Microsoft Partners in Learning, który na rodzimej scenie znany jest pod nazwą Partnerstwo dla przyszłości. Organizatorzy konkursu to Microsoft oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Co takiego jest celem projektu? Dotarcie nowych technologii do szkół średnich, których uczniowie przygotowują się do bycia częścią bardzo silnie zinformatyzowanego społeczeństwa. W ramach projektu, w każdej z biorących w nim udział szkół, poprowadzone zostaną szkolenia z technologii firmy Microsoft. Technologiami tymi są:

• HTML 5

• Tworzenie serwisów WWW (WebMatrix i Umbraco)

• Windows Live

• Programowanie Windows Phone 7

• Programowanie Kinect

Wszystkie szkolenia dla uczniów prowadzone są przez studentów – członków grup.NET, skupionych przy technicznych wydziałach polskich uczelni. Szkolenia te polegają na zaprezentowaniu najciekawszych zagadnień z danych tematów. Każdy uczestnik programu otrzyma materiały, dema i linki potrzebne do samodzielnego poszerzania swojej wiedzy w przedstawionych zagadnieniach. Każde ze szkoleń przewidziane jest na ok. 45 minut, ale żaden z prowadzących nie odmówi odpowiedzenia na najbardziej nurtujące uczestników pytania. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma klucze do zarejestrowania się w portalu DreamSpark oraz StudentLive – dzięki temu będzie mógł ściągnąć legalne oprogramowanie potrzebne do pracy nad omawianymi zagadnieniami oraz założyć swoją własną stronę na portalu StudentLive.

Uczniowie będą mogli wziąć udział „High School Tech Hero” – konkursie dotyczącym tworzenia aplikacji na Windows Phone 7 lub aplikacji webowej napisanej przy pomocy HTML5 i zintegrowanej z przeglądarką Internet Explorer 9. W konkursie przewidziane są cenne nagrody rzeczowe.

Oczywiście projekt przewiduje również szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Dowiedzą się oni jak uatrakcyjnić zajęcia w swoich szkołach, o nowych trendach w edukacji i o elektronicznych podręcznikach. Dyrektorowie i nauczyciele otrzymają certyfikaty Szkoły Nowych Technologii Partnerów strategicznych Microsoft i WSiP w ramach programu Partners i Learning. Dodatkowo każda ze szkół, które wezmą udział w projekcie otrzyma dodatkowe punkty, które zwiększą szanse na uzyskanie miana Innowacyjnej szkoły Partnerstwa dla Przyszłości w 2012r.

Projekt zakładał początkowo współpracę z 500 szkołami, jednak okazało się, że ilość zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania. Do projektu zgłosiło się ponad 700 szkół. Stażyści w firmie Microsoft już rozpoczęli pracę – jak na razie trwa kontaktowanie się ze szkołami, chociaż kilkadziesiąt spotkań już za nami. Jak wrażenia? – jak najbardziej pozytywne. Młodzież jest zainteresowana omawianymi tematami i bardzo chętnie nawiązuje dyskusję.

Oczywiście nasza grupa również bierze udział w programie – czterech członków zostało trenerami w szkołach z Torunia, Bydgoszczy, Płocka, Gniezna, Chełmna, Rypina, Więcborka i Inowrocławia. Pierwsze szkolenia już przeprowadzone. W kilku szkołach organizujemy MS Day – większy event dotyczący technologii firmy Microsoft.

Jeżeli jesteś zainteresowany projektem – zapraszamy na stronę projektu KLIK .

Piotr Ablewski

Członek grupy Twarde Pierniki

z upoważnienia MSP Michała Anusiaka

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.