Szwedzi szykują się do rekordu – łącze 120 Gb/s

Pobranie filmu zajmie 0,047 sekundy. To ponad 1000x szybciej niż w Polsce.

Co oznacza hasło „szybki internet”? Według TP SA to nic innego, jak 80 Mb/s, które dostawca nazywa usługą „Megaszybki.net” , „Neostrada Fiber” lub też po prostu „Kosmiczną prędkością”. Brzmi złowrogo, jednak to nic przy ofercie UPC z równie dumnie brzmiącą usługą „Fiber Power 150 Mb/s”.

Tymczasem w Szwecji Telia i Cisco przygotowują się do ustanowienia najszybszego połączenia internetowego na świecie. Prędkość – 120, ale Gb/s. Oznacza to, że za Bałtykiem uruchomione zostanie połączenie internetowe ponad 1000-krotnie szybsze niż u nas. Łącze, które zostanie uruchomione do końca nadchodzącego weekendu jest częścią festiwalu DreamHack, czyli największego LAN party wg. księgi rekordów Guinessa.

Połączenie zostanie ustanowione pomiędzy miastem Jönköping, a Sztokholmem, co daje odległość ok. 300 km. W teorii daje to możliwość podłączenia 750 tys. ludzi do superszybkiej Sieci. W praktyce na DreamHack nie będzie więcej niż 20 tys osób. Projekt łącza 120 Gb/s wystartował już podczas ostatnich wakacji i wymagał położenia sieci światłowodów.

Gdy wszystko się uda, w teorii 750 tys. osób będzie mogło jednocześnie streamować muzykę i pobrać cały film w czasie… 0,047 sekundy. Pytania?

Jak się okazuje łącze już działa. Statystyki Sieci możecie podglądać na żywo, wystarczy zajrzeć na stronę http://dashboard.dreamhack.se/.