Toshiba Portege Z830

Płaski i lekki ale bardzo solidny ultrabook od firmy Toshiba. Jest to odchudzona wersja biznesowego i ultra mobilnego modelu Portege, która od lat słynie z wytrzymałości i poręczności. Ultarbook Toshiby wyróżnia się swoim biznesowym charakterem na tle konkurencji – matowy ekran, czytnik linii

Dla często podróżujących i pracujących mobilnie użytkowników idealnym rozwiązaniem są ultrabooki. Zapewniają one wygodę przenoszenia i swobodę użytkowania. Firma Toshiba do grona ultrabooków jako pierwszy dołączyła odchudzony model z popularnej serii Portege, która jest od lat kojarzona z notebookami biznesowymi o wyjątkowej mobilności. Model Z830 to jeden z najlżejszych 13-calowych notebooków na rynku, waży zaledwie 1079 g z baterią. Super lekka Toshiba mimo również bardzo cienkiej z profilu obudowie jest bardzo solidna. Komputer został wykonany z wytrzymałego materiału jakim jest stop magnezu. Dodatkowo wzmocniono go dzięki zastosowaniu w ściankach obudowy konstrukcji tzw. plastra miodu.

Toshiba Portege Z830 to jedna z najlżejszych 'trzynastek' na rynku.

Toshiba Portege Z830 to jedna z najlżejszych „trzynastek” na rynku.

W naszym laboratorium przetestowaliśmy model demonstracyjny, który może trafić do sklepów w nieco zmienionej konfiguracji. Toshiba Portege Z830 jak na ultrabooka przystało „napędzana” jest przez procesor typu ULV (Ultra Low Voltage). W testowanym egzemplarzu był to Intel Core i5-2557M taktowany nominalnie zegarem 1,7 GHz. Niskonapięciowy procesor zapewnia niskie zużycie energii, co ma niewątpliwie wpływ na czas pracy na baterii. W porównaniu z innymi ultrabookami, a w szczególności pierwowzorem tego „gatunku” – Apple MacBook Air – Toshiba odróżnia się nietypową konstrukcją i wyposażeniem. Projektanci Toshiby w szczególności kierowali się podkreśleniem biznesowego zastosowania modelu Portege Z830. Dlatego wyposażono go w matowy ekran o rozdzielczości 1366×768, czytnik linii papilarnych oraz co jest rzadko spotykane w innych ultrabookach – pełnowymiarowe wyjścia HDMI (choć w biznesie częściej spotyka się Display Port) i co rzadko spotykane: D-Sub. Biznesowy charakter podkreśla także wysoki poziom bezpieczeństwa, który zapewniają sprzętowe rozwiązania takie jak czytnik linii papilarnych oraz wbudowany moduł szyfrujący TPM.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do większości standardowych zastosowań komputera.

Wydajność zintegrowanego układu graficznego jest wystarczająca do większości standardowych zastosowań komputera.

Na uwagę zasługuje również wygodna, wyspowa klawiatura z podświetlanymi klawiszami. Poza tym jak na rasowego ultrabooka przystało, produkt Toshiby został wyposażony w dysk SSD. W testowanym modelu miał on pojemność 64 GB, ale wersja sprzedażowa ma być wyposażona w SSD o pojemności 128 GB. Nie jest on aż tak pojemny jak w najbardziej bogatych konfiguracjach konkurencji (MacBook Air – 256 GB), lecz dzięki temu cena komputera jest na przyzwoitym poziomie, o jedno trzecią niższa od drogiego produktu Apple.

Mała i lekka obudowa oznacza większe nagrzewanie się pracujących wewnątrz elementów, co wymaga zastosowania bardziej wydajnego i niestety głośnego układu chłodzenia.

Mała i lekka obudowa oznacza większe nagrzewanie się pracujących wewnątrz elementów, co wymaga zastosowania bardziej wydajnego i niestety głośnego układu chłodzenia.

Wśród różnic w konstrukcji w porównaniu z typowymi ultrabookami rzuca się w oczy sposób rozmieszczenia złączy. Gniazda USB oraz wyjścia obrazu i dźwięku zostały umieszczone głównie z tyłu, a nie po bokach obudowy. Tym sposobem stało się możliwe zastosowanie wspomnianych wcześniej pełnowymiarowych gniazd HDMI i D-Sub oraz portu LAN. Toshiba Z830 ma aż trzy złącza USB, w tym jedno szybkie USB 3.0, podczas gdy typowe ultrabooki mają tylko dwa złącza USB.

Ogólna wydajność jest wysoka co zapewnia w głównej mierze szybki dysk SSD.

Ogólna wydajność jest wysoka co zapewnia w głównej mierze szybki dysk SSD.

Ogólna wydajność testowanego ultrabooka Toshiby jest zadowalająca i w pełni wystarczająca do typowych zadań jakie wykonuje uniwersalny, a przede wszystkim biznesowy komputer przenośny. W teście PCMark Vantage komputer uzyskał wynik 10092 punkty. Jednakże jest to w głównej mierze zasługa szybkiego dysku SSD. Wyniki testów wydajności plasują testowaną Toshibę w pobliżu modeli wyposażonych w standardowy mobilny procesor Intel Core i3 drugiej generacji i Core i5 pierwszej generacji (330M). Natomiast w teście graficznym 3Dmark06 wynik wydajność zintegrowanego z procesorem układu graficznego Intel HD Graphics 3000 (4126 punktów) mieści się w średniej wśród testowanych notebooków, które przeciętnie uzyskują od 4 do 6 tysięcy punktów.

Ponad cztery godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to na tle konkurencji bardzo dobry wynik.

Ponad cztery godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD to na tle konkurencji bardzo dobry wynik.

Energooszczędne podzespoły zapewniają nie tylko lekkość i smukłość, ale przede wszystkim długi czas pracy na baterii. W czasie testów wbudowana litowo-jonowa bateria o pojemności ok. 3200 mAh pozwoliła na ponad osiem i pół godziny oszczędnej pracy oraz ponad cztery godziny odtwarzania filmu z zewnętrznego napędu DVD. Jest to zadowalający wynik jak na notebooka i jeden z najlepszych wśród konkurencyjnych ultrabooków, które pracują na baterii średnio 6-7 godzin.

Mimo najlżejszej wagi biznesowy Portege Z830 to jeden z najdłużej pracujących na baterii ultrabooków na rynku.

Mimo najlżejszej wagi biznesowy Portege Z830 to jeden z najdłużej pracujących na baterii ultrabooków na rynku.

Podsumowując Toshiba Portege Z830 to idealna propozycja dla osób często podróżujących, którzy chcą mieć swoje „biuro” zawsze pod ręką. Szczególnie na pochwałę zasługuje bogate wyposażenie i niewygórowana cena sugerowana testowanej wersji. To ciekawa i godna rozważenia alternatywa dla popularnego produktu spod znaku nadgryzionego jabłka, szczególnie dla użytkowników ze sfery biznesu.

Karol Kulas

14
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.