Firma na skraju bankructwa przez pirackie oprogramowanie

Pod znakiem zapytania stanęły dalsze losy jednej z bielskich firm architektonicznych. Wszystko przez korzystanie z nielegalnego oprogramowania.
Piractwo może zrujnować firmę

Piractwo może zrujnować firmę

W wyniku przeszukania z 30 listopada, bielscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zabezpieczyli specjalistyczne oprogramowanie projektowe. Przeszukania dokonano na podstawie anonimowej informacji o pirackim procederze w firmie architektonicznej. Policjanci zabezpieczyli dwanaście komputerów, a także nośniki – płyty CD i DVD zawierające nielegalne kopie systemów operacyjnych oraz specjalistycznych programów do obróbki graficznej i projektowania.

Jeśli przypuszczenia policji potwierdzą biegli, właścicielowi firmy grozi nawet do 5 lat więzienia oraz konieczność wypłacenia wysokiego odszkodowania właścicielom praw do oprogramowania. Wstępna wartość szkód, jakie mogli ponieść producenci wynosi pół miliona złotych. W razie potwierdzenia nielegalności programów, sytuację finansową firmy może skomplikować także przepadek wszelkich projektów nad którymi pracowano. To z pewnością utrudni relacje firmy z jej kontrahentami.

Przeszukanie w bielskiej firmie to kolejny przykład na to, jak krótkowzroczne oszczędzanie na oprogramowaniu w firmie może obrócić się przeciwko niej i zagrozić dalszemu bytowi podmiotu gospodarczego.

0
Źródło: Sztab Antypiracki
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.