Panasonic Lumix DMC-FX77 – tryby automatyczne i olbrzymi ekran dotykowy

Aparat z matrycą 12,1 Mp, wyświetlaczem 3,5 cala i zoomem optycznym 5x. Oprócz zdjęć umożliwia też rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Panasonic Lumix DMC-FX77 kryje w sobie wiele funkcji umożliwiających komfortowe fotografowanie. Niemal wszystkim sterujemy za pomocą ogromnego ekranu dotykowego – ale najpierw trzeba się do tego przyzwyczaić. Jakość zdjęć jest przy tym zupełnie akceptowalna, a szybki autofokus umożliwia uwiecznianie spontanicznych sytuacji.

Panasonic Lumix DMC-FX77 kryje w sobie wiele funkcji umożliwiających komfortowe fotografowanie. Niemal wszystkim sterujemy za pomocą ogromnego ekranu dotykowego.

Panasonic Lumix DMC-FX77 kryje w sobie wiele funkcji umożliwiających komfortowe fotografowanie. Niemal wszystkim sterujemy za pomocą ogromnego ekranu dotykowego.

Najbardziej charakterystyczną cechą Lumiksa DMC-FX77 jest duży ekran dotykowy o przekątnej 3,5″. Niestety z rozmiarem nie idzie w parze rozdzielczość wynosząca tylko 230 000 pikseli. To za mało, by obraz był naprawdę ostry.

W przeszłości aparaty z ekranami dotykowymi często miały problem z szybkim reagowaniem na polecenia. Panasonic DMC-FX77 nie cierpi jednak na takie dolegliwości. Szybkość działania jest dobra, ekran sprawnie reaguje na wszystkie gesty. Zanim jednak nauczymy się korzystać z niego bez pomyłek, upływa sporo czasu.

Wyłącznie tryby automatyczne

Gama 25 programów tematycznych jest bardzo szeroka. Oprócz tego mamy do dyspozycji liczne filtry barwne i efekty (w tym efekt HDR). Jest nawet tryb generowania zdjęć 3D. Zabrakło za to trybów półautomatycznych i trybu manualnego.

Na uznanie zasługuje tryb filmowania – nie zabrakło śledzącego autofokusa, a klipy mają rozdzielczość Full HD. Materiał jest zapisywany w formacie AVCHD, przy czym pojedynczy film może trwać maksymalnie 30 minut.

Na uznanie zasługuje tryb filmowania – nie zabrakło śledzącego autofokusa, a klipy mają rozdzielczość Full HD. Materiał jest zapisywany w formacie AVCHD, przy czym pojedynczy film może trwać maksymalnie 30 minut.

Panasonic DMC-FX77 umożliwia nagrywanie dobrej jakości klipów w rozdzielczości Full HD (1080p). Podczas filmowania autofokus działa w trybie ciągłym, a silnik zoomu pracuje wolniej. Nagrywanie jest przerywane po 30 minutach, ale ograniczenie długości pojedynczego filmu w aparatach fotograficznych to norma – inaczej urządzenia musiałyby być kwalifikowane jako kamery.

Przyzwoita jakość obrazu

W FX77 zainstalowano 12-megapikselową matrycę CCD w formacie 1/2,3″. Jej rozdzielczość jest więc nieco niższa, niż w poprzednim modelu FX70. Wyniki laboratoryjnych pomiarów rozdzielczości są na odpowiednim poziomie: przy czułości ISO 80 sensor rejestruje 1201 par linii na wysokość obrazu. Zwiększanie czułości powoduje umiarkowany spadek rozdzielczości do 882 par linii przy ISO 1600. Gorzej, że szum pojawia się na odbitkach już przy czułości ISO 400, a na ekranie jest widoczny nawet przy ISO 80. Wyniki pomiarów wierności odwzorowania detali przy ISO 400 spadają poniżej akceptowalnego poziomu, co odpowiada naszym subiektywnym wrażeniom przy oglądaniu zdjęć. Winietowanie i dystorsja nie rzucają się w oczy, co nie oznacza jednak, że nie ma już pola do ulepszeń.

Ogólnie rzecz biorąc, 12-megalikselowa matryca CCD o formacie 1/2,3

Ogólnie rzecz biorąc, 12-megalikselowa matryca CCD o formacie 1/2,3″ rejestruje zdjęcia dobrej jakości, jednak od czułości ISO 400 widoczny jest szum i niska wierność detali.

Nowy Panasonic cechuje się dobra szybkością działania. Krótki czas przetwarzania danych pomiędzy dwoma kolejnymi zdjęciami wynoszący 0,7 s zasługuje na dużą pochwałę. Pozytywnego obrazu dopełnia krótkie opóźnienie spustu migawki, wynoszące w zakresie szerokokątnym tylko 0,3 s. W zakresie tele aparat osiąga nieco gorszy, choć wciąż przyzwoity wynik: 0,6 s. Słabo wypada akumulator, domagający się ładowania już po zarejestrowaniu od 90 do 320 zdjęć – usprawiedliwia to jednak duży, prądożerny ekran.

Podsumowanie

Panasonic FX 77 to poręczny aparat kompaktowy o przyzwoitych parametrach. Rejestrowane zdjęcia są dobrej jakości, chociaż kiedy oglądamy je na monitorze, szum trochę za bardzo rzuca się w oczy. Opóźnienie spustu migawki jest przyjemnie krótkie, pozwalając na spontaniczne zdjęcia. Przed zakupem warto jednak wziąć aparat do ręki i sprawdzić, czy obsługa przez ekran dotykowy jest dla nas wygodna. Piętą achillesową FX77 jest bardzo słaby akumulator.

Alternatywa

Mniejszy, bardziej funkcjonalny i tańszy jest konkurencyjny model Sony Cyber-shot DSC-WX7. Również posiada on obiektyw z pięciokrotnym zoomem, ale zakres ogniskowych zaczyna się od 25 mm. Jego matryca ma rozdzielczość 16 megapikseli i zapewnia dobrą jakość zdjęć. Trzeba jednak pogodzić się z brakiem ekranu dotykowego. Sony DSC-WX7 kosztuje ok. 750 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Panasonic Lumix DMC-FX77

Szybki aparat kompaktowy przyzwoitej jakości, pozbawiony trybów manualnych. Niemal wszystkie funkcje kontroluje się za pomocą ekranu dotykowego.

PLUSY:

Niewielkie opóźnienie spustu migawki
Dobry tryb filmowania w rozdzielczości Full HD
Ekran dotykowy reagujący bez opóźnień

MINUSY:
Wysoki poziom szumu
Słaby akumulator
Niska rozdzielczość wyświetlacza

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.