Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji i administracji publicznej

Relacja z konferencji „Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji i administracji publicznej”

Konferencja Nowoczesne Technologie w Służbie Edukacji i Administracji Publicznej odbyła się w dniach 19-20 listopada 2011 roku w Zespole Szkół Technicznych.

Właściwą konferencję poprzedził Microsoft IT Day. Był on przeznaczony dla młodzieży szkół średnich z Radomia i okolic. To doskonały sposób na zdobycie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej programowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi języków dostarczonych przez Microsoft.

Microsoft Day rozpoczął się w piatek18 listopada2011 roku o godzinie 10.00 przywitaniem prowadzących wykłady, zaproszonych nauczycieli i uczniów. W sesji wykładowej uczestniczyli uczniowie szkół z Radomia: ZST im. T. Kościuszki, V LO im. R. Traugutta, ZSE im. Bohaterów Westerplatte oraz ZSZ im. St. Staszica w Białobrzegach. W sumie w imprezie wzięło udział 220 uczniów.

Pierwszy wykład przeprowadził Marcin Borecki – „Zostań kontrolerem – programowanie Kinect”. Microsoft Kinect to wersja ruchowego kontrolera. Prowadzący pokazał urządzenie, za pomocą prezentacji multimedialnych i jego zastosowanie pozwalające nam sterować grami nie tylko naszym głosem czy gestami, ale także ruchami wszystkich partii ciała. Ciekawym przekładem było zastosowanie tego urządzenia do wirtualnej przymierzalni ubrań. Urządzenie nas zmierzy i pomorze dobrać ubranie. Młodzież pytała o cenę i dostępność urządzenia. Drugi wykład przeprowadził Karol Żak, jego tematem było „Wprowadzenie do programowania Windows Phone”. Autor wykładu pokazał za pomocą prezentacji multimedialnej podstawy programowanie telefonów komórkowych i wynikające z tego korzyści. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładów, uczestnikom rozdano pamiątkowe gadżety.

Konferencja Nowoczesne Technologie w Służbie Edukacji i Administracji Publicznej rozpoczęła się w sobotę19 listopada 2011 o godzinie 9.00.

Poniżej prezentujemy tytuły wykładów, ich autorów i reprezentowane firmy.

 • Partners in Learning – program Partnerstwo dla Przyszłości w nowej odsłonie – dr Małgorzata Snarska, Dariusz Stachecki – Microsoft
 • Jak to ugryźć? –Technologie mobilne w szkole – iPad 2 w edukacji – dr Jan Polak – Apple Education Mentor
 • Dlaczego wybór najlepszych rozwiązań się opłaca? Hp Multiseat – Tomasz Buk – HP.
 • Rozwiązania SUSE dla edukacji i administracji publicznej – Lucyna Pyzik – Novell
 • Idealna Szkoła – Acer Clasroom manager – intuicyjne zarządzanie Pracownią Komputerową – Sebastian Kluczyk – IRS
 • Koncepcja Smarter Cities na podstawie rozwiązania w Sztokholmie – Jarosław Jackowiak – IBM
 • Przegonić robala – współczesne mechanizmy ochrony i rozproszone systemy aktualizacji – Grzegorz Michałek – ArcaBIT
 • COREL – pełne spektrum możliwości – Daniel Wiktorowicz – Corel
 • „Piórkiem do ucznia” – wykorzystanie tabletów i interaktywnych ekranów piórkowych w edukacji – Wojciech Pacholec – Wacom
 • Edukacja Helion.pl 2.0. Zaawansowane wsparcie dydaktycznej pracy nauczyciela informatyki – Tomasz Talaga – Helion
 • Wirtualizacja według OFEK – Andrzej Skorupski – OFEK
 • Urządzenia drukujące dla edukacji i sektora publicznego – Aleksandra Jasińska – EPSON Polska
 • ECDL – Certyfikacja umiejętności z zakresu ICT w ramach projektu „ICT i przedsiębiorczość w edukacji dorosłych” – Marianna Rymarczyk – Instytut Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Radomiu

W sobotę odbyły się również Konsultacje z zakresu: Cloud Collection, Multipoint Server 2011, [email protected], Moodle, SMOD CMS. W niedzielę odbyły się już tylko trzy wykłady. Poniżej prezentujemy ich tytuły autorów i reprezentowane firmy.

 • Interaktywne projektory multimedialne, rozwiązania i zastosowania edukacyjne – Aleksandra Jasińska – EPSON Polska
 • Jarocin Kreatywna Szkoł@ – nauczanie z wykorzystaniem mobilnych pracowni komputerowych i multimedialnych treści dydaktycznych w systemie 1 uczeń – 1 komputer – Andrzej Grzybowski
 • Uczyć Nowocześnie – Janusz Wierzbicki – EDUICT

W trakcie konferencji przeprowadzone zostały cztery sesje warsztatowe. Tematyka warsztatów przeprowadzanych przez firmy branży IT była różnorodna.

 • RCS zaprezentował: Urządzenia mobilne w praktyce szkolnej. Podczas warsztatów omówiono i zademonstrowano specyfikę i funkcjonalność najbardziej zaawansowanego tabletu – iPad2.
 • HELIONnawarsztatach zaprezentował stronę http://edukacja.helion.pl. W szczególności moduły pozwalające sprawdzić wiedzę uczniów: testy on-line oraz zadania on-line.
 • ArcaBIT zaprezentował ArcaVir jego instalację, konfigurację, zarządzanie, czyli funkcje modułu ArcaVir Administrator.
 • EGIS na zajęciach warsztatowych pokazał najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie tablic interaktywnych, znacznie zwiększające wachlarz możliwości i sposobów ich wykorzystania w edukacji. Pokazano jak przy użyciu takich narzędzi jak eBeam EDGE i eBeam ENGAGE błyskawicznie można zamienić dowolną powierzchnię w wirtualny, interaktywny ekran a każdą klasę zamienić w pracownię. multimedialną. Udowodnili, że praca z wykorzystaniem tych urządzeń jest łatwa, przynosi wiele satysfakcji, wciąga uczniów a lekcje stają się ciekawsze i bardzie zrozumiałe.

HP na warsztatach o tematyce, „Dlaczego wybór najlepszych rozwiązań się opłaca?”, omówił MultiPoint Server 2011 na przykładzie zestawu klasowego HP MultiSeat. Przedstawiono, do czego oraz kiedy można i warto go wykorzystywać, a do jakich zastosowań się nie nadaje.

MICROSOFT przeprowadził zajęcia z kilku tematów:

 • Nowa kolekcja dla szkół: Cloud Collection 2011. Zajęcia skierowane były do nauczycieli – opiekunów pracowni komputerowych. W czasie zajęć prowadzący dokonali demonstracji wdrożenia pracowni opartej o nowy serwer Windows Server 2008 R2 i kolekcję Cloud Collection 2011 oraz działania najważniejszych elementów.
 • Zajęcia o tematyce Multimedia, prezentacje i wirtualne świat”Zaprezentowano i omówiono ciekawe funkcje i nieznane dodatki systemu Windows i pakietu Office oraz usługi w chmurze wspomagające przygotowanie i prowadzenie ciekawych prezentacji na różnych przedmiotach.

EPSON zaprezentował techniki projekcyjne, projektory interaktywne, konfiguracja i dobór projektorów multimedialnych. Przedstawiono techniki projekcyjne, projektory interaktywne, konfiguracja i dobór projektorów multimedialnych zasadami doboru projektorów do konkretnych zastosowań. Porównano technologie LCD i DLP. Pokazano zalety prezentacji bez użycia komputera, czyli możliwość pokazania materiałów zapisanych w pamięci USB.

COREL i WACOM przedstawiły podczas warsztatów zastosowanie tabletów graficznych w praktyce. Prowadzący zademonstrowali jak można zaadoptować to urządzenie do pracy nauczyciela, na każdej jednostce lekcyjnej, tworząc tablicę interaktywną i podcast do lekcji. Uczestnicy mieli możliwość wykonania prac graficznych za pomocą tabletów firmy WACOM, wykorzystując je zarówno w grafice rastrowej jak i wektorowej. Przybliżono jak można w naturalny sposób z analogowego szkicu przejść do obrazu cyfrowego. Zapoznano uczestników warsztatów z krzywymi Beziera oraz modyfikacją obiektów wektorowych w programie Corel Draw.

Andrzej Szymczak przedstawił

Ćwiczenia z profilami edytorów o zróżnicowanych uprawnieniach w SmodCMS. Publikowanie w sieci proste, przejrzyste, intuicyjne”. Na warsztatach pokazanomożliwość zastosowana SmodCMS do pracy grupowej. Administrator strony przydziela użytkownikom profile o zróżnicowanych uprawnieniach – tworzy w ten sposób konta edytorskie. Uprawnienia można edytorom w trakcie pracy nad stroną dodawać i odbierać. Może edytora zablokować i ukryć jego pracę nie kasując jej, ma kontrolę nad wszystkim. Jeden edytor drugiemu nie może nic popsuć. Doskonałe narzędzie na szkolne ćwiczenia. Ten sposób pracy można zastosować do ćwiczeń przy tworzeniu stron WWW w CMS.

Trzeba podkreślić, iż wśród prowadzących zajęcia warsztatowe było pięciu nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu i kilku nauczycieli zaprzyjaźnionych z ZST szkół. Fakt ten świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji naszej kadry docenianej przez czołowe firmy branży IT.

Konferencja zakończyła się losowaniem nagród wśród uczestników konferencji. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Radomiu, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu i firmy biorące udział w konferencji.

Wszyscy uczestniczący w konferencji rozjeżdżali się z przekonaniem, do zobaczenia w przyszłym roku.