W wirtualnym świecie czai się mnóstwo realnych zagrożeń

Sprawdź, jakie zagrożenia już czekają na nas w 2012 roku

W wirtualnym świecie czai się mnóstwo realnych zagrożeń
W wirtualnym świecie czai się mnóstwo realnych zagrożeń

Zakładając, że Majowie pomylili się i rok 2012 nie będzie ostatnim w historii naszej cywilizacji, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę oraz jakich zagrożeń się wystrzegać, korzystając z naszych maszyn. Specjaliści G Data pogrupowali wszystkie te niebezpieczeństwa w pięciu kategoriach.

Urządzenia przenośne (smartfony i tablety)

Rosnąca popularność tych urządzeń nie ma zamiaru wyhamować. Według prognoz tuz biznesu, w niedługim czasie każdy, kogo będzie na to stać, zakupi tablet bądź smartfon i ich globalna liczba przekroczy 1 miliard sztuk. Stwarza to ogromne pole do zarobku, zarówno dla producentów, jak i hakerów wykorzystujących ich popularność. Już teraz ich działania są zauważalne: złośliwe oprogramowanie wysyłające SMSy na drogie numery premium, kradzież prywatnych danych, podsłuchy. Liczba zagrożeń rośnie dużo szybciej, niż liczba aktualizacji systemu Android, wiodącego prym na urządzeniach przenośnych (55% tabletów i smartfonów).

Nakierowane ataki

Rozpowszechnienie rozwiązań technologicznych w przemyśle i biznesie powoduje również większe zainteresowanie wśród cyber-przestępców. Pojedyncze, nakierowane ataki na sieci firmowe czy kradzież danych z urządzeń przechowujących ważne dane przedsiębiorstw to lukratywne zajęcie dla przestępców. Dane te mogą zostać następnie sprzedane, bądź posłużyć jako narzędzie szantażu. W listopadzie FBI wskazało cyber-bezpieczeństwo jako coraz ważniejszy czynnik bezpieczeństwa narodowego oraz cywilnego – oddziały FBI zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego mają zostać w najbliższym czasie powiększone o 100% w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy.

Wielkie wydarzenia

Zbliżający sie rok będzie obfitował w kilka dużych wydarzeń na skalę regionalną i światową, co również nie ujdzie uwadze hakerom. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012, Igrzyska Olimpijskie, wybory prezydenckie w USA. Poczynając od fałszywych stron oferujących bilety na wydarzenia sportowe i wyłudzające nasze dane bankowe, nadchodzącą falę spamu czy wreszcie ostatnio rozwijające się ataki krótkiego zasięgu na nasze urządzenia (m.in. karty PayPass, telefony komórkowe.

Trojany bankowości online

Wraz z coraz większą popularnością transakcji pieniężnych dokonywanych za pośrednictwem Internetu, zwiększa się ilość złośliwego oprogramowania atakującego nasze dane bankowe. Programy te wszelkimi możliwymi sposobami próbują wykraść dane potrzebne do uszczuplenia naszych kont, często za pomocą licznych technik psychologicznych. W samych Niemczech w poprzednim roku zanotowano prawie 5500 przypadków takich kradzieży na sumę ponad 20 milionów euro!

Wirtualne waluty

Stworzone do mikrotransakcji oraz dla licznych środowisk gier sieciowych wirtualne pieniądze są coraz częściej wykorzystywane do nielegalnych transferów gotówkowych oraz kradzieży. Najbardziej rozpowszechniony system BitCoin zdobywający także polski rynek może stać się łatwym celem dla sieciowych przestępców.