Unia Europejska gotowa na przyjęcie ACTA

ACTA - międzynarodowe porozumienie zwalczające piractwo
Stany Zjednoczone ryzykują nawet dyplomatyczne skandale, byle tylko przepchnąć swoją wizję kontroli Internetu
Stany Zjednoczone ryzykują nawet dyplomatyczne skandale, byle tylko przepchnąć swoją wizję kontroli Internetu

ACTA – międzynarodowe porozumienie zwalczające piractwo

Międzynarodowe porozumienie ACTA ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami członkowskimi na całym świecie by zwalczać piractwo i handel nieoryginalnymi towarami. Rada Unii Europejskiej, jak donosi Fundacja Panoptykon, zgodziła się na przyjęcie ACTA. Co zastanawiające, zgodziła się bardzo… dyskretnie. Próżno szukać oświadczeń prasowych czy informacji na witrynie Rady UE. W naszym kraju porozumienie jako pierwszy nagłośnił portal Dziennik Internautów.

Decyzja o możliwości zatwierdzenia ACTA w Unii Europejskiej nie oznacza jednak, że już ową ustawę podpisano. Przedstawiciele rządów stanów Unii Europejskiej mają podpisać akt podczas spotkania Światowej Organizacji Handlu w Genewie. Porozumienie pozostaje otwarte do podpisania do 1 maja 2013 roku, a następnie ratyfikowane przez unijny rząd. Wymagana jest ratyfikacja co najmniej sześciu stron.

ACTA budzi poważne kontrowersje wśród obrońców internetowej wolności. Prawo to przewiduje dokładny monitoring każdego internauty, w tym treści przez niego wysyłanych i pobieranych. Budzi to wątpliwości zarówno ekonomiczne, jak i… etyczne.