Trojan czyha w Android Market

Doniesienia o szkodliwych programach w Android Markecie pojawiają się coraz częściej. Tym razem trzech producentów oprogramowania (MYOURNET, Kingmall2010 oraz we20090202 – prawdopodobnie jest to ta sama osoba) oferowało szereg darmowych narzędzi dla systemu Android. Wiele z nich, jeżeli nie wszystkie, to zawirusowane kopie legalnych aplikacji innych producentów.
Android nie jest odporny na zagrożenia
Android nie jest odporny na zagrożenia

Analiza jednej z tych aplikacji – Super Guitar Solo – wykazała, że wykorzystuje ona metodę pozwalającą na uzyskanie praw administratora (root) w smartfonach działających pod kontrolą systemu Android. Trojan uzyskuje dostęp do wszystkich zasobów systemu bez wiedzy użytkownika.

Celem trojana jest zdobycie informacji i przekazanie ich na serwer cyberprzestępcy. Szkodnik gromadzi, między innymi, następujące dane: identyfikator i typ smartfonu, język i kraj, w którym użytkowany jest sprzęt, a także identyfikator użytkownika. W przeciwieństwie do innych szkodliwych programów dla Androida, które zostały wykryte dotychczas, trojan nie próbuje wysyłać SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie.

Należy podkreślić, że wykryte przez ekspertów z Kaspersky Lab szkodliwe programy to prawdopodobnie nie jedyne aktywne zagrożenia czające się w Android Markecie. Dobrym nawykiem jest zatem dokładne sprawdzanie, jakich uprawień wymaga każda instalowana aplikacja.

Metody wykorzystywane przez trojana do infekcji smartfonów zostały zidentyfikowane przez ekspertów Kaspersky Lab już 1 lutego 2011, jako Exploit.AndroidOS.Lotoor.g oraz Exploit.AndroidOS.Lotoor.j. Wszyscy użytkownicy oprogramowania Kaspersky Mobile Security z obsługą systemu operacyjnego Android są w pełni chronieni przed tym zagrożeniem.

Pocieszające jest to, że firma Google błyskawicznie zareagowała na zagrożenie i usunęła zainfekowane aplikacje oraz poświęcone im sekcje z Android Marketu.