Calibre 0.8.36

Każdy, kto czyta, bądź chce zacząć czytać książki w formie elektronicznej powinien wypróbować ten darmowy program. Calibre potrafi zorganizować naszą kolekcję, na wzór najlepszych bibliotek multimediów. Książki sortowane są według klucza o nazwie logiczna książka (logical book), co w praktyce oznacza, że jeden wpis może przechowywać dane o wszystkich posiadanych przez nas formatach jednego tytułu.

Program oferuje sortowanie biblioteki według następujących kryteriów: tytuł, autor, data dodania, data wydania, rozmiar, ocena, etc. – przeszukiwanie rozrastającej się kolekcji ułatwia dodatkowo zaawansowany mechanizm wyszukiwania. Listę swoich książek użytkownik za pomocą kilku kliknięć może wyeksportować do pliku tekstowego, nie przejmując się brakującymi opisami niektórych pozycji – program potrafi wyszukiwać informacje o większości tytułów w sieci, opierając się o tytuł, nazwisko autora lub informacje ISBN.

Aplikacja świetnie radzi sobie również z konwersją większości formatów używanych przez wydawców e-booków. Podczas konwersji do wybranego formatu, użytkownik ma możliwość zmiany rozmiaru czcionek, w celu dostosowania ich do swojego czytnika. Calibre wykrywa (jeśli istnieje) oraz pozwala na stworzenie struktury e-booka, tj. rozdziałów czy spisu treści.

Autorzy nie zapomnieli również o automatyzacji procesu przenoszenia książek z naszego komputera na nasz czytnik mobilny. Lista obsługiwanych urządzeń dostępna jest pod tym adresem. Jeśli posiadamy więcej niż jeden format przenoszonego przez nas tytułu, Calibre wybierze najbardziej optymalny pod kątem naszego czytnika. Jeśli takiego nie znajdzie, automatycznie skonwertuje książkę przed przeniesieniem.

Nie należy również zapominać o samym czytniku książek, wbudowanym w program. Jak na „funkcję dodatkową”, niczego mu nie brakuje. W wygodny sposób wyświetla spis treści, obsługuje zakładki, CSS, świetnie radzi sobie z przygotowaniem tekstu do druku, wyszukiwaniem fraz, kopiowaniem, czy zmianą wyglądu, bądź czcionek.