Działający na Facebooku gang ‚Koobface’ zdemaskowany

Kontynuując doniesienia mediów w sprawie zidentyfikowania przez Facebook pięciu osób odpowiedzialnych za robaka Koobface, Sophos opublikował niezależne badanie nad gangiem.

Działający na Facebooku gang zdemaskowany

Działający na Facebooku gang zdemaskowany

Dirk Kollberg, eskpert SophosLabs ds. malware, i niezależny badacz Jan Droemer, przy współpracy z dużym zespołem specjalistów z branży, ustalili szereg faktów, łącznie z pseudonimami sprawców, ich działaniami online, kontaktami biznesowymi oraz lokalizacją fizyczną. Członkami gangu byli:

Anton Korotchenko, Alexander Koltyshev, Roman Koturbach, Syvatoslav Polinchuk i Stanisław Avdeiko.

Koobface (anagram słowa „Facebook”) rozprzestrzenia się za pośrednictwem portali społecznościowych, infekując komputery i tworząc sieć botnet, składającą się z komputerów-zombie. Robak jest na tyle zaawansowany, że może nawet tworzyć własne konta w sieciach społecznościowych w celu agresywnego rozsyłania linków i tym samym zarażania kolejnych komputerów.

Twórcy Koobface, których nazwiska nie były dotąd znane, każdego roku zarabiali na złośliwym oprogramowaniu miliony dolarów. Badania Droemera i Kollberga trwały od października 2009 do lutego 2010, jednak władze zwróciły się z prośbą o zachowanie ich w poufności, aby zyskać czas niezbędny do zbudowania sprawy.

0
Źródło: Sophos
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.