HTC Titan

Pierwszy smartfon z systemem Windows Mango, który właśnie dzięki niemu zdobywa sławę. Ale pomimo gigantycznego wyświetlacza i herkulesowego procesora sam system nie wystarczy, aby ten Tytan wywalczył sobie miejsce na naszym Olimpie telefonów komórkowych.
HTC Titan

HTC Titan: Zdobywa sobie chwałę.

HTC Titan: Zdobywa sobie chwałę.

Titan jest zjawiskiem robiącym duże wrażenie. Z wymiarami 132 x 71 x 11 milimetrów nie mieści się on wprawdzie w kieszeni spodni, ale w żaden sposób nie wygląda na przerośniętego. W skromnie zaprojektowanym Titanie szczególnie rzuca się w oczy wyświetlacz. Nie tylko jest on nadzwyczaj duży (przekątna 4,7 cala), lecz także uzyskał dobre wyniki w naszych testach laboratoryjnych, które są porównywalne na przykład z Sensation XE.

Boska szybkość pracy online

Mobilny Internet Explorer systemu Windows Phone Mango pracuje szybko: nasza testowa strona o pojemności 600 KB była załadowana zarówno w połączeniu WLAN jak i w sieci urządzeń mobilnych w około pięć sekund. Jedynie iPhone 4S jest w stanie pobić Titana pod tym względem. Galaxy S2 jest wprawdzie szybszy przez WLAN, ale w sieci mobilnej może się schować. Przeglądarka w połączeniu z dużym wyświetlaczem robi doskonałe wrażenie, obsługa przebiega bez usterek.

Również podczas wykonywania codziennych zadań Mango i procesor telefonu dobrze sprawdzają się w połączeniu z systemem Windows Phone. Podczas gdy przeglądarka i okienko SMS są uruchamiane w mniej niż sekundę, system Windows Phone 7.5 potyka się jednak na wyświetlaniu ładnej, aczkolwiek przydługiej animacji poprzedzającej wywołanie listy kontaktów. 1,5 sekundy od kliknięcia mija, zanim można zacząć korzystać z książki telefonicznej. Mimo wszystko procesor i dotykowy ekran zapewniają wygodne korzystanie z telefonu. Wszystko chodzi płynnie i szybko. Menu z przeskokami z czasów początków Windows należą już całkiem do przeszłości.

HTC Titan: mocne kolory, dobra ostrość.

HTC Titan: mocne kolory, dobra ostrość.

Mango & Zune

Dzięki aktualizacji Mango w systemie Windows Phone zmieniło się co nieco. Oprócz praktycznych kafelków Live, które wyświetlają aktualne informacje o kontakcie na stronie startowej, wersja 7.5 dysponuje teraz wielozadaniowością, porównywalną z iOS 5. Trzeba także pamiętać, że oferta obejmuje również 25 GB darmowej pamięci w Chmurze i obszerny pakiet Office.

Sterować głosem można było jeszcze przed tą aktualizacją, ale w naszym teście opcja ta okazała się na dłuższą metę raczej mało precyzyjna. Poza tym w naszym testowym dyktandzie okazało się, że nie uwzględnia ona interpunkcji.

Windows Phone Mango jest wyraźnie świeższy i oferuje szeroki wachlarz funkcji przydatnych fanom sieci społecznościowych. Połączenie z Zune jest również dostępne. System zarządzania muzyką Microsoftu bez problemu przejął podczas testu funkcje naszej multimedialnej biblioteki iTunes i przeniósł ją na Titana.

Dźwięk i aparat

Dźwięk z Titana emitowany przez głośnik jest mocno nasycony. Na słuchawkach jest jeszcze lepiej. Mocne basy, czysty dźwięk to cechy muzycznego odtwarzacza używanego wraz z dołączonymi do zestawu słuchawkami.

Aparat pozostaje znacznie poniżej naszych oczekiwań. Zdjęcia testowe w rozdzielczości 8 megapikseli, robione zarówno przy dobrych jak i złych warunkach oświetleniowych, są nieostre, nawet kiedy światło jest dobre. Poza tym przy sztucznym świetle pojawia się lekki czerwony odcień, co wyraźnie daje się zauważyć na zdjęciach. Kamera nagrywająca w HD również boryka się z problemami z ostrością, a kolory wyglądają w dodatku trochę blado.

Duże zużycie energii, akceptowalna jakość rozmowy

Ogień Titana płonie wprawdzie bardzo jasno, ale za to dość krótko. Niecałe pięć godzin w teście akumulatora podczas pracy w Sieci na pełnej jasności wyświetlacza, potem bateria się wyczerpuje. Również w teście telefonowania prąd kończy się po dobrych czterech godzinach. Nie jest to wprawdzie niczym szczególnym przy takim wysokim zapotrzebowaniu tego sprzętu na energię, ale dla wielu użytkowników to jednak za mało.

Jakość rozmowy podczas telefonowania zarówno po stronie telefonu jak i sieci stałej okazuje się taka sobie. Ze względu na lekkie przesterowanie i wahającą się głośność wyniki są niższe, ale głosy i tak brzmią całkowicie naturalnie. Głośnik jest dobry po stronie telefonu, ponieważ jest bardzo głośny i brzmi czysto.

Podsumowanie: Windows na piedestale

Nie ulega żadnej kwestii, że HTC Titan jest jak na razie najlepszym smartfonem z systemem Windows Phone 7. Jest w on w stanie dotrzymać kroku konkurencji z Androidem i iOS, ale ostatecznie nie zajmuje miejsca na szczycie. Uniemożliwiają mu to między innymi słaby czas pracy na baterii i przeciętny aparat. System operacyjny jest ogólnie rzecz biorąc bardziej surowy i wydaje się jakby był zrobiony dla wyświetlacza o właśnie takiej wielkości, którego jakość obsługi dotykiem oraz moc procesora zasługują na równe uznanie. Możemy zupełnie spokojnie polecić HTC Titana każdemu, kto jest zdecydowany na nowy system Mango. Jednak zabawa ta jest kosztowna, bo ten telefon kosztuje obecnie w sklepach internetowych około 2700 zł.

Alternatywa:

Trudno obecnie znaleźć alternatywny telefon z systemem Windows. W grę mógłby wchodzić jedynie przystępniejszy cenowo i mniejszy HTC Radar, który radzi sobie z wyzwaniami naszych testów. Jeżeli zależy Wam na dużym wyświetlaczu i fajnych widgetach multimedialnych, powinniście rozważyć także zakup telefonu z Androidem HTC Sensation XE, który oferuje mocno nasycony dźwięk dzięki beatom Dr. Dre (ZOBACZ_PORÓWNANIE). A kto jeszcze może poczekać, dla tego tym czymś może być Nokia Lumia 800, czyli pierwszy fiński telefon z systemem Windows i pełną nawigacją za mniej niż 2000 zł.

HTC Titan

Potężny smartfon z Mango, mocnym procesorem, przerobionym systemem operacyjnym Windows i topowym dotykowym ekranem, ale słabą baterią i kiepskim aparatem.

PLUSY:

Procesor z taktowaniem 1,5 GHz
Aktualizacja Mango z wieloma opcjami sieci społecznościowych
Wygodny, ogromny dotykowy ekran

MINUSY:
Krótkotrwały czas pracy na baterii
Zdjęcia robione aparatem są dość nieostre
Nierozszerzalna pamięć

Więcej:HTCsmartfony