Iomega Prestige Desktop 35186 2TB – profesjonalny i niedrogi dysk na biurko

Iomega Prestige Desktop o oznaczeniu 35186 jest zewnętrznym dyskiem magnetycznym wyposażonym w interfejs USB 3.0. W ramach serii z tym interfejsem dostępne są dwie pojemności: 1TB i 2 TB. Testowany przez nas większy model 2 TB oferuje 1862 GB przestrzeni użytkowej. Obudowa dysku wykonana została ze szczotkowanego aluminium z wytłoczonym logo producenta umieszczonym z boku. Front i tył obudowy są plastikowe. Nośnik oferowany jest w kolorze czarnym. Prestige Desktop może pracować w poziomie, ale wyposażony też został w podstawkę umożliwiającą pracę w pionie. Świetlny wskaźnik stanu pracy dysku umieszczony został dyskretnie z tyłu obudowy, by jego światło nie przeszkadzało użytkownikowi podczas pracy.

Najkrótszym czasem dostępu podczas odczytu dysponuje dwuterabajtowy dysk Iomega Prestige Desktop 35186.
Najkrótszym czasem dostępu podczas odczytu dysponuje dwuterabajtowy dysk Iomega Prestige Desktop 35186.

Z tyłu umieszczono też włącznik ON/OFF, gniazdo zasilacza sieciowego, złącze USB 3.0 oraz gniazdo blokady Kensington lock. Nie znajdziemy tu jednak przycisku szybkiego backup (OTB). Estetyczny wygląd, a także staranne wykonanie dysku oceniamy bardzo dobrze. Na stronie producenta oraz na pudełku produktu znaleźć można informację, że oferowany dysk wyposażono w bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB lub większej. To poza wymiarami i teoretyczną przepustowością złącza USB 3.0 (5 Gb/s) cała specyfikacja techniczna nośnika. Brak deklaracji co do modelu dysku montowanego wewnątrz umożliwia producentowi w sumie montaż wewnątrz różnych modeli dysków, w zależności od partii.

Krótki czas dostępu podczas zapisu to duża zaleta dysku Iomega Prestige Desktop.
Krótki czas dostępu podczas zapisu to duża zaleta dysku Iomega Prestige Desktop.

W egzemplarzu sklepowym, który trafił do naszego laboratorium wewnątrz pracował dysk Samsunga. Był to energooszczędny Eco Green F4EG HD204UI, którego prędkość obrotów wynosi 5400 obr./min, wspomagany przez 32-megabajtowy bufor.

Najciszej pracującymi dyskami w tym zestawieniu są: Seagate GoFlex Desktop i Verbatim Desktop. Ich pracy niemal nie słychać. Pozostałe są co najmniej dwukrotnie głośniejsze.
Najciszej pracującymi dyskami w tym zestawieniu są: Seagate GoFlex Desktop i Verbatim Desktop. Ich pracy niemal nie słychać. Pozostałe są co najmniej dwukrotnie głośniejsze.

Wydajność dysku okazała się naprawdę bardzo dobra. W aplikacji CHIP Diskbench dysk Iomega osiągała średnie prędkości odczytu i zapisu danych na poziomie 135 MB/s, odczytując je i zapisując z krótkimi czasami dostępu: 11,3 i 6,2 ms. W aplikacji ATTO maksymalna szybkość transferu wynosiła 155 i 149 MB/s. Aluminiowa obudowa dysku równomiernie odprowadza ciepło. Pomimo braku wentylatora temperatura na powierzchni obudowy po 60-u minutach w trybie pracy osiągała zaledwie 35°C.

Najmniej energii podczas pracy pobierają: Verbatim Store'n'Save 47672 2TB oraz Iomega Prestige Desktop 35186 2TB.
Najmniej energii podczas pracy pobierają: Verbatim Store’n’Save 47672 2TB oraz Iomega Prestige Desktop 35186 2TB.

Jest to w dużej mierze zasługa wolnoobrotowego dysku Eco Green, dzięki zastosowaniu którego oprócz niskiej temperatury osiągnięto też niewielkie zużycie energii. W trybie odczytu zużywa on wprawdzie 7,6 W, ale już w trybie jałowym 4,8 W. Brakuje tu niestety trybu automatycznego przejścia w tryb uśpienia, gdy nośnik nie jest w użyciu, gdzie zużycie energii można zredukować jeszcze bardziej. Po wyłączeniu dysku wyłącznikiem znajdującym się na obudowie nie odnotowaliśmy jakiegokolwiek poboru energii, a trzeba zaznaczyć, że nie jest to w dyskach zewnętrznych takie oczywiste. Patrząc na wyniki innych modeli zaliczamy to jako plus tego nośnika. Zmierzony w komorze bezechowej średni poziom szumu generowany prze Iomegę, jest wielkości 33,1 dB (1,7 sona) podczas pracy, czyli do zaakceptowania, a w trybie odczytu 22,9 (0,4 sona) czyli niesłyszalny.

Iomega Prestige Desktop 35186 jest szybka w odczycie.
Iomega Prestige Desktop 35186 jest szybka w odczycie.

Iomega został wyposażona w bardzo istotną pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych danych funkcjonalność. Mianowicie w sprzętowe szyfrowanie danych algorytmem AES 256-bit. Prestige Desktop nie został wyposażony w oprogramowanie dodatkowe na CD lub wgrane na dysk, producent natomiast udostępnił na swojej stronie możliwość ściągnięcia ze strony producenta bezpłatnie, dodatkowego pakietu oprogramowania: Roxio Retrospect Express HD (Win), Roxio Retrospect Express (Win)- klucze do programów wraz zdyskiem, oraz Iomega v.Clone (Win), MozyHome Online Backup (Win/Mac), Iomega QuickProtect (Win), Trend Micro Internet Security (Win).

Iomega Prestige Desktop 35186 jest szybka także w zapisie.
Iomega Prestige Desktop 35186 jest szybka także w zapisie.

Iomega Prestige Desktop 35186 2TB jest dyskiem, który w pełni zasługuje na miano dysku profesjonalnego. Użyte materiały, szybkość przesyłania danych i dobrze dobrany dysk wewnątrz, poza tym szyfrowanie sprzętowe to bez wątpienia atuty dysku. Do nich dochodzi też niewygórowana cena urządzenia. Za 1 GB pojemności zapłacić trzeba w chwili obecnej 33 gr co jest w odniesieniu do zalet dysku ceną adekwatną.

Arkadiusz Uriasz