Lubię poniedziałki: 10 nowości, na które czekamy w 2012

Oby wszystkie ukazały się przed planowanym na koniec tego roku końcem świata.

1. Apple iPhone 5

Już w zeszłym roku liczyliśmy na to, że Apple zamiast iPhone’a 4S pokaże model oznaczony numerem piątym. Przeliczyliśmy się. I to bardzo. 4S wyglądem nie odróżniał się niczym od swojego poprzednika, a nowości ukrytych „pod maską” również nie było zbyt dużo. Na co liczą fani jeśli chodzi o „piątkę”? Największym marzeniem jest większy, niż dotychczasowo montowany 3,5-calowy wyświetlacz, wyższa rozdzielczość aparatu, najnowszy procesor A5, udoskonalona Siri, większa integracja z chmurą (iCloud) no i oczywiście oszałamiający wygląd nowego telefonu Apple’a.

2. Apple iPad 3

Według dobrze poinformowanych źródeł trzecia generacja tabletu Apple’a ma być nawet o 20% mniejsza od poprzedniego modelu. Optymiści wspominają również o możliwości bezprzewodowego ładowania gadżetu, imponującej rozdzielczości ekranu dotykowego – 2048×1536, dłuższym czasie pracy na baterii, szybszym standardzie łączności bezprzewodowej… jednym słowem: postęp. Tabletów do grania w Angry Birds nigdy za wiele.

3. Czterordzeniowy, mobilny standard

Rok 2012, o ile producenci sprzętu wywiążą się ze swoich deklaracji, będzie obfitował w czterordzeniowe mobilne urządzenia. Miejmy nadzieję, że dane nam będzie sprawdzić zarówno telefony z nVidią Tegrą 3 jak i z Snapdragonem Qualcomma. nVidia swoją ofensywę zaplanowała na pierwszą połowę roku, Qualcomm czeka z kolei na tablety z Windowsem 8. Oczyma wyobraźni już widzę te internetowe flame’y, pod tytułem „a mój snapdragon jest szybszy niż twoja tegra terefere!”

4. Nowe konsole?

Czy to już? Szczerze pisząc: nie wiemy. Microsoft co prawda negocjuje z AMD warunki produkcji podzespołów do nowej generacji X-Boxa, nie chcąc być gorszym od Sony, również udostępniło platformy referencyjne twórcom gier, którzy podobno już tworzą hity na nowe platformy. Premiery X-Boxa 720 i Playstation 4 z pewnością ucieszyłyby naszą redakcję, ale czy nastąpi to w tym roku? Oby…

5. Facebook vs Google+

Nieustannie rozwijany serwis społecznościowy Google’a, dopiero w tym roku ma realne szanse zagrozić pozycji Facebooka. Z perspektywy dziennikarskiej, liczymy na widowiskową rywalizację na najwyższym poziomie. Timeline – nowość, która już niedługo zagości na waszych facebookowych profilach spotyka się z licznymi głosami krytyki i upodabnia Facebooka do Myspace’a – portalu, o którym nikt już dzisiaj nie pamięta. Na Google+ z kolei… aktywność użytkowników nadal pozostawia wiele do życzenia. Ciekawe, ciekawe…

6. Playstation Vita

Miłośnicy handheldów z pewnością nie mogą się doczekać. W końcu od premiery Nintendo 3DS minęło już trochę czasu, Sony PSP lata swojej świetności już dawno ma za sobą, a Vita to zupełnie nowe możliwości: multidotykowy, 5-calowy wyświetlacz 960 x 540 w rozdzielczości qHD, 2 kamery, innowacyjne sterowanie… oby tylko twórcy gier nas nie zawiedli.

7. Nintendo Wii U

Nowa konsola Nintendo powinna spodobać użytkownikom obecnej generacji Wii. Z informacji, uzyskanych od programistów, którzy znają już jej specyfikację sprzętową wynika, że Wii U jest o 50% bardziej wydajna, w porównaniu z konsolami Playstation 3 oraz X-boxem 360. Konsola poradzi sobie z rozdzielczością Full HD – w dzisiejszych czasach nie jest to żadna nowość, lecz długo oczekiwany (przynajmniej przez fanów Nintendo) standard. Wydaje się, że producent konsoli nie zadał sobie zbyt wiele trudu, jeśli chodzi o innowacyjność Wii U. Za to nie zapomniał o dość kontrowersyjnych ograniczeniach – Wii U nie będzie czytać ani płyt DVD, ani Blu-Ray – Nintendo ma swój standard i nie zamierza z niego zrezygnować. Jeśli chodzi o innowacyjność, to na wyróżnienie z pewnością zasługuje kontroler dołączany do nowej konsoli, który zostanie wyposażony w kolorowy wyświetlacz dotykowy. Jeśli twórcy gier nie zapomną o tym „szczególe”, to Nintendo może liczyć na świetny wynik sprzedaży swojej nowej generacji konsoli. Z pewnością będzie też nowy Mario…

8. Samsung Galaxy S3

Samsung ze swoją serią Galaxy trafił w marketingową dziesiątkę, stąd nadchodząca premiera S3 w tym roku nie powinna nikogo zdziwić. O ile producent nie zmieni swoich planów, to jego najnowszy smartfon, który swoim wyglądem znowu może sprowokować Apple’a do sądowego pozwu, będzie miał na pokładzie najnowszą wersję Androida – Ice Cream Sandwich i, tak samo jak poprzednie generacje serii Galaxy, będzie wyposażony w imponującą moc obliczeniową, którą zapewnią Exynos 4212 taktowany zegarem 1,8GHz i układ ARM Cortex A9, który ma oferować 25% większą wydajność i 30% mniejsze zużycie energii w porównaniu do Samsunga Galaxy S2.

9. Windows 8

Prace nad Windows 8 idą pełną parą. Możemy się więc spodziewać, że Windows 8 będzie się w znacznym stopniu różnił od zaprezentowanego Developer Preview. Twórcy nie dają sobie taryfy ulgowej, projektując od nowa większość elementów systemu. Dla nas, użytkowników, najważniejszą jego częścią będzie z pewnością interfejs, który równie łatwo co zachwycić, może do siebie zrazić. Pozostaje jeszcze kwestia: po co kupować nowy system, skoro XP/Vista/7 (niepotrzebne skreślić) spełnia swoją rolę dostatecznie dobrze?

10. Diablo 3

Niektórzy czekali na ten tytuł ponad dekadę. Mam nadzieję, że Blizzard nie zrobi niczego głupiego w stylu „2012 to jeszcze za wcześnie, czekajcie dalej” i w końcu miliony wygłodniałych fanów serii zasiądą wygodnie przed ekranami swoich komputerów i wszystkie ich marzenia o grze idealnej zostaną spełnione. Dodatkowo, ci, którzy mają żyłkę do interesów, będą mogli na rzezaniu potworków zarobić, tym razem już oficjalnie, wykorzystując w tym celu system aukcyjny stworzony Blizzarda. Oficjalnej daty premiery oczywiście jeszcze nie podano…