Nikon Coolpix AW100 – najlepszy obraz wśród aparatów outdoorowych

W klasie wzmocnionych kompaktów Nikon jest nowicjuszem – nowy Coolpix AW100 to pierwszy aparat tego typu w ofercie japońskiego producenta. To mocny debiut, bo mały czołg Nikona wypada dobrze we wszystkich ważnych kategoriach punktacji.

Nikon Coolpix AW100: Pierwszy wzmocniony aparat Nikona nie boi się wody do głębokości 10 metrów.
Nikon Coolpix AW100: Pierwszy wzmocniony aparat Nikona nie boi się wody do głębokości 10 metrów.

Wypuszczając na rynek model Coolpix AW 100, Nikon wpłynął na dotychczas nieznane wody, a dokładniej – w głębiny. Nowy kompakt może towarzyszyć nam nie tylko pod wodą, ale również wszędzie tam, gdzie potrzebny jest aparat o zwiększonej wytrzymałości. Niestraszne mu upadki z wysokości nawet 1,5 metra i mróz sięgający -10 stopni Celsjusza.

Obiektyw z pięciokrotnym zoomem (28-140 mm, ekw. dla małego obrazka) został umieszczony wewnątrz obudowy, dzięki czemu podczas pracy nie wysuwają się z niej żadne ruchome elementy. Zintegrowany stabilizator obrazu dba o ostrość zdjęć nawet w dynamicznych sytuacjach. Pokrywa zabezpieczająca akumulator i kartę SDHC jest zabezpieczona pokrętłem. Dla ułatwienia korzystania z aparatu pod wodą czy w narciarskich rękawicach, dostępna jest opcja bezprzyciskowego wybierania poleceń przez poruszanie aparatem w górę i w dół czy na boki.

Dobre zdjęcia, najlepsze wśród wzmocnionych kompaktów

Nikon AW100 osiągnął najwyższe noty za jakość zdjęć pośród wszystkich aparatów outdoorowych: 82 punkty dają mu ocenę „dobry”. Zastosowana matryca CMOS ma rozdzielczość 16 megapikseli. W praktyce rozdzielczość jest na dobrym poziomie do czułości ISO 800, ale tylko w pobliżu środka obrazu. Podobnie jak w wielu innych aparatach z obiektywem schowanym w obudowie, ostrość wyraźnie spada przy krawędziach kadru. Lekki szum widać na monitorze już przy minimalnej wartości ISO, ale na wydrukach o rozmiarze A3 aż do ISO 400 wszystko wygląda dobrze. W subiektywnej ocenie naszych ekspertów wierność detali na próbnych zdjęciach jest lepsza, niż sugerują wyniki pomiarów.

Pod względem opóźnienia spustu migawki Nikon wypada doskonale. 0,18 s w zakresie szerokokątnym i 0,42 s w zakresie tele to wystarczająco mało, by rejestrowanie spontanicznych ujęć nie sprawiało żadnych problemów. Również zapisywanie serii zdjęć przebiega sprawnie (6,7 klatek na sekundę), jednak seria może trwać najwyżej pół sekundy.

Nikon Coolpix AW100: Mimo lekko widocznego szumu zapewnia najwyższą jakość zdjęć w swojej klasie.
Nikon Coolpix AW100: Mimo lekko widocznego szumu zapewnia najwyższą jakość zdjęć w swojej klasie.

Filmowcy mogą korzystać z wygodnego trybu nagrywania klipów Full HD. Podczas filmowania można korzystać z autofokusa i regulować ogniskową, a nawet doświetlać kadr pomocniczą lampą autofokusa. Akumulator pozwala zapisać około dwóch godzin materiału wideo lub od 150 do 480 zdjęć.

Kompas i tryby automatyczne

Poza kompasem, AW100 posiada również wbudowany odbiornik GPS z mapami i funkcją prowadzenia do celu. Moduł nawigacji działa przy tym bardzo sprawnie – na otwartym terenie aparat ustala aktualną pozycję i wyświetla ja na mapie w ciągu 30 sekund.

Jakość wykonania AW100 jest przyzwoita, ale nie idealna. Materiał panelu przyklejonego z przodu obudowy wydaje się tani, zaś plastikowe elementy z tyłu są co prawda czytelnie podpisane, ale nie pozostawiają wrażenia wysokiej jakości.

Poza kompasem, AW100 posiada również odbiornik GPS, wyraźnie widoczny pośrodku górnej ścianki obudowy.
Poza kompasem, AW100 posiada również odbiornik GPS, wyraźnie widoczny pośrodku górnej ścianki obudowy.

Większych zastrzeżeń nie budzi za to ergonomia. Wszystkie przyciski są dobrze wyczuwalne i stawiają odpowiedni opór – dobre wrażenie robi zwłaszcza spust migawki, który jest dobrze wykonany i precyzyjny. Nikon AW100 został zaprojektowany do fotografowania w trybach automatycznych, co pokazują niewielkie możliwości regulacji ustawień, ograniczone do kilku trybów pracy lampy błyskowej i korekty ekspozycji. O ręcznym wyborze przysłony czy czasu naświetlania trzeba zapomnieć. Trzycalowy wyświetlacz ma wystarczająco wysoką rozdzielczość, ale kolory są bardzo wyblakłe.

Podsumowanie

Nikonowi udało się mocne wejście na nowy rynek – AW100 należy do najlepszych outdoorowych kompaktów. Aparat oferuje dobrą jakość zdjęć, najlepszą wśród podobnych konkurentów. Również funkcja filmowania została dobrze przemyślana. AW100 jest dobrze zabezpieczony przed warunkami panującymi na wolnym powietrzu i pod wodą, sprawnie zapisuje spontaniczne zdjęcia i posiada dostatecznie szeroką gamę programów tematycznych. Nie przewidziano jednak trybów manualnych.

Alternatywa

Jeżeli nie chcemy aparatu o rzucającym się w oczy, „militarnym” designie, ale zależy nam na wytrzymałej konstrukcji, zwróćmy uwagę na model Sony Cyber-shot DSC-TX10. Ten poręczny kompakt robi dobre zdjęcia, ładnie wygląda i jest wodoodporny do głębokości 5 metrów. Niemal wszystkie polecenia wydajemy, korzystając z dużego ekranu dotykowego. TX10 kosztuje ok. 1150 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nikon Coolpix AW100

Wytrzymały aparat zapewniający dobrą jakość zdjęć i wyposażony w szybki autofokus oraz wiele trybów automatycznych.

PLUSY:

Wytrzymały i wodoszczelny
Wzorowa obsługa GPS
Pełnowartościowy tryb filmowania
Szybkie działanie

MINUSY:
Spadek ostrości przy krawędziach obrazu
Spadek ostrości przy krawędziach obrazu