Od redakcji – 2012/02

Konstanty Młynarczyk,

Konstanty Młynarczyk,
redaktor naczelny

Prawo Moore’a przewidujące podwajanie się mocy obliczeniowej

kolejnych generacji procesorów co dwanaście miesięcy okazuje się dobrze opisywać rozwój całej cywilizacji technologicznej. Kolejne technologie coraz szybciej trafiają na rynek, w znaczący sposób zmieniając nasze życie. Kieszonkowy „automed”, który zbada stan naszego zdrowia, zdiagnozuje problem i powie, co robić? Proszę bardzo: jest do tego aplikacja (s 6)! Znudzony kluczami do domu i samochodu, zmęczony pamiętaniem haseł? Jak w książkach SF: wystarczy powiedzieć kilka słów, wykonać gest, pozwolić sobie zeskanować siatkówkę czy zmierzyć układ żył w dłoni i jesteśmy zidentyfikowani i autoryzowani. I takie cuda nie dotyczą systemu strategicznej obrony kosmicznej USA, tylko zwykłych komputerów, smartfonów i tabletów! Nie wierzycie? To może zrobić każdy, sprawdźcie na stronie 118.

Rok 2012 zapowiada się niezwykle interesująco. Zbliżająca się wielkimi krokami premiera Windows 8 to znacznie więcej niż tylko wejście na rynek trochę ulepszonej „Siódemki”. To zupełnie nowa jakość. Pokusiliśmy się o szczegółowy test możliwości najnowszych Okienek i chociaż w tej chwili system

jest dostępny zaledwie w wersji Developers Preview, rezultaty były zaskakujące. Jeśli zastanawiacie się, czy warto planować przesiadkę, koniecznie zajrzyjcie na stronę 40.

A skoro mowa o mającym wkrótce się pojawić nowym systemie Microsoftu, który ma obsługiwać procesory ARM, warto dowiedzieć się, jakie nowości szykują nam producenci jednostek centralnych (str. 102). Wygląda na to, że po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat architektura x86 ma poważnego konkurenta, który może zagrozić dominacji dotychczasowego lidera! Ten jednak też nie traci czasu, więc rywalizacja trwa.

Co będzie działo się dalej? Trochę trudno sobie to wyobrazić. Przecież żyjemy w czasach, kiedy ze swoim smartfonem można porozmawiać (s 80), a roboty uczą się, jak być delikatne i czuć (str. 37)!

Z pewnością jednak będzie bardzo ciekawie, a my nie omieszkamy o wszystkim Wam opowiedzieć.

Wszechobecne zmiany nie ominęły też CHIP-a: wraz z tym numerem mam przyjemność przywitać się z Wami w nowej roli redaktora naczelnego. Łączą nas zainteresowania, wspólna fascynacja nowymi technologiami i chęć odkrywania nowych możliwości. Jestem przekonany, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji do wspólnego sprawdzania, co nowego przyniesie kolejny miesiąc. Chętnie dowiem się też, jak Wy wyobrażacie sobie przyszłość CHIP-a i jakich zmian oczekiwalibyście. Piszcie – w końcu

jesteśmy tu dla Was!

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News