Samsung Galaxy Xcover S5690 – pancerny smartfon

Samsung Galaxy Xcover to pierwszy na rynku telefon z Androidem przeznaczony do użytku zewnętrznego. To mały czołg, który nie daje się w teście ani wodzie ani mocnym naciskom. Ten mistrz sztuki przetrwania nie nadaje się jednak do robienia pięknych zdjęć krajobrazu.
Samsung Galaxy Xcover S5690 – pancerny smartfon

Samsung Galaxy Xcover S5690: dobrze zabezpieczony telefon do użytku na zewnątrz z systemem operacyjnym Android.

Samsung Galaxy Xcover S5690: dobrze zabezpieczony telefon do użytku na zewnątrz z systemem operacyjnym Android.

Ta symbioza smartfonu i telefonu typu outdoor jest na czasie. Amerykańska Motorola, zrobiła to samo z powodzeniem wcześniej, łącząc lubiany telefon Defy z Defy+. A teraz – z certyfikatem IP64 – nadciąga Samsung ze swoim Galaxy Xcover: ten smartfon z Androidem (wersja 2.3.6) jest według producenta wodoszczelny do głębokości 1 metra i zabezpieczony przed wstrząsami, kurzem oraz brudem. CHIPLab mógł się o tym przekonać przeprowadzając na nim testy praktyczne. Również podczas “hardcorowych” testów (deptanie, wielokrotne gwałtowne rzucanie o podłogę oraz polewanie wodą) telefon pozostawał funkcjonalny i wychodził z tych operacji bez szwanku. Wyświetlacz z hartowanego szkła i masywna, mocno przykręcona śrubą pokrywa akumulatora bez uszczerbku obroniły się przed tymi atakami. Czapki z głów: Xcover przeszedł test polowy nietknięty.

Wyświetlacz nie AMOLED

Producent zrezygnował z wyposażenia Galaxy Xcover w wyświetlacz AMOLED. Jego zwykły wyświetlacz TFT nie oferuje zbyt wysokiej rozdzielczości (320×480 pikseli) i dlatego wyraźnie odstaje od droższej konkurencji jasnością i współczynnikiem kontrastu. Za to obsługa dotykowego ekranu o przekątnej 3,65 cala jest komfortowa. Reaguje szybko i niezawodnie na komendy wprowadzane palcami. Do wprowadzania tekstu służy wirtualna klawiatura QWERTY, rozpoznawanie słów metodą Swype oraz usługa wprowadzania słów za pomocą głosu Google Voice Actions. Ta ostatnia działała podczas testu zasadniczo całkiem dobrze, ale wystąpiło dużo błędów, podobnie jak w przypadku Pendant Siri Apple’a.

W środku Galaxy Xcover pracuje procesor taktowany z częstotliwością 800 MHz. Podczas testu zapewniał on niezbędną wydajność. Punkty menu takie jak przeglądarka, wiadomości i kontakty otwierają się w sekundę. Przeglądarka potrzebuje natomiast trochę więcej czasu. Na całkowite wyświetlenie strony domowej CHIP-a za pomocą WLAN ten androidowi telefon potrzebował dobre pięć sekund. W połączeniu sieci mobilnej (HSPA) trwało to nawet osiem sekund. Telefony z najwyższej półki zadanie to wykonują w mniej niż połowę tego czasu.

Przeciętny aparat, kiepska kamera

Wschód słońca w górach, czy kraina pokryta głębokim śniegiem? Z Xcover możecie te zjawiska uchwycić tylko w pewnym zakresie. 3-megapikselowy aparat nadaje się najwyżej do robienia zdjęć okazjonalnie i to przy dobrych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia testowe zrobione w laboratorium CHIP-a przy słabym i sztucznym świetle nie robią wrażenia: są zbyt zaszumione i widoczny jest na nich wyraźny, żółty odcień. Kamera o rozdzielczości 320×240 pikseli jest jak na multimedialny smartfon już nie na czasie. Zdjęcia, muzyka i pliki przechowywane są na dołączonej w opakowaniu 2-gigowej karcie pamięci. Aby słuchać muzyki, trzeba samemu zaopatrzyć się w słuchawki, bo Samsung nie oferuje w komplecie żadnego zestawu.

Prysznic: Samsung Xcover pozostaje niewzruszony.

Prysznic: Samsung Xcover pozostaje niewzruszony.

Dobre wyniki testu akumulatora i fajna akustyka

Z czasem pracy na baterii w trybie rozmowy, wynoszącym dobre pięć godzin, oraz siedem godzin podczas przeglądania Sieci Galaxy Xcover plasuje się w czołówce wyników oceny wytrzymałości. Również ocena jakości rozmowy wypada pozytywnie. Zarówno po stronie sieci stałej jak i po stronie telefonu ten model z Androidem robi wrażenie czystym dźwiękiem oraz dobrą zrozumiałością.

Podsumowanie: dobry zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz

Samsung Galaxy Xcover jest smartfonem przeznaczonym do użytku na zewnątrz, który nie zawodzi w zakresie podstawowej funkcjonalności. Xcover jest idealny dla użytkowników, którzy niezbyt ostrożnie obchodzą się ze swoimi telefonami. Aktualnie kosztuje on około 1100 zł. Za tę cenę dostaniecie telefon, który jest zabezpieczony przed kurzem, brudem i wodą, a jednocześnie oferuje najważniejsze funkcje smartfona. Od droższej konkurencji odstaje tylko jakością wyświetlacza i aparatu oraz szybkością przeglądarki.

Alternatywa

Jeżeli szukacie telefonu do użytku w plenerze, który bez problemu wykonuje zadania smartfona, ale nie chcecie Samsunga polecamy Wam Motorolę Defy+. Telefon ten jest wydajny, a w teście przekonuje mocnym akumulatorem i dobrą akustyką. Wyświetlacz ma mniej więcej taką samą przekątną jak w Galaxy Xcover – 3,7 cala. Za Defy+ zapłacicie obecnie również około 1100 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Samsung Galaxy Xcover S5690

Prawie niezniszczalny pancerny smartfon z systemem Android do użytku na zewnątrz za przyzwoitą cenę.

PLUSY:

Super-mocna obudowa
Płynna wydajność
Długi czas pracy na baterii
Przyzwoita cena

MINUSY:
Wyświetlacz o niskiej rozdzielczości
Przeciętny aparat