Seagate Momentus XT ST750LX003 750 GB – druga generacja hybrydy

Seagate Momentus XT ST92505610AS to hybrydowy dysk twardy drugiej generacji. Nośnik łączy w sobie zalety technologii półprzewodnikowej z dużą pojemnością i niską ceną dysków magnetycznych. Opracowany na potrzeby technologii Adaptive Memory algorytm analizuje najczęściej uruchamiane przez

Firma Seagate wprowadziła do sprzedaży, nowej generacji hybrydowy dysk Momentus XT o pojemności 750 GB. Stanowi on rozwinięcie modeli oferowanych dotychczas o pojemnościach 250, 320 i 500 GB, nie tylko pod względem oferowanej pojemności. ST750LX003 tak jak poprzednie modele pracuje z prędkością 7200 obr./min, wspomagany przez 32-megabajtowy bufor pamięci podręcznej (największy jaki jest obecnie wykorzystywany w magnetycznych dyskach 2,5 cala). 750-tka otrzymała jednak nowy interfejs SATA o przepustowości 6 Gb/s (wcześniej 3 Gb/s), oraz dwa razy więcej wbudowanej pamięć flash typu SLC (single-level cell), poprzednio 4 GB, teraz 8 GB. Wyposażony w technologię Adaptive Memory dysk umożliwia dostosowanie wydajności do wymagań użytkownika poprzez optymalizowanie dostępu do najczęściej używanych danych. Najczęściej uruchamiane przez użytkownika aplikacje i pliki zapisywane są do pamięci flash, gdzie dostęp do nich jest dużo szybszy. Więcej pojemność pamięci flash oznacza w praktyce szybko reagujący system operacyjny i więcej aplikacji pracujących sprawniej. Dyski Momentus XT są niezależne od zainstalowanego systemu operacyjnego i chipsetu płyty głównej. Oprogramowanie do optymalizacji zostało zaszyte w firmware dysku, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania jakichkolwiek sterowników. Dysk równie dobrze spisuje się w środowisku Windows jak w Mac OS.

Czas dostępu osiągany przez Momentusa XT dzięki algorytmowi Adaptive Memory wykorzystującemu wbudowaną pamięć flash. Wynik osiągany jest już po kilku uruchomieniach programu, gry lub pliku.

Czas dostępu osiągany przez Momentusa XT dzięki algorytmowi Adaptive Memory wykorzystującemu wbudowaną pamięć flash. Wynik osiągany jest już po kilku uruchomieniach programu, gry lub pliku.

Nowy Momentus XT w testach wypada bardzo dobrze, dołączając do wcześniejszych modeli z tej serii w czołówce naszego rankingu wewnętrznych dysków 2,5 calowych SATA. Osiągnięte wyniki testów otrzymaliśmy po kilkukrotnych przebiegach aplikacji testowych, obserwując wzrost wydajności aż do momentu ustabilizowania się (powtarzalności) wyników.

Odczyt i zapis danych Momentusa XT jest na wysokim poziomie. W HD Tune 4.60 średni odczyt i zapis danych wynosił 90 i 88 MB/s. Podobnie w aplikacji CHIP Diskbench średni odczyt i zapis wynosił niezmiennie 90 i 91 MB/s. Choć szybkość 750-tki w odniesieniu do wcześniejszych Momentusów XT jest porównywalna lub o kilka MB/s większa, to ustępuje o ok. 10 MB/s czarnemu skorpionowi konkurencji – WD7500BPKT 750GB.

Najszybszy średni transfer danych podczas odczytu, spośród 2,5-calowych HDD uzyskuje jednak WD Scorpio Black.

Najszybszy średni transfer danych podczas odczytu, spośród 2,5-calowych HDD uzyskuje jednak WD Scorpio Black.

Czas dostępu Momentusa XT podczas zapisu wynosił 18 ms, czyli bez rewelacji. Scorpio Black dla porównania osiągał 14,7 ms. Korzystnej zmianie ulegał natomiast czas dostępu podczas odczytu, czyli najistotniejszy parametr z punktu widzenia szybkości uruchamiania systemu operacyjnego i obsługi aplikacji. W pierwszym pomiarze HD Tun’em wynosił 16,1 ms by już w trzecim ustabilizować się na 0,2 ms – to kolosalna różnica. Czas dostępu odczytu Skorpiona bez pamięci flash pozostawał na poziomie 15,4 ms. Hybrydowa konstrukcja Momentusa XT daje sporą przewagę nad tradycyjnymi dyskami magnetycznymi w praktyce. W testach aplikacyjnych, symulujących najczęściej wykonywane zadania, w PCMark05 HDD Score. Momentus XT otrzymał przy pierwszym uruchomieniu wynik 9545 punktów (najszybszy notebookowy HDD 2,5″ uzyskał 8162 pkt.- Samsung HM640JJ), rosnąc aż do piątego razu, w którym osiągnął 22272 pkt. Poprzedni rekord punktowy należał do Momentusa XT 250 GB, który uzyskał 15496 punktów. W aplikacji PCMark7 – 750-tka Seagate’a także uzyskała najwyższy wynik – 3872 punkty. Standardowe wyniki dysków notebookowych zawierają się w przedziale 1600-1700 punktów, czyli dwukrotnie mniej. Największy, dziesięciokrotny przyrost wydajności odnotowaliśmy w szybkości uruchamiania aplikacji, ponad trzykrotny wzrost w takich składowych testu jak skanowanie antywirusem oraz w grach. Tak dużych różnic nie było widać w edycji video, w dodawaniu plików muzycznych i symulacji współpracy z media center.

Podczas zapisu także Scorpio Black jest najszybszy.

Podczas zapisu także Scorpio Black jest najszybszy.

Po 30-tu minutach intensywnej pracy sprawdziliśmy pirometrem temperaturę obudowy dysku. W najcieplejszym miejscu osiągała 35 °C, czyli niewiele. Sprawdziliśmy również w komorze bezechowej jak głośny jest Momentus XT. Średnia 29 dB (1 son) podczas pracy, to rezultat bardzo dobry. W trybie jałowym średni hałas wynosi 25,5 dB (0,6 sona). Na koniec zmierzyliśmy zużycie energii, tak istotne w notebookach, do których ten dysk w większości trafi, wpływając na długość czasu pracy na baterii. Średnie zużycie wysokości 1,7 W jest dość wysokie. (HDD 7200 obr./min potrzebują średnio 1,3-1,4 W).

Momentusy XT pracują cicho.

Momentusy XT pracują cicho.

Duża pojemność dysku, duży bufor oraz zintegrowana pamięć flash wraz z technologią Adaptive Memory czyni Momentusa XT produktem niezwykle wydajnym. Krótki czas dostępu w odczycie znacząco wpływa na szybkość obsługi systemu operacyjnego i aplikacji, a tym samym poprawia komfort pracy. Momentus XT oferuje wydajność bliższą nośnikom SSD, a nieosiągalną przez tradycyjne dyski magnetyczne. Jednocześnie cena dysku jest o 10-20% wyższa od cen 2,5 calowych HDD o tej samej pojemności. Momentus XT kosztuje też znacznie mniej niż SSD o mniejszej pojemności 500 GB a jego cena oscyluje w okolicach przeciętnej ceny SSD o pojemności 128 GB. Jeśli więc nie możecie zrezygnować w notebooku z pojemnego dysku a zależy Wam na dużej wydajności Seagate Momentus XT będzie idealnym rozwiązaniem jako kompromis między pojemnym lecz wolnym HDD i szybkim lecz oferującym mniejszą pojemność SSD.

Arkadiusz Uriasz

5
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.