Sony Ericsson Xperia Arc

Ładnie wyglądający telefon Xperia arc dobrze wypada w testach. Dzięki temu odrobinę niekonwencjonalnemu smartphone’owi z systemem Android, Sony Ericsson powraca triumfalnie po długim okresie upadku na szczyt rankingu i plasuje się w nim na czwartym miejscu.
Sony Ericsson Xperia Arc

Sony Ericsson Xperia arc: elegancko wygięty kształt i zoptymalizowany system Android.

Sony Ericsson Xperia arc: elegancko wygięty kształt i zoptymalizowany system Android.

I wszystko jasne

Xperia arc swoje imię zawdzięcza lekkiemu wygięciu ku górze (arc: ang. i fr. “łuk”), który najwyraźniej odziedziczył po designach 08/15 wielu swoich kolegów z Androidem. Jego grubość na samym środku wynosi niecałe dziewięć milimetrów, a na górnej i dolnej krawędzi jest to prawie jedenaście milimetrów. Telefon leży w dłoni przyjemnie, a jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia.

Wydatny ekran dotykowy o przekątnej 4,2 cala (53 x 93 milimetry) jest bardzo przejrzysty i zapewnia palcom swobodę pisania na wirtualnej klawiaturze QWERTZ. Reaguje on szybko na delikatne dotknięcia i przeciągnięcia po ekranie oraz dobrze rozpoznaje gesty wielodotykowe (multitouch). Wyświetlacz generuje obraz na tyle jasny, że praca z wideo jest prawdziwą przyjemnością. Jednak jakość tego wyświetlacza nie dorównuje doskonałym wyświetlaczom Super AMOLED à la Samsung Galaxy S.

Szybkie działanie

Firma Sony Ericsson projektując arc’a zrozumiała, że trzeba tak zoptymalizować interfejs użytkownika, system operacyjny Google i silnik pracujący z częstotliwością 1 GHz, żeby obsługa przebiegała bardzo płynnie. Aplikacja Timescape, która dotychczas działała na system jak hamulec, już nie jest wykorzystywana jako interfejs użytkownika tylko stanowi jedną z wielu zintegrowanych aplikacji menu. Poza tym Sony Ericsson zintegrowało swój własny, firmowy odtwarzacz plików multimedialnych z odtwarzaczem Google’a, co nie odbiło się negatywnie na jakości dźwięku. Przejrzysta nawigacja, bogate możliwości personalizacji i sprawne tempo pracy tego telefonu są kolejnymi pozytywnymi efektami ubocznymi jego przeprojektowania oraz wyposażenia go w nową wersję 2.3 systemu Android (Gingerbread). Niespotykanie szybki: nasza statyczna, testowa strona, ważąca 600 Kb, została otworzona w połączeniu WLAN w imponująco szybkim tempie 2,9 sekundy. Sony Ericsson arc jest również świetnie przystosowany do połączeń przez sieć mobilną. Naładowany do pełna akumulator może pracować w Sieci bez przerwy przez około sześć godzin – to porządny wynik.

Aparat: w modelu testowym - nieostry.

Aparat: w modelu testowym – nieostry.

Aparat z defektami

Jednak arc nie przejdzie przez nasz test bez słowa krytyki. Jakość zdjęć robionych jego aparatem o rozdzielczości 8,1 megapiksela bardzo nas rozczarowała. Nowy, wychwalany czujnik Exmor R, który ma zapewniać nasycone kolory i mniej szumów nawet przy słabym świetle, nie działa w naszym arc’u razie bez zarzutu. Zdjęcia testowe są z prawej strony częściowo nieostre i sprawiają wrażenie mętnych. Aby wkluczyć możliwość wady występującej tylko w naszym egzemplarzu testowym, zamówiliśmy drugi egzemplarz telefonu arc, ale i on nie działał znacząco lepiej. Taka jakość obrazu nie daje przyjemności z oglądania zdjęć na telewizorze HD, nawet gdyby Sony Ericsson dołożyło odpowiednią przejściówkę dla złącza HDMI. Nagrania wideo są już znacznie lepsze. Testowe ma bardzo intensywne kolory, a przede wszystkim ujęcia z bliska wychodzą ostro. Tunning jakości umożliwiają liczne opcje ustawień dostępne w trybie wideo.

Gniazdo na słuchawki znajduje się z boku obudowy, akumulator blokuje wejście na karty pamięci – oto kolejne denerwujące małe szczegóły. Następny minus: po wyłączeniu arc’a, trzeba bardzo długo czekać, aż uruchomi się on ponownie. Funkcja rozmowy przez głośnik nie spodobała nam się specjalnie, chociaż dźwięk jest całkowicie w porządku. Lepiej trzymać arc’a bezpośrednio przy uchu, wtedy jakość i głośność rozmowy są zdecydowanie większe. Pewnie niewielu użytkowników będzie narzekało, że ten telefon nie nadaje się do rozmów wideo przez UMTS.

Zdjęcie testowe nr.1

Zdjęcie testowe nr 1
Zdjęcie testowe nr.2

Zdjęcie testowe nr 2
Zdjęcie testowe nr.3

Zdjęcie testowe nr 3


Podsumowanie: udana nowa wersja telefonu z Androidem
Xperia arc firmy Sony Ericsson to warty uwagi, topowy telefon, który bez umowy kosztuje nie mniej niż 1660 zł. Ta komórka o łukowatym kształcie, dzięki wysokiej wydajności i nowej wersji systemu Android, gwarantuje bardzo przyjemne wrażenia z użytkowania. Dotykowy ekran wygląda bardzo dobrze, elegancko, wyświetla ostry obraz i łatwo się go obsługuje. Jeśli chodzi o surfowanie w necie, to arc jest szybki jak błyskawica i w pełni zasługuje na jedno z najwyższych miejsc w naszym rankingu telefonów komórkowych – nawet jeśli aparat nie spełnił podczas testu wszystkich naszych oczekiwań, a niektóre elementy zostały niefortunnie umieszczone pod wygiętą obudową.

Alternatywa
Fani telefonów z Androidem będą równie dobrze zadowoleni z Samsunga I9000 Galaxy S – i to za nową, niższą cenę. Ten topowy telefon choć nie tak elegancki jak arc to na wolnym rynku w Sieci dostępny teraz już za niewiele ponad 1200 zł.