Wikimedia zebrała ponad 20 milionów dolarów od darczyńców

Twórcy największej internetowej encyklopedii na świecie zebrali dostateczną ilość funduszy od darczyńców, by móc kontynuować swoją działalność.
Wikipedia będzie dalej funkcjonować

Wikipedia będzie dalej funkcjonować

Wikipedia usunęła ze swojej witryny bannery zachęcające do wpłat na rzecz dalszego jej działania. Udało się zebrać ponad 20 milionów dolarów. To kolejny rekord: warto przypomnieć, że w 2008 roku wystarczyło „tylko” 4,5 miliona dolarów. Wikipedia jednak znacznie urosła od tego czasu. W sumie pieniądze wpłaciło ponad milion osób.

Zebrane fundusze zostaną wykorzystane do „zakupu i instalacji serwerów i innego sprzętu, by móc rozwinąć funkcjonalność serwisów, ulepszyć jego wersję mobilną, zapewnić wsparcie prawnicze i wspierać społeczność ochotników pracujących dla fundacji Wikimedia”. W sumie potrzebnych jest na to 28,3 miliona dolarów. Dodatkowe pieniądze zostaną uzyskane z dotacji od innych organizacji i datków, które z pewnością będą jeszcze napływać.

15 stycznia Wikipedia będzie obchodzić swoje jedenaste urodziny. Encyklopedię redaguje ponad sto tysięcy ochotników. Obecnie posiada ona 20 milionów wpisów w 282 językach i jest piątą najchętniej odwiedzaną witryną internetową na świecie.

Źródło: Wikimedia
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.