Zobacz, kto sprzedaje najwięcej fanów na Allegro

Klikałeś, bo chciałeś pomóc WOŚP? Teraz pewnie Cię sprzedadzą

Fana na Facebooku też można sprzedać. Pamiętajcie o tym

Fana na Facebooku też można sprzedać. Pamiętajcie o tym

Jeśli kiedykolwiek na Facebooku kliknąłeś w jakąś stronę oferującą darmowe bluzy z logo portalu, czy polubiłeś „50 najśmieszniejszych zdjęć z…” to wielce prawdopodobne, że trafiłeś na tak zwaną farmę fanów. Stronę, która później zostaje sprzedana na Allegro – pisze Interaktywnie.com.

Na Allegro można znaleźć setki aukcji oferujących fanów na Facebooku. Ceny zaczynają się już od siedmiu złotych za 100 użytkowników lubiących daną stronę. Jak wyliczyli dla Interaktywnie.com specjaliści z serwisu Manubia.pl, monitorującego największe serwisy aukcyjne w Polsce i za granicą, tylko w ciągu listopada i grudnia liczba sprzedanych fanów przekroczyła 1,3 miliona. W sumie w tym okresie wystawione zostały około 323 aukcje, a łączna wartość fanpage’y wyniosła 77 429 złotych.

Jednak szacowane obroty dla najlepszych sprzedawców nie są bardzo imponujące. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2011 roku najwięcej zainkasował użytkownik FBMediaMarketing, którego przychód mógł wynieść niecałe 13 tysięcy złotych, przy liczbie 138 tysięcy sprzedanych fanów. To daje raptem koszt 0,09 złotego za fana – wylicza Interaktywnie.com.

Inną częścią jest sprzedaż całych fanpage’y. Oferowane są zazwyczaj bez ustawionego skróconego adresu na Facebooku, jednak z nazwy profilowane są pod konkretne branże. W ciągu listopada i grudnia na Allegro nie została sprzedana żadna duża farma fanów. Mamy jednak dziwne przeczucie, że po finale WOŚP-u, w styczniu takich „farm” będzie sporo.

Łączna liczba sprzedanych fanpage’y wyniosła 30, aukcji wystawiono 17. W sumie sprzedanych zostało ponad 98 tysięcy użytkowników Facebooka za kwotę 2 973 złotych – czyli 0,03 złote za fana.