Cherryville – Intel w natarciu

Cherryville SSD - testujemy najnowszy dysk Intel SSD 520

Do sprzedaży trafiła właśnie nowa seria nośników SSD firmy Intel. Nośniki otrzymały kodową nazwę Cherryville Solid State Drive. W sprzedaży są dostępne jako seria SSD 520. W ramach niej dostępny jest szeroki zakres pojemności: 60, 120, 180, 240 i 480 GB. Do naszego laboratorium jako pierwszy trafił model SSDSC2CW240A3 o pojemności 240 GB. Dodatkowe oznaczenie K5 dodane po nazwie modelu oznacza, że jest to zestaw, w którym oprócz dysku SSD jest także szyna do jego montażu w zatoce 3,5 cala komputera stacjonarnego, płyta CD z gwarancją i instrukcją obsługi nośnika oraz kable SATA (sygnałowy i zasilający). W zestawie co prawda nie dołączono plików instalacyjnych oprogramowania dodatkowego, ale najnowsze wersje aplikacji przeznaczonych dla użytkowników SSD Intela udostępnione są do bezpłatnego ściągnięcia i wykorzystania na stronie producenta.

Budowa dysku

Aluminiowa obudowa nośnika SSD 520 ma wymiary klasycznego dysku 2,5 cala, jego grubość wynosi 9,5 mm, dzięki czemu możemy zainstalować go w większości notebooków. Intel stosuje jednak w swoich dyskach pewien koncept. Kaseta zawierająca interfejs i układy elektroniczne jest grubości 7 mm, do niej dokręcona jest ramka 2,5 mm. Jeśli chcielibyśmy zainstalować nośnik w notebooku, który ma przewidziane miejsce jedynie na dyski typu „Slim” o grubości 7 mm to możemy się jej łatwo pozbyć. Zabieg taki wymaga jednak zmiany śrub, które po zdjęciu ramki są za długie.

Wewnątrz obudowy spora niespodzianka. Sercem napędu nie jest ani kontroler Intela jak w serii SSD 320 i 710, ani Marvell 88SS9174-BKK2, który zarządzał pracą dysków serii SSD 510 lecz kontroler LSI SandForce drugiej generacji SF-2281VB1-SDC.

Intel wraz z serią SSD 520 dołączył zatem do grona takich marek jak:

A-Data, Corsair,

Kingston,

OCZ,

Patriot czy Zalman, których topowe serie SSD wykorzystują ten sam układ sterujący. Oprócz kontrolera na płytce PCB z logo Intel-a znajduje się szesnaście modułów pamięci MLC NAND flash własnej produkcji. Są to moduły o oznaczeniach 29F16B08CCME2 wykonane w litografii 25 nm, o pojemności 16 GB każdy.

Są to identyczne kości pamięci jak w napędach Kingston HyperX 240 GB, który ma również taki sam procesor. Ich żywotność wynosi 5000 cykli (Program/Erase). Pojemność użytkowa dysku wynosi 223 GB, pozostałe bloki danych są rezerwowane dla kontrolera (Over- Provisioning). Przestrzeń ta jest wykorzystywana w celu zwiększenia wydajności swobodnego zapisu oraz zwiększenia niezawodności dysku. Kontroler korzysta z dodatkowej przestrzeni do zastępowania martwych bloków pamięci, co w połączeniu z techniką wyrównywania ich zużycia (Wear Leveling) wydłuża życie dysku SSD.

Zarezerwowane gigabajty są niejako podręcznym, osobistym warsztatem nadzorczo-naprawczym napędu SSD (nasuwa się porównaniem z PitLane dla bolidów F1). Naturalnie SSD 520 obsługują polecenia wewnętrzne NCQ, TRIM i procesy Garbage Collection. W celu zapewnienia ochrony przechowywanych na nośniku danych na wypadek np. utraty notebooka z owym dyskiem, użytkownik może zabezpieczyć się szyfrując całą powierzchnię napędu. SSD 520 obsługują szyfrowanie algorytmem AES 256-bit.

Oprogramowanie

Na uznanie zasługuje wspomniane wcześniej oprogramowanie, które Intel przygotował dla użytkowników dysków Cherryville Solid-State Drive.

Głównym zadaniem aplikacji Intel Data Migration Software zakupionej od firmy Acronis jest zapewnienie szybkiego i niewymagającego specjalistycznej wiedzy przeniesienia całego środowiska użytkownika (system operacyjny, zainstalowane programy, ustawienia użytkownika, przechowywane dane) z dotychczas używanego dysku na nowy nośnik. Aplikacja sprawdza się znakomicie, czas przeprowadzenia całej operacji zmiany dysku jest krótki, liczony w minutach, a nie godzinach, jak miałoby to miejsce w wypadku instalacji nowego systemu wraz oprogramowaniem i wprowadzeniem indywidualnych ustawień oraz przeniesieniem niezbędnych danych.

Drugą udostępnianą użytkownikowi SSD Intela, jest rozwijana od dłuższego już czasu aplikacja Intel SSD Toolbox. W czytelny i przystępny sposób pozwala ona zarządzać napędem. Udostępnienie zestawienia informacji SMART w łatwy i czytelny dla użytkownika sposób zasługuje na pochwałę.

Wprawdzie dostrajanie systemu pod kątem użytkowania SSD nie jest kompletne, ale aplikacja wykona niezbędne minimum za użytkownika.

Osoby mające doświadczenie z użytkowania nośników SSD docenią także inne funkcje, w tym sprawdzenie aktualności zarówno samej aplikacji jak i firmware’u dysku. Wygodna, bezproblemowa aktualizacja tego ostatniego wciąż nie jest u wielu producentów standardem.

W specyfikacji zawarto informacje o zapewnianych przez dysk parametrach pracy. Maksymalny transfer danych oferowany przez SSD 520 240GB wynosi 550 MB/s podczas odczytu oraz 520 MB/s podczas zapisu. Jeśli dysk będzie podłączony przez interfejs SATA II (3 Gb/s) to jego deklarowane transfery maksymalne będą na poziomie 280 MB/s i 260 MB/s podczas odczytu i zapisu. Według specyfikacji dysk zapewni wielozadaniowość na poziomie maksymalnym 50 000 IOPS podczas odczytu i 80 000 IOPS zapisując bloki danych o wielkości 4 KB. Czas bezawaryjnej pracy jest określony na 1 200 000 godzin (MTBF). Pełną specyfikację znajdziecie TUTAJ.

Platforma testowa oraz procedura

W celu zestawienia deklarowanych i faktycznie osiąganych możliwości napędów, w naszej procedurze testowej korzystamy z kilku wyselekcjonowanych pod kątem nośników SSD benchmarków. Wynik końcowy w postaci punktów CHIP POWER oraz miejsca w rankingu SSD jest efektem analizy i uśrednienia uzyskiwanych wyników. Różnorodność testów pozwala nam sprawdzić i ocenić lepsze i gorsze strony poszczególnych modeli. Mierzymy losowy odczyt i zapis plików podatnych na kompresję (HD Tune Pro 4.60, CHIP Diskbench, ATTO), danych nieściśliwych (AS SSD, CHIP Diskbench), czasy dostępu (HD Tune Pro 4.60, Diskbench, AS SSD), wielozadaniowość, której wyznacznikiem jest ilość możliwych do wykonania operacji [IOPS] (HD Tune Pro 4.60, CHIP Diskbench, AS SSD), poddajemy dyski testom aplikacyjnym, symulującym scenariusze typowego użytkowania nośnika (PCMark Vantage x64 i PCMark7). Mierzymy także zapotrzebowanie energetyczne dysku, w trybach odczytu i zapisu oraz spoczynku. Ostatni wykonywany jest pomiar temperatury powierzchni dysku, po upływie średnio 2-3 godzin pracy napędu (pomiar pirometrem).

W trakcie naszych testów wykorzystana została obecna platforma testowa kart graficznych. W jej skład wchodzą:

Model Wypożyczony przez
Procesor
Intel Core i5-2500K
Intel Core i5-2500K
Płyta główna
Asus Maximus IV Extreme
Asus Maximus IV Extreme
Pamięć RAM
Kingston HyperX 4 GB (2x2GB) 2133 MHz CL10
Kingston HyperX
4 GB (2x2GB) 2133 MHz CL10
Dysk systemowy
Kingston SVP100S2B-128GR 128GB SSDNow V+100
Kingston SVP100S2B-128GR
128GB SSDNow V+100
Zasilacz
Corsair Modular Power Supply TX750W CMPSU-750TXEU
Corsair Modular Power Supply
TX750W CMPSU-750TXEU

Pomiary

ATTO Disk Benchmark jest stosowany przez wielu producentów do określenia i zaprezentowania potencjalnym klientom prędkości odczytu i zapisu dysków.

Maksymalna szybkość Intela SSD 520 o pojemności 240 GB uzyskana w ATTO wynosiła: 555 i 527 MB/s podczas odczytu i zapisu, czyli nawet nieco więcej niż podaje specyfikacja.

Średnia szybkość sekwencyjnego przesyłania danych podatnych na kompresję sprawdzona przy pomocy aplikacji CHIP Diskbench wynosiła 520 i 501 MB/s podczas odczytu i zapisu. Tak wysokie średnie uzyskują jedynie topowe modele dysków z kontrolerem SandForce SF-2200, do grona których Intel z serią SSD 520 właśnie dołączył. W aplikacji HD Tune Pro 4.60 jego średnia szybkość wynosiła 527 i 466 MB/s z czasami dostępu 0,036 ms i 0,091 ms. W odniesieniu do poprzedniej serii dysków SSD 510 Intela widać duży przyrost wydajności, zwłaszcza w szybkości zapisywania danych.

Jako, że nowy nośnik Intela korzysta z kontrolerów SandForce, w których szybkość przesyłanych danych jest uzależniona od stopnia ich kompresji, sprawdziliśmy jak radzi sobie z plikami nieściśliwymi (pliki multimedialne, spakowane archiwa, obrazy płyt). Użyliśmy do tego aplikacji AS SSD, która do pomiarów wykorzystuje odpowiednie wzorce danych. (Wyniki wyświetlane przez aplikację są średnimi, nie zaś najwyższymi wartościami). Wyniki z AS SSD można interpretować jako swoisty „czarny scenariusz” wydajności dysku.

W pomiarze sekwencyjnego przesyłania danych SSDSC2CW240A3 uzyskał wyniki 507 i 286 MB/s. Jego odczyt jest więc na poziomie dysków ze ścisłej czołówki nośników SATA.

W szybkości zapisu SSD 520 podobnie jak inne modele z kontrolerem SF-2200 uzyskuje niższe wyniki w porównaniu do najnowszych dysków z konkurencyjnymi procesorami Samsung-a (SSD 830) lub Marvell-a (Plextor M3).

Wyniki Intel-a SSD 520 są lepsze od porównywanych modeli OCZ Vertex3, Kingston HyperX, Patriot WildFire w odczycie bloków wielkości 4 KB oraz większych, natomiast niższe w ich zapisie.

Pomiary c.d

Średnie czasy dostępu, które oferuje SSDSC2CW240A3 wynosiły podczas odczytu i zapisu: w HD Tune Pro 4.60: 0,036 i 0,091 ms, w CHIP Diskbench: 0,119 i 0,144 ms, a w AS SSD: 0,115 i 0,180 ms. W AS SSD czasy dostępu nowego Intela są najkrótsze spośród przetestowanych w naszym laboratorium modeli SSD z kontrolerami SandForce’a. Są one jednak dłuższe od tych jakie zapewniają konkurencyjne dyski Samsung SSD 830 256 GB i Plextor M3 256GB.

Napęd Intela oferuje dużą wydajność I/O podczas odczytu i zapisu małych i dużych plików, choć wyraźnie lepiej radzi sobie z tymi drugimi.

W testach aplikacyjnych, które symulują operacje najczęściej wykonywane podczas codziennej pracy, SSD 520 uzyskał celujące oceny: 76748 punktów w PC Mark Vantage x64 (HDD Score) oraz 5478 punktów w PC Mark7 (HDD Score).

Średnie zużycie energii napędu wynosi 1,5 W, czyli nie jest najniższe. Temperatura powierzchni obudowy napędu w najcieplejszym miejscu wynosiła 34°C, czyli w granicach średniej dla dysków SATA. Producent udziela na nośnik 5-letniej gwarancji, co jest okresem raczej wystarczającym, patrząc z perspektywy tempa rozwoju technologii.

Podsumowanie

Jak pokazują wyniki, SSDSC2CW240A3 jest dyskiem szybkim, oferującym świetną wydajność w większości pomiarów. SSD 520 zestawiony z innymi komponentami wysokiej klasy jak procesor, RAM, karta graficzna i płyta główna pozwoli na stworzenie naprawdę mocnej a zarazem wytrzymałej konfiguracji sprzętowej, zarówno dla graczy jak i stacji roboczych dla twórców materiałów audiowizualnych czy też osób potrzebujących dużej wydajności i wielozadaniowości. Nowy nośnik wyraźnie lepiej radzi sobie z transferem losowym większych plików danych, do tego podatnych na kompresję, małych i nieściśliwych. Poprawa obsługi tych ostatnich to wyzwanie, na najbliższy czas dla inżynierów i programistów LCI SandForce, którzy odpowiadają za użyty w tym nośniku kontroler.

Produkt znajdziecie także w naszym rankingu pod tym linkiem.

Intel SSD 520 SSDSC2CW240A3K5 240GB

PLUSY:

Szybki odczyt i zapis danych
Świetne wyniki w testach aplikacyjnych
Funkcjonalne oprogramowanie dodatkowe
pięć lat gwarancji

MINUSY:
Wysoka cena

Cena: 2150 zł
Sprzęt do testów dostarczył:
Intel