Chociaż ratyfikacja umowy ACTA została odłożona w czasie, między innymi za sprawą zmiany stanowiska polskiego rządu, oraz skierowana do oceny przez Trybunał Sprawiedliwości, wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że te lub podobne zapisy wejdą w życie. Warto więc dowiedzieć się więcej o samej umowie, a także sprawdzić, czy cokolwiek zmieniłaby w polskim prawie, gdyby weszła w życie.
W ramach projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo” powstała obszerna analiza ACTA z punktu widzenia fotografów, która rozprawia się z mitami, jakie narosły wokół traktatu.
ACTA (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement) – międzynarodowy traktat, wymierzony w obrót podróbkami – zdaje się mieć równie wielu zwolenników, co przeciwników. By ułatwić uczestnictwo w ogólnospołecznej dyskusji i samodzielną oceną, czy porozumienie rzeczywiście stanowi zamach na wolność w zakresie działalności twórczej i wymiany informacji kulturalnych, w tym korzystania z fotografii, twórcy projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo” we współpracy z specjalistami prawa autorskiego przygotowali analizę ACTA z punktu widzenia fotografów.
Obszerny tekst znaleźć można klikając tutaj.