Czy Glonass zdetronizuje GPS?

Wystrzelony ponad miesiąc temu jeden satelita nawigacyjny może oznaczać początek końca dominacji GPS. Czy użytkownik nawigacji powinien się martwić? Wręcz przeciwnie.

GPS ma poważnego konkurenta
GPS ma poważnego konkurenta

Kiedy słyszymy o nawigacji – urządzeniu ułatwiającemu lokalizację oraz dotarcie do celu – wielu z nas przychodzi do głowy nazwa GPS. Co więcej obydwa terminy są często stosowane zamiennie, a nie jest to prawidłowe.

GPS a właściwie

Global Positioning System

, to stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych globalny system nawigacji satelitarnej. Dzięki satelitom krążącym wokół ziemi każde urządzenie odbierające ich sygnał pozwala użytkownikowi zlokalizować jego położenie. Dzięki temu może on bez problemu poruszać się po nieznanym terenie podczas wyjazdów wakacyjnych, służbowych czy na zakupy.

Amerykański GPS, jak dotąd najpopularniejszy, nie jest już jedynym systemem nawigacji satelitarnej o globalnym zasięgu. Niedawno do „światowego” grona wspierającego nawigację samochodową powrócił rosyjski system

Glonass

, który po wystrzeleniu 24-go, brakującego satelity osiągnął globalny zasięg.

Co zyskamy?

Używanie Glonass i GPS pozwala uzyskiwać użytkownikom nawigacji najdokładniejsze informacje

na temat aktualnej pozycji. Zalety podwójnego zasięgu satelitarnego docenić mogą kierowcy w mieście gdzie wysokie budynki często „zasłaniają” duży fragment nieba, podczas wyjazdów na leśnej drodze gdy szukają wymarzonego domku na wakacje czy też podczas opadów deszczu i śniegu na trasie wycieczki kiedy to sam sygnał GPS już nie wystarcza – powiedział Konrad Telakowiec, Członek Zarządu Navmax Sp. z o.o. – pierwszej w Polsce Mobilnej Platformy Nawigacyjnej wykorzystującej obydwa systemy satelitarne.

W ślad za rozwojem satelitarnego systemu nawigacyjnego Glonass, zaczęły pojawiać się na rynku urządzenia wy

korzystujące też rosyjski system pozycjonowania. Z grona mobilnych producentów są już dostępne w Polsce: Sony Xperia, Samsung Galaxy Note oraz iPhone 4S.

Światowi producenci aplikacji opartej o geolokalizację zapewne zaczną wykorzystywać system naszego północnego sąsiada. Już teraz na rodzimym rynku dostępna jest nawigacja Navmax z polskimi mapami zainstalowanymi na smartfonie, która nawiguje przy pomocy satelit GPS i Glonass i która można przetestować przez 14 dni za darmo.

Źródło: Navmax
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.