Donos na podlaskie firmy projektowe?

Po niedawnych nalotach w Zambrowie, Kolnie i Hajnówce podlascy policjanci po raz kolejny sprawdzili lokalnych przedsiębiorców. Tym razem skontrolowano przedsiębiorstwa w Wysokiem Mazowieckiem. Zarekwirowano sprzęt i nośniki z pirackimi treściami.
Policyjny 'łup' z podlaskiego

Policyjny ‚łup’ z podlaskiego (źródło: KWP Białystok)

Po otrzymaniu sygnału o możliwości korzystania z nielegalnego oprogramowania w biurach projektowych, w miniony poniedziałek policjanci zapukali do ich drzwi. W przeszukaniu firm uczestniczyli biegli informatycy, którzy wstępnie potwierdzili przypuszczenia policjantów. Do ekspertyzy specjalistów zabezpieczono 12 komputerów, kopie systemów operacyjnych i specjalistycznych programów do projektowania i obróbki grafiki. Rynkowa wartość jednej kopii takich programów wynosi nawet 50 tysięcy złotych, a wstępna wartość wszystkich zabezpieczonych kopii szacowana jest na 300 tysięcy złotych.

Jeśli badania legalności potwierdzą nielegalne pochodzenie oprogramowania, zatrzymanym grożą kary do 5 lat więzienia.

W najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych kontroli w podlaskich firmach. Pod koniec ubiegłego roku swoją wiedzę na temat skutecznej walki z piractwem wzbogacili inspektorzy z Urzędów Kontroli Skarbowej wojewó

dztwa podlaskiego. Urzędnicy zapowiadali wtedy aktywne włączenie się w przeciwdziałanie łamaniu praw autorskich. Kulminacja działań w firmach i u osób prywatnych może mieć miejsce po terminie składania deklaracji podatkowych.

0
Źródło: Sztab Antypiracki
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.