Huawei MediaPad – elegancki hit z Chin w kompaktowej obudowie

Chiński producent Huawei udowodnił już, że na rynku smartfonów jakość i niska cena wcale nie muszą się wykluczać. Huawei prezentuje teraz swój 7-calowy MediaPad, który jest przystępną cenowo alternatywą dla innych tabletów.

Huawei MediaPad: przystępny cenowo tablet o przekątnej 7 cali.
Huawei MediaPad: przystępny cenowo tablet o przekątnej 7 cali.

Pomimo przystępnej ceny, która wynosi około 1400 zł, obudowa tego Media Pad-a jest prawie w całości wykonana ze szczotkowanego aluminium. Wygląda ona elegancko, ale to się przekłada również na wagę, bo MediaPad waży aż 390 gramów, co daje się wyraźnie odczuć. Wewnątrz Pad-a pracuje ceniona platforma Nvidii Tegra 2. Za taką cenę niecodziennością jest zintegrowany w całej serii moduł 3G, dzięki któremu można po drodze surfować w Internecie. Oszczędnie skalkulowana cena daje się odczuć jedynie w wielkości pamięci: Huawei MediaPad ma tylko 8 GB wewnętrznej pamięci, którą jednak można łatwo rozszerzyć do 32 GB za pomocą karty SDHC.

Dużo złącz i Android 3.2

Systemem operacyjnym jest Android w wersji 3.2. Aktualizacja do najnowszej wersji 4 (Ice Cream Sandwich) została zapowiedziana, ale nie jest jeszcze dostępna. Jednak tablet działa bardzo sprawnie nawet z obecną wersją systemu, a w teście małe przeskoki pojawiają się tylko okazyjnie. Praktycznym elementem tabletu jest seryjnie zainstalowany przez producenta pakiet „Huawei Office”, za pomocą którego można również edytować dokumenty przygotowane w Wordzie. Na Media Padzie pisze się wygodnie zarówno w pionie jak i w poziomie.

Huawei MediaPad: Tylny panel jest bardzo dobrze wykonany.
Huawei MediaPad: Tylny panel jest bardzo dobrze wykonany.

Na tylnym panelu znajduje się 5-megapikselowy aparat, a z przodu kamera do rozmów wideo. Jakość obu aparatów jest jedynie przeciętna, ale w zupełności wystarczy do robienia szybkich zdjęć i czatu wideo. Huawei należy się pochwała za dużą ilość złączy: oprócz jednego USB, za pomocą którego podłącza się tablet do komputera, oraz złącza słuchawkowego jest też jedno wyjście HDMI, przez które można odtwarzać na telewizorze obraz w rozdzielczości Full HD 1080p. Wejścia na karty SIM oraz microSD znajdują się u dołu pod pokrywą obudowy. Trochę to niewygodne, ale kart SIM ani kart pamięci nie wkłada się często.

Czas pracy: nie jest to długodystansowiec

W naszym teście czasu pracy ten 7-calowy tablet wypada przeciętnie. Akumulator o mocy 15 watogodzin wystarcza na około 5 godzin odtwarzania wideo. Jeśli używacie tabletu do pracy w Internecie, bateria starcza na 4 godziny i 22 minuty – to dobre wyniki jak na urządzenie o takich rozmiarach, ale żadna rewelacja. Za to szybko się go ładuje: po około 3,5 godziny Huawei jest całkowicie gotowy do ponownej eksploatacji.

Wyświetlacz MediaPad-a jest bardzo jasny, a jego kontrast wysoki, ale mocniej odbija światło niż inne tablety. Dlatego właśnie, pomimo dobrych wyników pomiarów (jasność – 305 Candeli na metr kwadratowy, kontrast szachownicy – 147:1), wyświetlacz zdobywa tylko 67 punktów w końcowej ocenie.

Huawei MediaPad: wyświetlacz jest co najwyżej przeciętny.
Huawei MediaPad: wyświetlacz jest co najwyżej przeciętny.

Podsumowanie

Huawei Media Pad jest dobrym, poręcznym tabletem do mobilnego użytku za przyzwoitą cenę. Wprawdzie jest on bardzo ciężki jak na 7-calowe urządzenie, ale za to ładnie i porządnie wykonany, a dzięki seryjnie wmontowanemu modułowi 3G dobrze się go używa poza domem. Android 3 pracuje sprawnie, a aktualizacja do wersji 4 jest już zapowiedziana. Jeżeli szukacie tabletu na czasie, na którym moglibyście owocnie pracować również na zewnątrz, to urządzenie jest warte wyboru.

Alternatywa

Przekątną 7 cali ma również HTC Flyer, który w wersji z modemem 3G kosztuje jednak aż 2300 zł. Jest on wyposażony w interfejs użytkownika HTC Sense, który szybko reaguje i elegancko wygląda. Surfowanie na kanapie jest z nim idealne, a wykonanie bardzo dobre (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Huawei MediaPad

Kompaktowy, szybki i bardzo dobrze wykonany 7-calowy tablet z Androidem 3.2, ale też z mocno odbijającym światło wyświetlaczem.

PLUSY:

USB, 3G i HDMI
Bardzo dobre wykonanie
Zainstalowane fabrycznie oprogramowanie Office

MINUSY:
Nie ma jeszcze Androida 4
Mocno odblaskowy wyświetlacz