Intel Atom wyprzedza prawo Moore’a! Intel podpisuje nowe umowy

Paul Otellini, dyrektor generalny Intel, zapowiedział plany rozszerzenia oferty produktów do smartfonów oraz nowe umowy strategiczne z Orange, Lava International, ZTE i Visa.
Intel Atom wyprzedza prawo Moore'a
Intel Atom wyprzedza prawo Moore’a

Po nawiązaniu strategicznej współpracy z Motorola Mobility i Lenovo, Intel przedstawił szczegóły nowych partnerstw z Orange, Lava International i ZTE.

Yves Maitre, starszy wiceprezes ds. multimediów i urządzeń mobilnych w Orange, dołączył do Otelliniego, aby omówić nowy smartfon Orange oparty na referencyjnej konstrukcji procesora Intel Atom Z2460. Eleganckie urządzenie zapewnia bogate opcje rozrywkowe oraz dostęp do usług Orange, takich jak Orange TV, Daily Motion, Deezer, Orange Wednesdays i Orange Gestures. Smartfon Orange będzie dostępny tego lata w Wielkiej Brytanii i Francji.

Intel zapowiedział też plany na szybko rosnący rynek smartfonów w Indiach poprzez sojusz z Lava International Ltd., jednym z najszybciej rozwijających się indyjskich producentów telefonów komórkowych. Zapowiedziana została premiera smartfona XOLO X900, który wykorzystuje intelowską konstrukcję referencyjną i będzie pierwszym smartfonem bazującym na technologii Intela, jaki trafi na rynek indyjski. Urządzenie będzie dostępne w sklepach detalicznych na początku drugiego kwartału 2012 r.

Intel poinformował o nawiązaniu wieloletniej współpracy – podobnej do zapowiedzianego poprzednio partnerstwa z firmą Motorola Mobility – w zakresie smartfonów i tabletów z ZTE, globalnym producentem urządzeń mobilnych. Pierwsze urządzenie mobilne ZTE z procesorem Intela ma zadebiutować w drugiej połowie 2012 r.

Plany dotyczące układów SoC do smartfonów i produktów komunikacyjnych

W ramach wsparcia dla swojego ekosystemu, Intel ogłosił plany dotyczące trzech nowych produktów SoC do smartfonów, które rozszerzą ofertę firmy na wszystkie segmenty rynku, od urządzeń wysokowydajnych do ekonomicznych. Intel jeszcze bardziej zwiększył wydajność i energooszczędność procesora Atom Z2460, poprzednio znanego jako „Medfield”, i poinformował, że platforma będzie teraz obsługiwać szybkości do 2 GHz.

Intel zapowiedział też procesor Atom Z2580, dwukrotnie wydajniejszy od modelu Atom Z2460 i wyposażony w zaawansowane, wielofunkcyjne rozwiązanie LTE/3G/2G. Intel rozpocznie dostawy sampli Z2580 w drugiej połowie roku, a wykorzystujące go produkty wejdą do sprzedaży w pierwszej połowie 2013 r..

Wykorzystując okazję do rozwoju na rynkach wschodzących, na których konsumenci szukają wartościowych rozwiązań za niższe ceny, Intel ujawnił plany dotyczące procesora Atom Z2000. Model ten jest przeznaczony na rynek smartfonów ekonomicznych, który według źródeł branżowych może wzrosnąć do 500 mln sztuk w 2015 r. Platforma obejmuje procesor Atom z zegarem 1,0 GHz, który zapewnia dobrą grafikę i wideo, a także możliwość dostępu do sieci i uruchamiania gier dla Google Android. Obsługuje też modem Intel XMM 6265 3G HSPA+ z rozwiązaniem Dual-SIM 2G/3G, oferując elastyczny wybór abonamentów na połączenia głosowe i transmisję danych, a zatem możliwość ograniczenia kosztów. Intel zacznie dostarczać sample procesora Z2000 w połowie 2012 r., a produkty dla klientów mają pojawić się na rynku na początku 2013 r.

Po zapowiedziach produktów 32-nanometrowych Otellini powiedział, że procesor Atom prześcignie prawo Moore’a i poinformował, że Intel w przyszłym roku zacznie dostarczać 22-nanometrowe układy SoC do certyfikacji przez operatorów telekomunikacyjnych, a już teraz opracowuje 14-nanometrową technologię SoC.

Intel zapowiedział ponadto XMM 7160 – zaawansowaną, wielofunkcyjną platformę LTE/3G/2G, która umożliwia pobieranie danych z szybkością 100 Mb/s i wysyłanie z szybkością 50 Mb/s oraz obsługuje HSPA+ 42 Mb/s. Intel zacznie dostarczać próbki platformy w drugim kwartale, a wykorzystujące ją produkty mają wejść do sprzedaży pod koniec 2012 r.

Intel poinformował też, że oferuje próbki platformy XMM 6360, nowego modemu 3G HSPA+ przeznaczonego do niewielkich urządzeń, który obsługuje pobieranie danych z szybkością 42 Mb/s i wysyłanie z szybkością 11,5 Mb/s.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.