MWC 2012: Visa, Intel i ich wielki sojusz

Visa i Intel zawierają strategiczny sojusz na rzecz rozwoju handlu mobilnego.

Firmy Visa Inc. i Intel Corporation poinformowały o zawarciu umowy strategicznej w sprawie opracowania rozwiązań dla handlu mobilnego, przeznaczonych dla konsumentów w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Podczas konferencji prasowej na targach Mobile World Congress w Barcelonie firmy przedstawiły plany współpracy w celu zaoferowania konsumentom spójnych, sprawnych i bezpiecznych transakcji mobilnych w smartfonach i tabletach z procesorami Intel Atom.

„Umowa między Visą a Intelem pozwoli instytucjom finansowym z całego świata zaoferować swoim klientom płatności mobilne i usługi finansowe z wykorzystaniem innowacyjnych technologii opracowanych przez Intel — powiedział John Partridge, prezes Visa Inc. —

To kolejny przykład na to, jak Visa udostępnia płatności mobilne użytkownikom różnych urządzeń i systemów operacyjnych, i dąży do tego, aby dostosować aplikacje handlu mobilnego do istniejących technologii oraz standardów bezpieczeństwa, które obowiązują w globalnej branży płatności”.

Wstępna faza umowy między Visą a Intelem zakłada m.in., że:

  • Visa certyfikowała referencyjny smartfon Intela z procesorem Intel Atom Z2460 do użytku z Visa payWave, technologią płatności mobilnych, która pozwala klientom szybko i bezpiecznie płacić za zakupy w sklepach detalicznych przez zbliżenie telefonu komórkowego do terminala płatniczego. Zapewni to gotową implementację producentom OEM, którzy dostarczają telefony z obsługą technologii NFC (Near Field Communication).
  • Referencyjny smartfon Intela będzie zawierał aplikację płatniczą Visa payWave i obsługiwał technologię NFC – standard komunikacji krótkiego zasięgu, który umożliwia telefonom komórkowym bezpieczne przesyłanie informacji o płatności do terminala płatniczego.
  • W połączeniu z kartą UICC zgodną ze standardami Visa, smartfony bazujące na referencyjnym urządzeniu Intela będą mogły łączyć się z usługą konfiguracji mobilnej Visa Inc. Zapewni to instytucjom finansowym i operatorom sieci komórkowych możliwość bezpiecznego bezprzewodowego przesyłania informacji o koncie płatniczym Visa oraz aplikacji Visa payWave do zabezpieczonego układu w smartfonie z obsługą NFC. Połączenie z usługą konfiguracji mobilnej Visa można zrealizować z wykorzystaniem platformy Trusted Services Management, takiej jak platforma Giesecke & Devrient (G&D).

„Strategia Intela zakłada oferowanie większego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania szerokiej gamy intelowskich urządzeń. Nasz sojusz z firmą Visa uzupełnia tę strategię i pozwala korzystać z mobilnych płatności i handlu w urządzeniach bazujących na technologiach Intela — powiedział Mike Bell, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Mobile and Communications Group. —

Współpraca z Visa przyniesie też korzyści naszym klientom, którzy projektują produkty oparte na konstrukcji referencyjnej intelowskiego smartfonu”.