Od dziś ty decydujesz, jak kontrolować swoich posłów

“Patrząc na ostatnie zamieszanie wokół ACTA, gdzie głównym zarzutem był brak przejrzystości władzy, udostępniamy dziś szereg zmian, które mają dać obywatelom jeszcze więcej możliwości kontroli posłów” – mówi Daniel Macyszyn, prezes Fundacji ePaństwo. “Dotychczas nasi użytkownicy mogli w łatwy i przejrzysty sposób zapoznawać się z treścią debat i wypowiedzi poselskich. Teraz mogą je również oglądać, a jeśli wpadnie im do głowy pomysł, jak inaczej wykorzystać udostępniane dane, mogą go sami zrealizować dzięki API” – dodaje Macyszyn.
Od dziś ty decydujesz, jak kontrolować swoich posłów

API, czyli specjalny protokół za pomocą którego można pobierać wszystkie dane o pracy VII kadencji Sejmu, został odświeżony i umożliwia tworzenie własnych aplikacji i serwisów w oparciu o niego. Specyfikację, informacje o liście dyskusyjnej oraz poradnik można znaleźć na specjalnej stronie: http://sejmometr.pl/api Największą zmianą jest jednak udostępnienie nagrań wideo z posiedzeń Sejmu. “Nie chodzi tylko o to, by zamieścić kilkunastogodzinne wideo, ale o to, aby obywatel mógł łatwiej zapoznać się z treścią wypowiedzi. Dlatego starannie dzielimy większe fragmenty i przyporządkowujemy je do do debat i wypowiedzi posłów” – tłumaczy Macyszyn. Obywatele mogą nie tylko czytać o tym, co wybrani posłowie robią w Sejmie, ale też oglądać i to z precyzją do nawet kilkusekundowego wystąpienia. Zainteresowani mogą otrzymywać linki do wideo za pomocą newslettera rozsyłanego po każdym posiedzeniu – wystarczy założyć konto w portalu tutaj – http :// sejmometr . pl / rejestracja.

Twórcy dopracowali też interfejs strony, sprawiając, że jest prostszy w obsłudze. Bardzo łatwo można założyć konto w serwisie i subskrybować aktywność wybranych posłów, tworząc własny portal społecznościowy, gdzie przyjaciół zastąpią politycy a informacje o spotkaniach towarzyskich – statystyki głosowań, treści wypowiedzi czy stan obecności posłów podczas głosowań.