Sapphire Edge HD3 – multimedialne pudełko

Firma Sapphire znana jest przede wszystkim z produkcji podzespołów takich jak karty graficzne i płyty główne dla komputerów stacjonarnych. Od pewnego czasu oferuje także mini komputery pod nazwą Edge HD. Do naszego laboratorium trafiła najnowsza odsłona urządzenia tego rodzaju czyli Edge HD3. Komputer wykorzystuje energooszczędny, dwurdzeniowy procesor hybrydowy AMD E-450. Jest to układ wykorzystujący technologię AMD Fusion, czyli połączenie struktury CPU i GPU w jednym kawałku krzemu zwanym APU. Dzięki temu komputer jest bardzo energooszczędny i stosunkowo wydajny. Do generowania obrazu wykorzystywany jest układ AMD Radeon HD 6320 który jest zgodny z DirectX 11, a dzięki sprzętowemu dekoderowi pozwala płynnie odtwarzać wideo w wysokiej rozdzielczości (1080p) praktycznie bez obciążania procesora jednostki CPU. W najnowszym modelu zastosowano szybszą (DDR3 zamiast DDR2) i pojemniejszą (4 zamiast 2 GB) pamięć RAM. Do przechowywania danych zastosowano dysk twardy, pracujący z prędkością 5400 obr./min o pojemności 320 GB.

Wydajność układu graficznego zintegrowanemu z procesorem jest wystarczająca do typowych zastosowań nettopa.
Wydajność układu graficznego zintegrowanemu z procesorem jest wystarczająca do typowych zastosowań nettopa.

Mała i płaska obudowa o grubości nieco ponad 2 cm, mieści w sobie wszystkie niezbędne do działania podzespoły – płytę główną z procesorem, pamięć RAM oraz HDD. Obudowa najnowszego Edga praktycznie nie zmieniła się w porównaniu do pierwszej i drugiej wersji. Wciąż taka sama czarna z zaoblonymi kształtami, umiejscowiona na podstawce przypominającej rozchodzące się kręgi na tafli wody. Konstrukcja Sapphire-a Edge HD3 to klasyczny nettop, czyli mini PC pozbawiony napędu optycznego i z zewnętrznym zasilaczem. Mała i lekka obudowa pozwala łatwo przenosić urządzenie gdyż jego waga to tylko 0,6 kg, czyli dużo mniej niż najlżejsze netbooki. Możemy używać tego malucha np. w domu podłączając do telewizora w celu odtwarzania multimediów, a potem zabrać go ze sobą do pracy i używać z typowymi aplikacjami biurowymi.

ólna wydajność APU AMD E-450 jest na dobrym poziomie jak na tę klasę pecetów i trochę lepsza od dwurdzeniowego Atoma D525 z poprzedniej wersji czyli Edge HD2.
ólna wydajność APU AMD E-450 jest na dobrym poziomie jak na tę klasę pecetów i trochę lepsza od dwurdzeniowego Atoma D525 z poprzedniej wersji czyli Edge HD2.

Komputerek ma cztery złącza USB dla urządzeń zewnętrznych, z czego dwa umieszczone na przednim panelu obsługują najnowszy standard USB 3.0 (SuperSpeed). Dla monitorów, telewizorów oraz innych wyświetlaczy obrazu dostępne jest wyjście HDMI oraz D-Sub. Poza tym w zestawie znajduje się przejściówka HDMI-DVI. Niestety najnowszy nettop Sapphire’a nie ma w zestawie dołączonego pilota ani też uchwytu do zamontowanie urządzenia na ścianie choć wyposażenie to było dostępne w poprzednich modelach.

Zużycie energii w trybie jałowej pracy należy do najniższych w tej kategorii sprzętu.
Zużycie energii w trybie jałowej pracy należy do najniższych w tej kategorii sprzętu.

Ogólna wydajność w testach prezentuje się zadowalająco gdy porównamy urządzania w zbliżonej klasie cenowej. W porównaniu do poprzedniego modelu wyposażonego w procesor Intel Atom i grafikę Nvidia ION2 nie widać ogromnego skoku wydajności, a można nawet stwierdzić, że wydajność jest zbliżona. W benchmarku PCMark Vantage testowany komputer osiągnął wynik 2351 punktów. Dla porównania Edge HD2 wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Atom D525 uzyskał 2133 punktów. Natomiast najbardziej wydajne minikomputery z mocnymi procesorami Intel Core i5 osiągają nawet czterokrotnie wyższe wyniki (lecz są też znacznie droższe). Wydajność grafiki zintegrowanej z procesorem nie pozwoli na płynne generowanie obrazu w najnowszych grach 3D lecz do typowych zadań w tym odtwarzania filmów w rozdzielczości HD i obsługi programów biurowych z powodzeniem wystarczy.

Zużycie energii przy odtwarzaniu filmu jest w porównaniu z konkurencją na niskim poziomie.
Zużycie energii przy odtwarzaniu filmu jest w porównaniu z konkurencją na niskim poziomie.

Energooszczędna platforma AMD zapewnia niskie zużycie energii, której pobór w czasie testów wahał się pomiędzy 16,5 a 21,3 W. Niestety podczas wysilonej pracy wentylator chłodzący wnętrze obudowy generował dość wysoki hałasu dochodzący do 36,5 dB(A). Dla porównania konkurencyjny Zotac ZBOX ID80 Plus hałasował maksymalnie na poziomie 26,4 dB(A), a najbardziej hałaśliwe urządzenie w rankingu mini PC, którym do tej pory jest Adax Bravo Media W7HC2400, osiągało poziom 43,2dB (A).

Najnowszy Edge HD3 jest niestety w trakcie wytężonej pracy wyraźnie głośniejszy od poprzednika.
Najnowszy Edge HD3 jest niestety w trakcie wytężonej pracy wyraźnie głośniejszy od poprzednika.

Podsumowując Sapphire Edge HD3 Plus może być wykorzystywany jako tani i funkcjonalny mini PC do salonu albo energooszczędny komputer do biura. Przy małych gabarytach ma duże możliwości i dość bogate wyposażenie jak na tą klasę sprzętu. Jego wydajność nie pozwala na zaawansowane przetwarzanie danych (grafika, wideo, zdjęcia) czy zabawę z najnowszymi grami 3D, ale to przeglądania zasobów Internetu i sieci społecznościowych w zupełności wystarczy. Szkoda tylko, że cena zbliżona jest do poziomu netbooków, w których dodatkowo płacimy przecież za matrycę ekranu i baterię.

Karol Kulas

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News