Szał niebezpiecznych zakupów online

Eksperci z firmy Trend Micro ostrzegają przed cyberprzestępcami, których celem są coraz częściej osoby robiące zakupy w sieci.

Robiąc zakupy w Sieci, bądźmy ostrożni

Robiąc zakupy w Sieci, bądźmy ostrożni

Początek roku to okres noworocznych wyprzedaży. Co ciekawe, według statystyk przedstawionych przez serwis allegro.pl styczeń jest dla branży e-commerce lepszym miesiącem niż grudzień. Jest to związane z licznymi promocjami oferowanymi przez sklepy internetowe, a także z początkiem sezonu handlu nietrafionymi prezentami świątecznymi.

Jeżeli wzrasta zainteresowanie zakupami online, automatycznie uaktywniają się oszuści, którzy chcą się wzbogacić kosztem internautów. Z danych ujawnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2011 r. doszło w Polsce do 6727 oszustw popełnionych w sieci.

„Zwolenników zakupów online jest coraz więcej. Dzieje się tak z kilku powodów – jednym z nich jest coraz większa popularność urządzeń mobilnych: smartfonów, tabletów czy netbooków. Teraz możemy wyszukiwać oferty i robić zakupy z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. Powstaje też coraz więcej hot spotów, które umożliwiają nam swobodne przeglądanie stron internetowych. Niestety niewiele osób pamięta o tym, że podłączenie się do niezabezpieczonej sieci związane jest z licznymi zagrożeniami. Cyberprzestępcy mogą na przykład próbować przejąć naszą sesję w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji, np. związanych z uwierzytelnieniem”– mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager International Markets North w firmie Trend Micro. „Zagrożeń związanych z zakupami online jest wiele. Na szczęście internauci nie muszą być bezradni wobec działań cyberprzestępców” – dodaje Filip Demianiuk.

Wygoda, szybki i bezproblemowy dostęp do atrakcyjnych ofert, liczne promocje – to tylko niektóre powody, dla których internauci decydują się na kupowanie online. Niezależnie od tego, czy korzystamy z ofert dostępnych na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych czy też uczestniczymy w zakupach grupowych, powinniśmy zachować czujność i skorzystać z rad udzielanych przez ekspertów.

Trend Micro publikuje poradnik oraz infografikę – zapoznanie się z tymi materiałami pomoże internautom w zabezpieczeniu się przed działaniami oszustów.