W Niemczech to bank i sklepy internetowe karzą za nielegalne oprogramowanie

Problem piractwa w świecie narasta. Jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać temu zjawisku, stracimy na tym wszyscy. Z takiego założenia wyszli zapewne pomysłodawcy specjalnej komórki niemieckiej policji, których działania skupiają się tylko na walce z piractwem. Powołana ponad 10 lat temu komórka, podejmuje rocznie ponad 200 tysięcy interwencji. Jak wyglądają te interwencje?
Wartość nielegalnego oprogramowania w 2011 r. w Polsce oszacowana została na 618 mln dolarów
Wartość nielegalnego oprogramowania w 2011 r. w Polsce oszacowana została na 618 mln dolarów
Skoro polscy internauci narzekają, to co mają powiedzieć Niemcy?

Skoro polscy internauci narzekają, to co mają powiedzieć Niemcy?

Do namierzonej osoby, która rozpowszechnia lub pobiera pirackie treści z sieci wysyłane jest szczegółowo udokumentowane

wezwanie do uiszczenia zadośćuczynienia twórcom praw autorskich materiałów, których ściągnięcia lub rozpowszechniania ta osoba się dopuściła. Od 1 stycznia 2012r. wysokość minimalnej kary nałożonej przy każdej z takich interwencji wynosi aż 1200 euro!

A co poza wezwaniem do zapłaty czeka takiego “pirata”? Temat w bardzo ciekawy sposób opisał w serwisie gameplay.pl “Goozys”. Znajoma jemu osoba, która otrzymała takie wezwanie została jednocześnie odcięta od szeregu usług konsumenckich. Poczynając od czasowego wyłączenia rabatów w często wybieranym sklepie internetowym, a kończąc na problemach w otrzymaniu kredytu z banku na wyposażenie mieszkania. Oczywiście zarówno sklep, jak i bank poinformowały konsumenta o tym, że wiedzą o jego pirackiej działalności. Jasno dały do zrozumienia, że motywem ich działań jest ochrona pozostałych klientów banku.

Obieg informacji między różnymi instytucjami i podmiotami gospodarczymi na temat występku w cyberprzestrzeni jest w Niemczech bardzo duży i niesie za sobą konkretne i uprzykrzające codzienność konsekwencje. Możliwość korzystania z usług internetowych w Niemczech jest uzależniona od uczciwości internauty.

Czy to dobry sposób walki z piractwem?