HTC Sensation XE

Mocne basy, nadzwyczaj dobre słuchawki douszne, szybki procesor, ogromny dotykowy ekran, duża pamięć… muzyczny smartfon HTC Sensation XE to prawdziwy szpan. Również w naszym prawie zawsze trafia w sedno.
HTC Sensation XE

HTC Sensation XE: smartfonowy gigant z potężnym dźwiękiem.

HTC Sensation XE: smartfonowy gigant z potężnym dźwiękiem.

XE utrzymany jest w dynamicznej kolorystyce czerni i czerwieni. Pomimo pokaźnych rozmiarów 126x66x12 milimetra dobrze leży on w ręku i czuje się, że jakość wykonania jest wysoka. Aby podtrzymać wrażenie “luksusu” Sensation XE jest sprzedawany w czarnym pudełku z małym, skórzanym etui oraz wysokiej jakości dousznymi słuchawkami z większą ilością dodatków. Do telefonu dołączana jest również 16-gigabajtowa karta pamięci microSD, która jest niezbędną ze względu na mała pamięć wewnętrzną o pojemności zaledwie 1 GB.

Duże opakowanie, dużo w środku

4,3-calowy ekran zrobił w naszym teście dobre wrażenie. Wprawdzie nie oferuje on kontrastu na poziomie wyświetlaczy Super AMOLED, ale jest bardzo jasny i wyświetla intensywne kolory. Dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością 1,5 GHz zapewnia niecodziennie szybkie tempo pracy. XE otwiera kontakty szybciej niż jego poprzednik. Przeglądarka i wysyłanie sms-ów również pracują jak należy. Generalnie wydajność XE jest rewelacyjna. Brak przeskoków, brak przestojów, aplikacje otwierane są szybko, menu fruwa przed oczami… Dotykowy, szybko reagujący ekran dobrze spełnia swoją funckję. Również w benchmarku XE wypada przed Sensation a w teście Vellamo-Browsertest przeskakuje nawet lidera rankingu czyli Galaxy S2.

W Sieci smartfon porusza się tak samo szybko. Nasza testowa strona zajmująca 600 KB została załadowana w sieci dla urządzeń mobilnych w dobre 7,9 sekundy. Poprzednia wersja Sensation była co prawda w tym miejscu szybsza, ale w WLAN zostaje za XE w tyle. Tylko 3,1 sekundy potrzebował nowy model aby wyświetlić stronę w całości. Surfowanie dzięki płynnemu scrollowaniu i zoomowaniu przebiega nie tylko szybko, ale też bardzo komfortowo.

Audio i wideo

Kiedy podpinacie słuchawki, możecie aktywować opcję Beats, która zauważalnie wzmacnia basy i głośność. Opcja “Beats” nie działa na słabo brzmiącym głośniku, ten profil dźwięku jest dostępny tylko ze słuchawkami. W naszym zestawieniu testowym Sensation XE z dołączonymi dousznymi słuchawkami jest telefonem oferującym najlepszą, natywną (Out of the Box) jakość dźwięku. Jeżeli przy włączonej funkcji “Beats” za mocno odkręcicie głośność, przy utworach z mocnymi basami dochodzi do przesterowania głębokich rejestrów.

Oprócz funkcjonalności audio XE oferuje także w Polsce od sierpnia 2011 dostępną na stronie wideo HTC usługę z filmami, nazywaną “Watch”. Na razie można oglądać jedynie zwiastuny filmów, ale już wkrótce będzie można kupować i oglądać filmy. W Niemczech usługa ta działa od czerwca. Biblioteka zawiera obecnie około 600 filmów kinowych różnych gatunków w formacie odpowiednim dla smartfona. Wypożyczenie filmu kosztuje cztery euro, zakup 14 euro.

HTC Sensation XE: oferuje wideotekę.

HTC Sensation XE: oferuje wideotekę.

Ostre obrazy

Aparat znany z normalnej wersji Sensation również w modelu XE robi zdjęcia o dobrej ostrości zarówno przy dziennym, jak i sztucznym świetle. Nie mogliśmy zauważyć czerwonego odcienia w naszych ujęciach testowych, ale kolory są chyba trochę zbyt ostre. Przy kiepskim świetle, zarówno z lampą jaki bez niej, motyw jest wprawdzie dobrze oświetlony, ale za to rozmyty.

Kamera potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD (1080p). Wideo jest bardzo ostre, ale kolory wychodzą trochę blado a szybkie obiekty przeskakują.

Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe
Zdjęcia testowe

Zdjęcia testowe
Zdjęcie testowe

Zdjęcie testowe

Dobry akumulator, słaba akustyka
Bateria o pojemności 1730 mAh jest wprawdzie mocniejsza od tej w Sensation, ale z powodu prądożernego procesora ma słabe przełożenie na czas pracy. Wyniki testu ciągłej rozmowy na pełnej mocy GSM (niecałe pięć godzin) i pracy w Sieci na pełnej jasności wyświetlacza (dobre sześć godzin) są prawie takie same jak w przypadku poprzednika. Jak na tak wydajny telefon wyniki testu akumulatora są jeszcze w porządku.

Jednak całkiem nie w porządku jest jakość rozmów. Po stronie telefonu zanotowaliśmy znaczne szumy oraz wyblakły i trzeszczący dźwięk. Do tego dochodzi brzydkie przesterowanie. Po stronie sieci stałej dźwięk jest jeszcze do zaakceptowania. Dźwiek z głośnika jest wyblakły i buczący, rozmówcę trudno jest zrozumieć.

Podsumowanie: potężny telefon muzyczny
Dobrze brzmiący XE głośno wchodzi na naszą testową scenę. Ale trzeba go też oceniać pod kątem telefonu komórkowego, a w tym zakresie ten modny “władca beat-ów” zawodzi. Podczas gdy jest on praktycznie na wszystkich polach lepszy od Sensation, to pod koniec przegrywa znacznie z Galaxy S2. Powodem takiego stanu rzeczy jest przeciętny czas pracy na baterii i przeciętna jakość rozmowy. Kto szuka szybkiego telefonu z górnej półki z ładnym i szybko reagującym dotykowym wyświetlaczem, który wyróżnia się designem i jakością dźwięku z szarej masy androidowych urządzeń, dobrze zrobi wybierając Sensation XE. Jednak cena za ten szczególny model jest również ekskluzywna, bo aktualnie kosztuje on w sklepach internetowych co najmniej 2440 zł.

Alternatywa
Jeżeli nie pasują Wam beat-y ani nowa kolorystyka tego telefonu, bardzo dobry jest również poprzednik XE – HTC Sensation, który kosztuje obecnie w Sieci około 650 zł mniej niż nowy model (ZOBACZ PORÓWNANIE).

HTC Sensation XE

Stylowy smartfon z ładnym wyświetlaczem, szybkim dwurdzeniowym procesorem i wspaniałym dźwiękiem, którego minusem jest jednak jakość rozmowy.

PLUSY:

Jasny, duży wyświetlacz
Doskonały “beat-owy” dźwięk ze słuchawek
Bogate zawartość opakowania
Aparat o bardzo dobrej ostrości, ładnie nagrywający w 1080p
Olbrzymia szybkość pracy w Sieci i w trybie offline

MINUSY:
Kiepska akustyka telefonu
Kiepski głośnik

Więcej:HTCsmartfony